Ադրբեջանցի «դիվերսանտները» Շուշիի մոտ շրջանցել են ռուս խաղապահներին ու դուրս եկել Ստեփանակերտ տանող մայրուղի. @wargonzo 04/06/2021 13:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցի «դիվերսանտները» դուրս են եկել Շուշիի մերձակայքում գտնվող տանկի ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում են Ստեփանակերտի @wargonzo նախագծի աղբյուրները:
Մեր տեղեկություններով ՝ չորս ադրբեջանցի զինվորներ շրջանցել են խաղաղապահների անցակետը Շուշիի մերձակայքում և մտել են տանկի հուշարձանի մոտակայքում Արցախի մայրաքաղաք տանող մայրուղի:
Այնտեղ «դիվերսանտները» մակագրություններ են թողել ու անհետացել: @Wargonzo- ի աղբյուրները Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանության նախարարությունում դա հաստատեցին, դեպքի վերաբերյալ զեկուցվել է Ռուսաստանի Դաշնության ՊՆ սպաներին, և մոտ ժամանակներս նրանք կգնահատեն գործողությունները, որոնք հակասում են եռակողմ համաձայնագրին:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 9-ին թվագրված փաստաթղթի համաձայն `Լաչինի միջանցքով մայրուղուց 2.5 կմ հեռավորության վրա, չպետք է լինեն ռազմական անձնակազմ, բացառությամբ ռուս խաղաղապահների:
Ադրբեջանը հետեւողականորեն խախտում է այս պահանջը՝ ընդհուպ մինչև անցակետեր տեղադրելով ապառազմականացված գոտում:
Իհարկե, վտանգավոր է սրա վրա աչք փակել: Հաջորդ անգամ «դիվերսանտները» կարող են ճանապարհի եզրին, օրինակ, պայթուցիկ սարք, և ոչ թե պարզապես գրառումներ կատարել թիթեղների վրա:

Азербайджанские «диверсанты» обошли блокпост миротворцев под Шуши и вышли на трассу, ведущую в Степанакерт - Wargonzo 04/06/2021 14:25 | Лента новостей
Азербайджанские «диверсанты» сделали вылазку к танку рядом с Шуши. Об этом сообщают источники проекта Wargonzo в Степанакерте.
По данным Wargonzo, четыре азербайджанских военных обошли блокпост миротворцев под Шуши и вышли на трассу, ведущую в столицу Арцаха в районе памятника с танком. Там «диверсанты» нанесли надписи на таблички и скрылись.
Источники Wargonzo в МО РФ подтвердили, что об инциденте доложено офицерам МС РФ и они в ближайшее время дадут оценку действиям, идущим вразрез с трехсторонним соглашением.
Как напоминает телеграм-канал, согласно документу от 9 ноября - на 2,5 км от трассы через Лачинский коридор в обе стороны - не должно быть никаких военных, кроме российских миротворцев.
Азербайджан последовательно нарушает этот пункт, в том числе выставляя отдельные посты на территории в демилитаризованной зоне.
«Закрывать глаза на это, безусловно, опасно. В следующий раз «диверсанты» могут заложить, например, СВУ у дороги, а не просто расписаться на табличках. И кавычки окажутся лишними», - пишет телеграм-канал.