Արցախը պաշտոնապես հաստատում է՝ ադրբեջանցիները գնդացիրով կրակել են Սարուշեն գյուղի դաշտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորի ուղղությամբ 04/12/2021 10:38 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ապրիլի 7-ին, առավոտյան՝ 09:40-ի սահմաններում, Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Սարգսաշեն գյուղի տարածքից, ադրբեջանցիները կրակել են Սարուշեն գյուղի դաշտերում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող Սարուշեն համայնքի բնակիչներ՝ 65-ամյա Շիրին Ադամի Սարգսյանի և 36-ամյա Վիտալի Ալյոշայի Հարությունյանի ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՆԳ նախարարության ԱԻՊԾ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադևոսյանը;
«Ադրբեջանական կողմը կիրառել է գնդացիր, ինչի հետևանքով ջարդվել է Վ.Հարությունյանին պատկանող տրակտորի ձախ կողմի ապակին:
ԱՀ ՆԳ նախարարության ոստիկանության Ասկերանի շրջանային բաժնի հետաքննիչները Շ.Սարգսյանից և Վ.Հարությունյանից բացատրություն են վերցրել, լուսանկարել տեղանքը և տրակտորը, պատրաստել համապատասխան նյութեր, կազմել արձանագրություն՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը ներկայացնելու համար:
Բացի այդ, ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանի հրամանով, Շոշ-Սարուշեն-Կարմիր Շուկա ներպետական մայրուղում տեղակայված ոստիկանական հենակետերում ծառայությունը կշարունակվի ուժեղացված ռեժիմով: Շուրջօրյա դիտարկումներ կատարելու նպատակով, ըստ անհրաժեշտության կավելացվեն հենակետերը:
Նշենք, որ նշված ճանապարհահատվածում սա հայերի ու ադրբեջանցիների միջև գրանցված 2-րդ միջադեպն է»,- գրել է նա:

Азербайджанцы из пулемета открыли огонь по фермерам в селе Сарушен: МВД Арцаха передаст материалы по инциденту российским миротворцам 04/12/2021   11:17  |  Лента новостей
Сотрудники правоохранительных органов Республики Арцах уже подготовили материалы по инциденту с обстрелом азербайджанцами жителей села арцахского Сарушен, проводивших сельскохозяйственные работы. Об этом сообщает пресс-служба МВД Арцаха.
Инцидент произошел 7 апреля в 09:40. Азербайджанцы открыли огонь с территории оккупированного Азербайджаном села Саргсашен. Они стреляли в сторону 65-летнего Ширина Саркисяна и 36-летнего Виталия Арутюняна, которые работали в поле в селе Сарушен.
Азербайджанцы применили пулемет, в результате чего разбито левое стекло трактора, принадлежащего Арутюняну. Дознаватели аскеранского районного отдела Полиции МВД Арцаха взяли с Саркисяна и Арутюняна объяснения, сфотографировали местность и трактор, подготовили соответствующие материалы, составили протокол для передачи командованию миротворческим контингентом РФ.
Помимо этого, по приказу главы МВД Арцаха Карена Саркисяна, служба на полицейском блокпосту, установленном на дороге Шош – Сарушен – Красный Базар, продолжится в усиленном режиме. При необходимости количество блокпостов будет увеличено для круглосуточного мониторинга ситуации на этом пути.
В ведомстве отметим, что на указанном участке дороги это второй зафиксированный инцидент между армянами и азербайджанцами.