Ռոբերտ Քոչարյանը նոր հայցադիմում է ներկայացրել ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի՝ պահանջում է 4 մլն դրամի փոխհատուցում 04/08/2021 14:35 | Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը նոր հայցադիմում է ներկայացրել՝ ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի: Հայցադիմումը դատարան մուտք է եղել ապրիլի 7-ին և նույն օրը մակագրվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արթուր Միշայի Մկրտչյանին:
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ հայցադիմումի պատճառը 2021թ մարտի 1-ին Երևանի Հանրապետության հրապարակում հրավիրված հանրահավաքի ընթացքում հնչեցրած արտահայտություններն են, որոնք, իրենց գնահատմամբ, պարունակում են զրպարտություն են և անմեղության կանխավարկածի խախտում:
Հիշեցնենք, որ 2021թ մարտի 1-ին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե 2008 թվականի մարտի 1-ն ահա ժողովրդի իշխանության համար մղվող այդ պայքարի մի կարևոր հանգրվան էր:
«2008 թվականի մարտի 1-ին Հայաստանի այն ժամանակվա կառավարողները բանակը հանեցին ժողովրդի դեմ, Հայաստանի քաղաքացիներին գնդակահարելու որոշում կայացրին: Շատ կարևոր է արձանագրել, որ այս գործով՝ Մարտի 1-ի գործով կան մեղադրվող անձինք, որոնք այսօր կանգնած են դատարանի առաջ: Ու պիտի, այո՛, արձանագրեմ, որ Մարտի 1-ի գործը, ըստ էության, իմ գնահատմամբ, բացահայտված է»,- հայտարարել էր Փաշինյանը:
Փաստաբան Հայկ Ալումյանը տեղեկացրեց, որ դատարանից պահանջում են՝ հաստատել անմեղության կանխավարկածի խախտումը և դրամական փոխհատուցում՝ 4 մլն դրամի չափով:
Նշենք, որ դատարանն արդարացման հիմքով դադարեցրել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով Ռ.Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքն ու վարույթը կարճել։

Роберт Кочарян подал новый иск против Никола Пашиняна 04/08/2021   15:02  |  Судебный репортаж
Второй президент Армении Роберт Кочарян подал новый иск против премьер-министра РА Никола Пашиняна. Исковое заявление поступило в суд 7 апреля и в тот же день было зарегистрировано на имя судьи суда общей юрисдикции Еревана Артура Мишаевича Мкртчяна.
Представитель второго президента Армении Айк Алумян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил, что причиной подачи иска стали озвученные на митинге на площади Республики в Ереване 1 марта 2021 года высказывания, которые, по их оценке, содержат клевету и нарушение презумпции невиновности.
Напомним, 1 марта 2021 года Никол Пашинян заявил, что 1 марта 2008 года стало важной вехой в этой борьбе за власть народа.
“1 марта 2008 года тогдашние правители Армении вывели армию против народа и решили расстрелять граждан Армении. Важно констатировать, что по этому делу, по делу 1 марта, по сути, есть обвиняемые, которые сегодня предстали перед судом. И да, я должен констатировать, что дело 1 марта, по моей оценке, раскрыто”, - заявил Пашинян.
Адвокат Айк Алумян сообщил, что они требуют от суда подтверждения нарушения презумпции невиновности и компенсации в размере 4 млн. драмов.
Отметим, что суд на основании оправдания снял предъявленное Р. Кочаряну обвинение по статье 300.1 Уголовного кодекса РА и прекратил производство по делу.
15:44 23/06/2020  |  Гражданское правоЗаседание суда по иску Роберта Кочаряна против Никола Пашиняна перенесли на сентябрь