Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների անհապաղ վերադարձի հարցով ՄԻՊ-ը դիմել է ԵԽ-ի Նախարարների կոմիտե 04/09/2021 17:17 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայկական կողմի բոլոր գերիների անհապաղ վերադարձի հարցով այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպանը դիմել է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտե:
Ներկայացված հատուկ հաղորդումը կապված է այն փաստի հետ, որ 2021թ. մարտի 9-ին ՄԻԵԴ-ը հրապարակային ծանուցում է ուղարկել Նախարարների կոմիտե՝ նշելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը չի պահպանում գերիների հարցով դատարանի սահմանած ժամկետները, դատարանին տրամադրում է ընդհանրական ու սահմանափակ տեղեկություններ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հաղորդման մեջ ցույց է տրված, որ ադրբեջանական իշխանությունների պահվածքը կոպտորեն խախտում է միջազգային պահանջները՝ գերիներին ներկայացնելով «ահաբեկիչներ» կամ «դիվերսանտներ»:
Հայկական կողմի բոլոր զինծառայողները և քաղաքացիական անձինք ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գերեվարվել են ընթացիկ, շարունակվող զինված հակամարտության պայմաններում, հետևաբար՝ նրանք բոլորն էլ կարգավիճակով գերիներ են, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն և վերադարձվեն հայրենիք՝ առանց որևէ քաղաքական կամ այլ նախապայմանի:
Ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գործընթացը՝ կոպտորեն ոտնահարելով գերիների և նրանց ընտանիքների իրավունքները, նրանց պատճառելով տառապանքներ և առաջացնելով լարվածություն հասարակությունում:
Բացարձակ դատապարտելի է, որ ադրբեջանական իշխանությունները չեն հրապարակում իրենց երկրում ապօրինի պահվող հայկական կողմի գերիների իրական թիվը: Նրանք դրանով կրկնակի տառապանքներ են պատճառում անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին, քանի որ նրանց համար առավել ևս անորոշ է դառնում վիճակը և սա էլ այն ֆոնին, որ ադրբեջանական իշխանություններն անընդհատ խոչընդոտում են մարմինների որոնողական և հայտնաբերման աշխատանքները:
Այս հարցերի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում պետական մակարդակով հայատյացության և թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում:
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին ուղղված դիմումում ներկայացված է մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջների հանգամանալից վերլուծություն, կոնկրետ օրինակներով ցույց են տրված մարդու իրավունքների խախտումները և բարձրացված է գերիների անհապաղ վերադարձին աջակցելու հարց:
Այս ամենի հետ միասին, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ ՀՀ պետական մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք պարտավոր են գերիների և անհայտ կորածների ընտանիքների հետ ապահովել պատշաճ հաղորդակցություն, նրանց տրամադրել սպառիչ տեղեկություններ, գործել համակարգված, ինչպես նաև ուշադիր լինել սեփական յուրաքանչյուր խոսքի նկատմամբ՝ բացառելու համար որևէ լարվածություն:

Омбудсмен Армении обратился в Комитет министров СЕ по вопросу немедленного возвращения всех пленных, удерживаемых в Азербайджане 04/09/2021   17:53  |  Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян обратился в Комитет министров Совета Европы по вопросу немедленного возвращения всех армян, удерживаемых в плену в Азербайджане. Об этом  сообщается на странице омбудсмена в Facebook.
Омбудсмен сообщил, что представленный специальный доклад связан с тем, что Европейский суд по правам человека еще 9 марта 2021 года направил в Комитет министров СЕ публичное уведомление, указав, что правительство Азербайджана не соблюдает сроки, установленные судом по вопросу пленных, предоставляет суду расплывчатые и ограниченные сведения.
В сообщении омбудсмена показано, что азербайджанские власти своим поведением грубейшим образом нарушают международные требования, выдавая пленных за "террористов" или "диверсантов".
“Все военнослужащие и гражданские лица с армянской стороны были взяты в плен азербайджанскими ВС в условиях текущего, продолжавшегося вооруженного конфликта, следовательно, все они по статусу пленные, должны быть немедленно освобождены и возвращены на родину, без каких-либо политических или других предусловий", - отметил омбудсмен  Армении.
Арман Татоян отметил, что власти Азербайджана искусственно затягивают, политизируют процесс, грубо попирая права пленных и их семей, причиняя родственникам этих людей страдания и нагнетая напряженность в обществе.
“Заслуживает абсолютного осуждения и тот факт, что власти Азербайджана не разглашают реальное число пленных армян, незаконно удерживаемых в их стране. Тем самым они причиняют двойное страдание семьям без вести пропавших лиц, так как их положение становится еще более неопределенным, и все это на фоне постоянного препятствования работе по поиску тел погибших", - указал Защитник прав человека.
По словам омбудсмена Армении, безотлагательность этого вопроса должна рассматриваться в контексте проводимой Азербайджаном на государственном уровне политики армянофобии и вражды.
В адресованном Комитету министров СЕ заявлении представлен обстоятельный анализ международных требований по защите прав человека, на конкретных примерах показаны нарушения прав человека и поднят вопрос об оказании содействия немедленному возвращению пленных.
Наряду с этим омбудсмен РА особо констатирует, что государственные органы и должностные лица РА обязаны обеспечить надлежащую связь с семьями пленных и без вести пропавших, предоставлять им исчерпывающие сведения, действовать слаженно, а также быть внимательны к собственным заявлениям во избежание возникновения напряженности.