Հայաստանում AstraZeneca-ով կպատվաստվեն 55-ից բարձր քաղաքացիները. Նախարարը մանրամասնեց 04/12/2021 13:06 | Կորոնավիրուս
AstraZeneca պատվաստանյութի օգտագործման ցուցումներում որոշակի փոփոխություններ են կատարվել։ Լրացուցիչ ապահովության և անվտանգության համար կիրառվել է տարիքային սահմանափակում։ Մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Մանրակրկիտ կերպով ուսումնասիրել ենք բոլոր մասնագիտական կառույցների կողմից տրված եզրակացություններն ու որոշում կայացրել, որ AstraZeneca-ով կպատվաստվեն 55 տարեկանից բարձր քաղաքացիները»,-ասաց Անահիտ Ավանեսյանը։
Նախարարը նշեց, որ Sputnik V-ով կպատվաստվեն 18-ից 54 տարեկան բուժաշխատողները, մինչև 54 տարեկան քրոնիկ հիվանդները և մինչև 54 տարեկան սոցիալական խնամքի կենտրոնի բնակիչներն ու աշխատակիցները։
«Այս ցուցումները ժամանակի ընթացքում կվերանայվեն, երբ կունենանք որ Sputnik V-ի նոր խմբաքանակներ և 65-ից բարձր քաղաքացիները ևս կպատվաստվեն որ Sputnik V-ով։ Նման բաժանման նպատակն այն է, որ բուժաշխատողների համար հստակ և հասկանալի լինեն չափորոշիչները։ Քանի որ առաջնահերթություն է հնարավորինս շատ անձանց պատվաստել և հնարավորություն տալ զերծ մնալ հիվանդանալուց, մենք նման քաղաքականություն ենք որդեգրել»,-ասաց Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա հավելեց, որ ռուս գործընկերների հետ ակտիվ աշխատանքային կապի մեջ են և հույս հայտնեց, որ առաջիկայում կկնքվեն պատվաստանյութի նոր խմբաքանակների ներմուծման համաձայնագրեր. «Չինաստանի կառավարության կողմից նախնական համաձայնություն ունենք դոնորության շրջանակներում Հայաստանին տրամադրվելիք պատվաստանյութի հետ կապված։ Ավարտական փուլին ենք հասցնում նաև Novovax պատվաստանյութի ձեռքբերումը»,-ասաց նախարարը։

Глава Минздрава Армении рассказала, кого будут прививать вакциной AstraZeneca 04/12/2021   15:04  |  Коронавирус
В показаниях к применению вакцины AstraZeneca были произведены определенные изменения; для дополнительной безопасности применены возрастные ограничения. Об этом заявила на пресс-конференции в понедельник министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
“Мы детально изучили заключения всех профессиональных структур и приняли решение, что препаратом AstraZeneca будут прививаться граждане старше 55 лет”, - сказала Аванесян.
Министр отметила, что прививаться “Спутником V” будут медработники в возрасте от 18 до 54 лет, пациенты с хроническими заболеваниями в возрасте до 54 лет, а также обитатели и сотрудники центров по социальному уходу в возрасте до 54 лет.
“Эти показания со временем будут пересмотрены. Когда поступит новая партия “Спутник V”, граждане старше 65 лет тоже будут вакцинироваться препаратом “Спутник V”, - сказала она.
Она отметила, что приоритетом является обеспечение вакцинации максимального числа людей во избежание инфицирования.
Она добавила, что  они находятся в активном контакте с российскими коллегами. Министр выразила надежду, что в ближайшее время будет заключено соглашение о поставках новых партий вакцины.
Она также сообщила о предварительной договоренности с правительством Китая по поводу  партии вакцины, предоставляемой Армении в рамках донорских поставок.
“На завершающем этапе  и процесс приобретения вакцины Novavax”, - сказала она.
11:30 09/04/2021  |  КоронавирусЗа сутки в Армении выявлено 1029 новых случаев заражения коронавирусом, скончались 22 человека