Գյուղապետն ահազանգում է՝ Քարահունջում բնակիչն իր սահմանը հստակ չգիտի. Ոչ մի գծանշում չկա, ադրբեջանցիներ են տեսել ու չեն հասկացել , թե նրանք ում սահմանում են 04/15/2021 17:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Քարահունջ գյուղում սահմանազատման հետևանքով այգիներից ու արոտավայրերից հատվածներ կանցնեն թշնամու վերահսկողության ներքո, ինչի պատճառով գյուղացիները ստիպված կլինեն հեռագնա անասնապահությամբ զբաղվել։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ Քարահունջի գյուղապետ Լուսինե Ավետյանն ասաց, որ սահմանազատման աշխատանքները դեռ չեն իրականացվել և սահմանները հստակ նշված չեն, սակայն արդեն պարզ է, որ արոտավայրերից ու այգիներից որոշ մաս մնալու է հակառակորդի հսկողության տակ. «Դեռ մի կերպ արածացնում են անասուններին, բայց արոտը հաստատ չի բավականացնի։ Երևի հեռագնա կանենք, ուրիշ տարբերակ չունենք։ Հիմա գյուղացիները, հովիվներն ուշադիր են, որ անասունները սահմանը չանցնեն։ Այս ընթացքում եղել է, որ անասունները մոտենան ադրբեջանական կողմի սահմանին, բայց խաղաղապահները զգուշացրել են, այնպես որ անասունների կորուստ չունենք»,-նշեց Լուսինե Ավետյանը՝ հավելելով, որ թեև խոշոր ֆերմերները քիչ են, բայց ընդհանուր առմամբ անասնապահությամբ զբաղվողների թիվը գյուղում զգալի է, ինչը նրանց ապրուստի միակ միջոցն է։ Ընդ որում` արդեն եղել են գյուղացիներ, որոնք վաճառել են իրենց անասուններին։
Գյուղապետը նշում է՝ քանի որ հստակ սահմանազատում չկա, բնակիչները, հովիվները չգիտեն՝ որ սահմանն է մերը, որը՝ թշնամունը. «Երեկ մեր հովիվներն ասում էին, որ ադրբեջանցի են տեսել, սկզբում չեն հասկացել՝ ում սահմանում են։ Զինվորական հագուստով երկու ադրբեջանցի են եղել, մերոնց տեսել ու փախել են։ Հետո նկարներ ուղարկեցին, դիտարկում արեցինք ու հասկացան, որ իրենց սահմանում են եղել»,-ասաց Լուսինե Ավետյանը։
Նրա խոսքով մարզպետարանից հավաստիացրել են, որ ստեղծվել է հանձնաժողով, որն առաջիկայում գյուղ առ գյուղ կգնա և կիրականացնի սահմանազատման աշխատանքները։
Հարցին՝ արդյոք բնակիչները գյուղից գնալու մտադրություն ունե՞ն, գյուղապետն ասաց, որ այս պահին դեռ նման տրամադրվածություն չկա, սակայն եթե այսկերպ շարունակվի, չի բացառում, որ գյուղը լքողներ կլինեն. «Դեռ մարդիկ էլ հստակ պատկերացում չունեն՝ ինչ անեն, ինչպես անեն։ Ամեն դեպքում տուն, տեղ ունեն այստեղ, դժվար թողնեն ու գնան»,-նշեց Լուսինե Ավետյանը։
Վերջինս, սակայն, կարծում է, որ անվտանգային խնդիրներ կլինեն, քանի որ անասուններին արածացնելու ժամանակահատվածը նոր է սկսել, այս պայմաններում այն բարդ է լինելու. «Անասուններ են անցնելու, դժվար է լինելու այդքանը վերահսկել։ Բնակիչն իր սահմանը հստակ չգիտի։ Գուգլով նայում են, բայց հստակ ոչ մի գծանշում, ոչ մի բան չկա»,-ասաց գյուղապետը։

“Жители не знают, где проходит граница”: глава общины Караундж рассказала о проблемах в селе 04/15/2021 18:10 | Лента новостей
Ряд участков садов и пастбищ перейдут под контроль врага из-за проведения границы в селе Караундж Сюникской области Армении. По этой причине жители села будут вынуждены заняться отгонным скотоводством.
Староста села Караундж Лусине Аветян рассказала “ФактИнфо”, что работы по разграничению еще не завершены, и границы четко не указаны, однако уже ясно, что определенные участки пастбищ и садов останутся под контролем противника. “Пока кое-как пасут скотину, но пастбищ не хватит. Видимо, придется прибегнуть к отгонному скотоводству, другого варианта нет. В настоящее время жители села, пастухи пристально следят за тем, чтобы скотина не пересекла границу. За это время бывали случаи, когда скотина приближалась к границе, но пограничники предупреждали. Так что потерь среди скота у нас нет”, - сообщила Лусине Аветян. По ее словам, хотя крупных фермеров мало, но в целом внушительная часть сельчан занимается скотоводством, которое является единственным источником заработка для них. Причем, как рассказала она, среди сельчан были те, кто продал свой скот.
Как отметила глава села, ввиду отсутствия четкого разграничения жители, пастухи не знают, какой участок границы наш, а какой – врага. “Вчера наши пастухи рассказали, что видели азербайджанца. Сначала они не поняли, на чей стороне границы они оказались. Это были двое азербайджанцев в военной форме. Увидели наших и сбежали. Потом прислали снимки, провели наблюдение и поняли, что они были на своей стороне границы”, - сказала Лусине Аветян.
По ее словам, в областной администрации заверили, что создана комиссия, которая в ближайшее время обойдет села и проведет работы по разграничению.
Глава села заявила, что намерений у людей покинуть село в данный момент нет, однако, по ее словам, если так будет продолжаться, не исключено, что найдутся желающие уехать из села. “У людей пока нет четкого представления, как быть и что делать. В любом случае, у них тут свой дом, вряд ли они его оставят и уедут”, - отметила Лусине Аветян.
Она, однако, считает, что возникнут проблемы с безопасностью, так как период выпаса скота только начался, и в подобных условиях будет сложно. “Сложно будет контролировать. Жители четко не знает, где проходит граница. Гуглят, но нет никаких четких линий, ничего нет”, - сказала глава села.