«Միքայելյան» համալսարանական հիվանդանոցի օնկոգինեկոլոգների թիմը կատարել է հերթական բարդ վիրահատությունը 04/08/2021   14:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Միքայելյան» համալսարանական հիվանդանոցի գինեկոլոգիական վիրաբուժության կինիկայի մասնագետները կատարել են հերթական բարդ վիրահատությունը։  75 տարեկան պացիենտը դիմել էր՝ գանգատվելով որովայնի չափերի մեծացումից, որովայնի և ձախ գոտկային հատվածում առկա ճառագայթող բնույթի ցավերից, ոտքերի այտուցվածությունից, հևոցից և մարսողական խանգարումներից։
Խնդիրն ախտորոշելու նպատակով կատարվել է գործիքային հետազոտություններ՝ մասնավորապես Համակարգչային շերտագրում (KT)՝ կոնտրաստավորմամբ: Հիվանդի մոտ ախտորոշվել է 35.0-33.0 սմ տրամագծով, սոլիդ բնույթի գոյացություն՝ դեպի արգանդի ձախ հավելումներ ներաճով, որն ուներ հետորովայնամզային տեղակայում և սերտ հպման մեջ էր գտնվում հարակից օրգանների հետ՝ առաջացնելով հարերիկամային և հարենթաստամոքսային գեղձի ճարպաբջջանքի այտուց։
Պայմանավորված ուռուցքային կոմպրեսիայով՝  պացիենտն ուներ նաև ձախակողմյան հիդրոուրեթերոնեֆրոզ (երիկամի ավազանի և միզածորանի լայնացում)։
Նախքան վիրահատությունը կատարվել է ձախ միզածորանի ստենտավորում։ Առանց կապսուլայի ամբողջականության վնասման՝ լապարատոմիկ եղանակով իրականացվել է ուռուցքի բարեհաջող հեռացում։ Վիրահատությունն արվել է օնկոգինեկոլոգիական թիմի՝ ԵՊԲՀ օնկոլոգիայի ամբիոնի օնկոգինեկոլոգ, բ.գ.թ. Արսեն Ափոյանի, վիրաբույժ-օնկոգինեկոլոգ Վազգեն Մնացականյանի և կլինիկական օրդինատոր Անժելա Բոյաջյանի կողմից։
Հյուսվածքաբանական հետազոտությամբ ախտորոշվել է միկսոիդ լիպոսարկոմա։
Հիվանդի վիճակը գնահատվում է բավարար։
13:01 13/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄայրիկը փոքրիկին տվեց իր լյարդի մի մասը, իսկ բժիշկները` իրենց մասնագիտական ուժն ու նվիրումը` պարգեւելով նրան երկրորդ կյանք` բառի բուն իմաստով. պրոֆեսոր
20:32 09/03/2020  |  Առողջություն«Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնում չորսուկեսամյա Անգելինայի սրտի վիրահատությունը հաջող է անցել (տեսանյութ)
14:40 29/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀամալսարանական բժիշկները հերթական բարդ վիրահատությամբ փրկել են զինվորի կյանքը
18:04 22/10/2019  |  ԱռողջությունՀայաստանում առաջին անգամ կատարվել է սրտանոթի փականի փակ վիրահատություն
13:16 23/08/2019  |  Առողջություն«Հերացի» համալսարանական հիվանդանոցում 7 ժամ տևողությամբ բարդ վիրահատությունն ավարտվել է բարեհաջող ելքով

Врачи в Армении успешно провели сложную онкогинекологическую операцию 04/08/2021   17:30  |  Здоровье
Специалисты клиники гинекологической хирургии университетской больницы “Микаелян” провели очередную сложную операцию. Об этом сообщает пресс-служба Ереванского государственного медицинского университета (ЕГМУ).
Согласно сообщению, 75-летняя пациентка обратилась с жалобами на увеличение размеров брюшной полости, боли, иррадиирующие в живот и левую поясничную область, отеки ног, одышку и расстройства пищеварения.
С целью диагностики было проведено инструментальное обследование, в частности, контрастная компьютерная томография(KT). У пациентки было диагностировано солидное новообразование диаметром 35.0-33.0 см с прорастанием в левые придатки матки, которые имели постабдоминальное расположение и находятся в тесном контакте со соседними органами, что вызвало отек жировой ткани надпочечника и поджелудочной железы.
Ввиду опухолевой компрессии у пациента наблюдался также левосторонний гидроуретеронефроз (расширение мочеточника и чашечно-лоханочной системы почки).
Перед операцией было проведено стентирование левого мочеточника. Опухоль была успешно удалена лапароскопическим методом – без повреждения целостности капсулы. Операцию провела онкогинекологическая команда: онкогинеколог кафедры онкологии ЕГМУ, кандидат медицинских наук Арсен Апоян, хирург-онкогинеколог Вазген Мнацаканян и клинический ординатор Анжела Бояджян.
Гистологическое исследование диагностировало миксоидную липосаркому. Состояние пациентки оценивается как удовлетворительное.
14:51 15/03/2021  |  ЗдоровьеРоссийские хирурги спасли младенца с редким пороком сердца
12:00 05/02/2021  |  ЗдоровьеВпервые в мире: американские хирурги успешно пересадили мужчине лицо и обе руки
09:23 04/06/2020  |  Международные новостиЖенщина умерла после пластической операции в частной клинике в Петербурге
14:19 01/04/2020  |  ЗдоровьеВрачи удалили самую большую селезенку в истории медицины
17:13 30/03/2020  |  ЗдоровьеВрачи извлекли у женщины опухоль с зубами и волосами эмбриона внутри
18:11 23/03/2020  |  ЗдоровьеВрачи успешно удалили опухоль, сравнявшуюся с весом пациентки
15:42 02/03/2020  |  ЗдоровьеВрачи в Ереване спасли жизнь младенцу
17:49 21/02/2020  |  ЗдоровьеВрачи ереванского медцентра “Эребуни” спасли жизнь новорожденного ребенка, находившегося в крайне тяжелом состоянии