Վահե Հակոբյանը չի բացառում ՀՅԴ-ի հետ դաշինքով ընտրություններին մասնակցելը, որը կգլխավորի Ռոբերտ Քոչարյանը 04/06/2021 16:28 | ԼՐԱՀՈՍ
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունը, որի վարչության անդամները Սյունիքի համայնքապետերն են, հնարավոր է ՀՅԴ-ի հետ դաշինքով ընտրություններին մասնակցի, որը կգլխավորի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ Սյունիքի նախկին մարզպետ, «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանն ասաց, որ ընտրություններին մասնակցելու ձևաչափի հետ կապված դեռ վերջնական որոշում չունեն, քանի որ փաստացի ընտրությունները հայտարարված չեն. «Նիկոլի ֆեյսբուքյան գրառումն ընտրություն չէ։ Սպասում ենք հնարավոր զարգացումներին։ Չի բացառվում, որ Նիկոլն ինչ-որ պատճառաբանությամբ կչեղարկի, կասի՝ մարդկանց հո չենք տանելու կորոնավիրուսով վարակենք։ Հենց հասկանա, որ իր ռեյթինգը չի բավարարում, նման քայլի կգնա։ Եթե նա խորհրդարանում մեծամասնություն չկազմի, մի վայրկյանում երեք տարվա իրենց արած-չարածները ջրի երես հանելու գործընթաց կսկսվի»,-ասաց Վահե Հակոբյանը՝ նշելով, որ Նիկոլ Փաշինյանն ընտրություններից խուսափելու փորձ կանի, այլ հարց է դա նրա մոտ կստացվի, թե ոչ։
«Ինքն այսօր պրեսինգի տակ է, ընդ որում ոչ միայն Ռուսաստանից։ Դոշին է խմբում ու բղավում, որ լեգիտիմ ղեկավար է, 70 տոկոս ունի, իրան էլ մյուս երկրներից ասում են, որ վերընտրվի և ցույց տա իր լեգիտիմությունը։ Հոգեկան հիվանդի հետ ո՞վ կուզենա խոսել։ Նա միայն թուրքերին ու ադրբեջանցիներին է ձեռք տալիս»,-նշեց Վահե Հակոբյանը։
Հարցին՝ եթե ի վերջո ընտրությունները տեղի ունենան, «Վերածնվող Հայաստան»-ը դաշինք կկազմի՞ ՀՅԴ-ի հետ, որն էլ կգլխավորի Ռոբերտ Քոչարյանը, Վահե Հակոբյանն ասաց. «Ես ոչինչ չեմ բացառում։ Մենք պատրաստ ենք համագործակցել բոլոր առողջ ուժերի հետ, ում օրակարգում առաջին և գլխավոր հարցը Նիկոլ Փաշինյանի րոպե առաջ հեռանալն է, այնպես որ չենք բացառում։ Կախված է նրանից, թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը։ Եթե պետք լինի դաշինք կկազմենք, պետք չի լինի, չենք կազմի։ Համենայն դեպս այսօրվա դրությամբ գնում ենք առանձին վեկտորով»,-նշեց Վահե Հակոբյանը՝ ընդգծելով, որ այս շրջանում որպես ղեկավար տեսնում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին։
Ավելի վաղ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ կմասնակցի հունիսի 20-ին նախատեսված խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին՝ կուսակցությունների դաշինքի ղեկավարի կարգավիճակով. «Ես կմասնակցեմ կուսակցությունների դաշինքի ղեկավարի կարգավիճակով։ Ամենայն հավանականությամբ երկու կուսակցություն կլինի»,-ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը։

Экс-губернатор Сюника не исключает участия в выборах в составе блока с АРФД, который возглавит Роберт Кочарян 04/06/2021 17:36 | Досрочные парламентские выборы-2021
Партия “Возрождающаяся Армения”, членами правления которой являются главы общин Сюника, возможно, примет участие в выборах в составе блока с АРФ "Дашнакцутюн", который возглавит второй президент Армении Роберт Кочарян.
Как сообщил в беседе с “ФактИнфо” бывший губернатор Сюникской области, председатель партии “Возрождающаяся Армения” Ваге Акопян, окончательного решения по формату участия в выборах пока нет, поскольку объявления о выборах фактически нет.
“Запись Никола в Facebook – это еще не выборы. Ждем возможных развитий. Не исключено, что Никол, сославшись на какие-то причины, отменит их. Скажет, не станем же мы заражать людей коронавирусом. Как только поймет, что его рейтинг не тянет на то, чтобы идти на этот шаг. Если он не сформирует в парламенте большинство, то тотчас же начнется процесс, который выведет все их дела за эти три года на чистую воду”, - сказал Ваге Акопян. Он отметил, что Никол Пашинян попытается уклониться от выборов. Другой вопрос, получится ли это у него", - сказал он.
"Он сегодня под прессингом. Причем, не только из России. Кричит и бьет себя в грудь, что он легитимный руководитель, что у него 70-процентная поддержка. Ему же из других стран говорят, чтобы он переизбрался и показал свою легитимность. Кто захочет говорить с душевнобольным? Он устраивает только турок и азербайджанцев", - отметил Ваге Акопян.
Отвечая на вопрос о том, пойдет ли партия "Возрождающаяся Армения" на выборы в составе блока с АРФД, который возглавит Роберт Кочарян, в случае если выборы все-таки состоятся, Ваге Акопян заявил: "Я ничего не исключаю. Мы готовы сотрудничать со всеми здоровыми силами, в повестке дня которых - немедленное отстранение Никола Пашиняна от власти. Так что не исключаем. Это зависит от дальнейшего развития ситуации. Если понадобится, то сформируем блок. Если не потребуется, не сформируем. По крайней мере, по состоянию на данный момент идем с отдельным вектором", - отметил Ваге Акопян, подчеркнув, что на данном этапе в качестве руководителя видит второго президента РА Роберта Кочаряна.
Ранее экс-президент Армении Роберт Кочарян заявил о намерении принять участие в намеченных на 20-е июня досрочных парламентских выборах в статусе главы блока партий. «Буду участвовать во главе блока партий, скорее всего, это будут две партии", - сказал Роберт Кочарян.