Կյանքից հեռացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Դերենիկ Մարտիրոսյանը 04/12/2021 10:11 | ԼՐԱՀՈՍ
Կյանքից հեռացել է Երևանի Հովհաննես Թումանյանի անվ. պետական տիկնիկային թատրոնի առաջատար դերասան, բեմադրիչ, դրամատուրգ, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Դերենիկ Մարտիրոսյանը: Այս մասին հայտնում է Երևանի պետական տիկնիկային թատրոնը։
Դերենիկ Մարտիրոսյանը ծնվել է 1943 թ. Էջմիածնում։ 1973 թվականին ավարտել է Հայկական պետական մանկավարժական ինստիտուտը։ 1958-1968 թվականներին եղել է Էջմիածնի ժողովրդական թատրոնի, Երևանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի, 1969 թվականից՝ Երևանի տիկնիկային թատրոնի դերասան-տիկնիկավար, ռեժիսոր։
Էջմիածնի ժողովրդական թատրոնում խաղացել է մի շարք ներկայացումներում՝ «Գնացք» (Միտյա), «Ռազմահեղափոխական խորհուրդ» (Ժիգան), «Ձորի նահապետ Գոճա» (Մաթիա), «Ես, իմ հարսնացուն և...» (Ժան), «Մեռնող ֆլորա» (Տատասկ, ՀԹԸ մրցանակ), «Երկու տիրոջ ծառան» (Սիլվիո), «Հազարան բլբուլ» (Խարի)։ 1964-1968 թվականներին ՀՀ ԳԱԱ Էջմիածնի տպարանում աշխատել է որպես գրաշար։
1997 թվականից դասավանդում է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում։ 1971-1994 թվականներին Հայաստանի ազգային հեռուստատեսության «Հեքիաթն է կանչում» մանկական հաղորդման շունիկի մշտական դերակատարն է եղել։

Умер заслуженный артист Армении Дереник Мартиросян 04/12/2021 10:28 | Лента новостей
Ушел из жизни ведущий артист Ереванского Государственного кукольного театра им. Ованеса Туманяна, сценарист, драматург, заслуженный артист РА Дереник Мартиросян. Об этом сообщает Ереванский государственный кукольный театр.
Дереник Мартиросян родился в 1943 году в Эчмиадзине. В 1973 году окончил Армянский государственный педагогический институт. В 1958-1968 годах был актером-кукловодом Эчмиадзинского национального театра, Ереванского государственного драматического театра имени Грачья Капланяна, а с 1969 года Ереванского кукольного театра.
В Национальном театре Эчмиадзина он сыграл в ряде спектаклей: «Поезд» (Митя), «Военно-революционный совет» (Джиган), «Прародитель ущелья Гоча» (Матиа), «Я, невеста моя, и ...» (Жан ), «Умирающая флора» (Tatask, Премия СТДА), «Слуга двух господ» (Сильвио), «Азаран- Блбул» (Хари). В 1964-1968 годах работал наборщиком в Эчмиадзинской типографии НАН РА.
С 1997 года преподает в Ереванском государственном институте театра и кино. В 1971–1994 годах он был бессменным актером собачки в детской программе «Сказка зовет» на Армянском национальном телевидении.