Շուրջ երկու ամիս անց ԱԱԾ-ն վերադարձրել է Անժելա Էլիբեգովայի համակարգիչը. Սուտ մատնության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 04/13/2021   13:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԱԾ-ն այսօր կվերադարձնի ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովայի համակարգիչը և դրան կից տեխնիկան։ Վերջինս «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ երկու ամիս սպասել են համակարգչի վերադարձին և հուսով են, որ այս էպոպեան սրանով կավարտվի։
«Իրականում անհասկանալի է, թե ինչու այդքան երկար համակարգիչը, հեռախոսը, մյուս սարքերը պահեցին ԱԱԾ-ում, որովհետև արդեն վաղուց զննել և պարզել էին, որ իրենց հետաքրքրող որևէ բան այդտեղ չկա։ Ստիպված եղանք միջնորդություն արդեն ներկայացնել, որ վերադարձնեն տեխնիկան, որ հնարավորություն ունենամ աշխատել։ Կարծում եմ՝ երկրում բոլորն արդեն գիտեն, որ իմ աշխատանքային ֆայլերն այդտեղ են, բայց ԱԱԾ-ն առանձնապես չէր շտապում վերադարձնել իմ աշխատանքային տեխնիկան»,- նշեց Էլիբեգովան՝ հավելելով, որ շփումներն այսքանով չեն ավարտվի, գործը դեռևս քննվում է, իր կոլեգաների համակարգիչները դեռևս ԱԱԾ-ում են։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 19-ին ԱԱԾ-ն «Գագիկ Սողոմոնյան» հայտնի ֆեյքի գործով խուզարկություն է իրականացրել մի շարք հասարակական-քաղաքական գործիչների, նրանց թվում Անժելա Էլիբեգովայի աշխատասենյակում, ապա բերման ենթարկել։ Վերջինս ԱԱԾ-ում հրաժարվել է բացատրություն տալ եւ ԱԱԾ-ն նրան ազատ էր արձակել։ Նկատենք, որ Էլիբեգովան քրեական գործով չի ունեցել որեւէ կարգավիճակ, սակայն ԱԱԾ-ն առգրավել էր նրա աշխատանքային համակարգիչը, որտեղ ադրբեջանագետը նյութեր օր հավաքել Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հանցագործությունների մասին ու պատրաստվում էր զեկույց պատրաստել։
Էլիբեգովան մեզ հետ զրույցում ասաց, որ նշված գործով որևէ կարգավիճակ չունի, առհասարակ չի հասկանում իրեն ինչու են բերման ենթարկել։ Փաստաբան Միքայել Շխիմյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ այս ընթացքում որևէ գործողություն տեղի չի ունեցել և չպետք է տեղի ունենար, համակարգիչը հավանաբար ուղարկվել է փորձագետին, զննվել է և պարզել են, որ քրեական գործին առնչվող որևէ պիտանի տվյալ չկա։
Նշենք, որ ադրբեջանագետը հաղորդում էր ներկայացրել ԱԱԾ՝ իր դեմ սուտ մատնություն կատարելու փաստի առթիվ, ինչի հիման վրա ԱԱԾ-ում նյութեր են նախապատրաստվել և մերժվել էր քրեական գործի հարուցումը։ Մասնավորապես, Անժելա Էլիբեգովային ԱԱԾ տանելու հանգամանքի վերաբերյալ Վահե Խանդիլյան անունով օգտատերը, որը ներկայանում է որպես քաղաքագետ և «Հեղափոխության պահապաններ» նախաձեռնության անդամ, հայտարարել էր, թե Էլիբեգովային ԱԱԾ են տարել՝ դավաճանության հոդվածով։
«Հաղորդում էինք ներկայացրել, որի վերաբերյալ նյութեր էր նախապատրաստվել, որոշում էր կայացվել՝ մերժել քրեական գործի հարուցումը։ Անժելա Էլիբեգովայի մասով, բնականաբար, գտել էին, որ պետական դավաճանության մասով հանցակազմի հատկանիշներ առկա չեն։ Նույն եզրահանգման էին հանգել նաև սուտ մատնության մասով, ինչի վերաբերյալ բողոք էիք ներկայացրել»,- նշեց Շխիմյանը՝ տեղեկացնելով, որ դատախազությունից քիչ առաջ ստացել է որոշումը, համաձայն որի՝ քրեական գործի հարուցումը մերժելու որոշումը մասնակի վերացվել է, որոշում է կայացվել՝ սուտ մատնություն կատարելու հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու մասին, իսկ պետական դավաճանության հատկանիշներով քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասով որոշումը մնացել է անփոփոխ։
Շխիմյանը տեղեկացրեց, որ սուտ մատնության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը կուղարկվի ՔԿ՝ նախաքննության։
15:10 11/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԽնդիր է լինելու պրոֆեսիոնալ կադրերին համակարգ վերադարձնելու. ադրբեջանագետ
22:45 08/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ գործարարները բեռնափոխադրումներ չեն իրականացնի Ադրբեջանի տարածքով, անգամ Սյունիքում ադրբեջանցիները քարերով հարվածում են հայկական համարանիշերով մեքենաներին. ադրբեջանագետ
16:12 08/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղ թե ուշ Ադրբեջանում լինելու են սոցիալական բողոքներ. ադրբեջանագետ
13:31 08/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՀայկ Չոբանյանը պնդում էր, որ Տավուշից հող չի հանձնվի, քանի դեռ ինքն է պատասխանատուն. Էլիբեգովա
20:44 05/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրձանագրենք, որ իմ դեմ կատարված հանցագործությունը ԱԱԾ-ն հանցագործություն չի համարում. Էլիբեգովա
17:55 05/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հեղափոխության պահապանների» կողմից Անժելա Էլիբեգովայի դեմ սուտ մատնություն կատարելու դեպքի առթիվ ԱԱԾ-ն քրեական գործ չի հարուցել. որոշումը կբողոքարկվի
13:22 05/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԿես տարուց կարող են սկսել համոզել, որ մեզ խաղաղապահներ էլ պետք չեն, Սյունիքի հայաթափումն էլ խնդիր չի. Էլիբեգովա
16:15 03/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ-ում նյութեր են նախապատրաստվում՝ Անժելա Էլիբեգովայի դեմ սուտ մատնություն կատարելու դեպքի առթիվ

СНБ Армении спустя почти два месяца вернула Анжеле Элибеговой компьютер: возбуждено уголовное дело по факту ложного доноса 04/13/2021 14:14 | Лента новостей
Служба национальной безопасности Армении сегодня вернула азербайджановеду Анжеле Элибеговой компьютер и периферийное оборудование. Элибегова в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" заявила, что пришлось ждать возврата компьютера два месяца. Она выразила надежду, что сия эпопея на этом закончится.
“В действительности же, не понятно, почему так долго держали в СНБ компьютер, телефон и другие устройства, так как уже давно осмотрели и выяснили, что ничего интересующего их там нет. Мы были вынуждены уже подать ходатайство о возврате техники, чтобы иметь возможность работать. Полагаю, что все в стране знают, что мои рабочие файлы там, но СНБ особо не торопилась с возвратом моей рабочей техники”, - отметила Элибегова. Она добавила, что общение на этом не заканчивается; дело еще расследуется, и компьютеры ее коллег все еще в СНБ.
Напомним, 19 февраля в рамках дела об известном фейке “Гагик Согомонян” были произведены обыски в кабинетах ряда общественно-политических деятелей, в том числе в кабинете Анжелы Элибеговой, после чего они были подвергнуты приводу. Элибегова в СНБ отказалась от дачи разъяснений, и СНБ отпустила ее на свободу. Отметим, что какого-либо статуса по делу у Элибеговой не было, однако СНБ изъяла ее рабочий компьютер, где эксперт хранила собранные материалы о военных преступлениях Азербайджана и планировала подготовить доклад.
В беседе с “ФактИнфо” Элибегова также сообщила, что у нее нет статуса по упомянутому делу и она вообще не понимает, почему ее подвергли приводу. В свою очередь адвокат Микаел Шхимян рассказал “ФактИнфо”, что каких-либо действий за этот период не проводилось и не должно было проводиться. По его словам, компьютер, по всей вероятности, был направлен на экспертизу, был произведен осмотр, в ходе которого выяснилось, что подходящих по уголовному делу данных нет.
Отметим, что азербайджановед подала в Службу нацбезопасности заявление в связи с фактом ложного доноса в отношении нее, на основании которого были подготовлены материалы. В возбуждении уголовного дела было отказано. В частности, пользователь по имени Ваге Хандилян, представившийся политологом и членом инициативы “Стражи революции”, заявил, что Элибегову забрали в СНБ по статье “предательство”.
“Мы представили заявление, по которому велась подготовка материалов. Было принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела. В части, касающейся Анжелы Элибеговой, естественно, они обнаружили, что признаков госзимены нет. К аналогичному выводу пришли и относительно ложного доноса, в связи с чем была подана жалоба”, - рассказал Шхимян. Он сообщил, что немногим ранее они получили решение из прокуратуры, согласно которому постановление об отказе в возбуждении уголовного дела было частично отменено. Принято решение возбудить уголовное дело по признакам ложного доноса, а решение об отказе в возбуждении уголовного дела по признакам госизмены осталось без изменений.
Шхимян сообщил, что уголовное дело, возбужденное по признакам ложного доноса, будет направлено в СК на производство предварительного расследования.