Արշակ Կարապետյանը իրավունքի ուժով նշանակվել է ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնում 04/13/2021 10:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Առաջնորդվելով Սահմանադրության և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերելի դրույթներով՝ վարչապետի կողմից 2021թ. ապրիլի 7-ին Հանրապետության նախագահին էր ներկայացվել առաջարկություն՝ Արշակ Կարապետյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ նշանակելու վերաբերյալ՝ կցելով համապատասխան հրամանագրի նախագիծը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 35.1-ին հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ժամկետներում Հանրապետության նախագահը չի ստորագրել վարչապետի կողմից ներկայացված նախագիծը և այն առարկություններով չի վերադարձրել վարչապետին, հիմք ընդունելով Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 3-րդ մասը՝ 2021թ. ապրիլի 13-ից Արշակ Կարապետյանն իրավունքի ուժով համարվում է նշանակված ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնին:

Аршак Карапетян в силу права назначен первым заместителем главы Генштаба ВС Армении - заявление 04/13/2021 10:20 | Лента новостей
Аршак Карапетян считается в силу права назначенным на должность первого заместителя начальника Генерального штаба Вооруженных сил РА, говорится в заявлении, опубликованном на сайте правительства Армении.
В нем отмечается, что "руководствуясь положениями Конституции и закона РА "О военной службе и статусе военнослужащего" премьер-министр 7 апреля 2021 года представил президенту Республики предложение назначить Аршака Карапетяна первым заместителем начальника Генерального штаба, приложив проект соответствующего указа.
“Учитывая то обстоятельство, что в установленные частью 2 статьи 139 Конституции и части 2 статьи 35.1 закона РА "О военной службе и статусе военнослужащего" президент не подписал представленный премьер-министром проект и не вернул его с возражениями, основываясь на части 3 статьи 139, Аршак Карапетян с 13 апреля 2021 года в силу права считается назначенным на должность первого заместителя начальника Генерального штаба ВС РА”, - говорится в заявлении.