Նիկոլ Փաշինյանին հարցաքննելուց հետո ՔԿ-ն քրեական գործը կարճել է 04/06/2021 13:37 | Քրեական խրոնիկոն
ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի միջև հեռախոսազրույցի գաղտնալսման և հրապարակման դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, կարճվել է պաշտոնեական լիազորություններն առերեւույթ անցնելու դեպքի առթիվ հարուցված գործը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՔԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ 2018թ սեպտեմբերի 11-ին մամուլում տվյալներ էին հրապարակվել ԱԱԾ այն ժամանակ դեռևս տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՔԾ պետի հեռախոսային խոսակցության գաղտնալսման մասին, հրապարակվել էր նաև ձայնագրությունը։ Զրույցի ընթացքում վերջիններս քննարկում էին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործը, որից հետեւում էր, որ Քոչարյանի գործով քննարկվել, որոշ դատավարական գործողություններ համաձայնեցվել են Փաշինյանի հետ։
Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Վարչապետ Փաշինյանի և ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի, ինչպես նաև ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի և ԱԱԾ նախկին տնօրեն Վանեցյանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնալսման դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել էր երկու քրեական գործ, որոնցից մեկը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 146-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետով, մյուսը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը)։
ՀՀ ՔԿ-ից հայտնում են, որ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու հոդվածով հարուցված քրեական գործը կարճվել է մոտ մեկ տարի առաջ՝ 2020թ. փետրվարի 4-ին՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի հիմքով՝ հանցակազմի բացակայություն։ Նշենք, որ հենց այս գործի շրջանակներում է, որ Ն. Փաշինյանը 2020 թվականի հունվարի 25-ին գնացել էր քննչական կոմիտե՝ հարցաքննության, ինչի մասին անգամ լուսանկար էր հրապարակել։ Ասել է թե՝ ՔԿ-ն կարճել Ռ.Քոչարյանի գործով Փաշինյանի կողմից ուղղորդելու, առերեւույթ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը, թեեւ այն ակներեւ էր ձայնագրության մեջ։
Մյուս գործով՝ հարուցված Արթուր Վանեցյանի և Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսային խոսակցությունները ապօրինի ձայնագրառելու և համացանցում տարածելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 146-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետով, նախաքննությունը շարունակվում է:

СК Армении прекратил уголовное дело после допроса Никола Пашиняна 04/06/2021   14:16  |  Криминальная хроника
Предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту прослушки  и публикации записи телефонных переговоров бывшего директора Службы национальной безопасности(СНБ) Артура Ванецяна и начальника Специальной следственной службы(ССС) Армении Сасуна Хачатряна продолжается. Прекращено дело, возбужденное по факту превышения должностных полномочий. Об этом “ФактИнфо” сообщили в отделе информации и по связям с общественностью СК Армении.
Как уже ранее сообщило агентство, 11 сентября 2018 года в прессе были опубликованы данные о прослушке телефонного разговора тогдашнего главы СНБ Артура Ванецяна и начальника ССС, появилась также и аудиозапись беседы. В ходе разговора, последние обсуждают дело второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех высокопоставленных экс-чиновников, из которого следовало, что некоторые  процессуальные действия по делу Кочаряна были согласованы с Пашиняном.
Тот же источник сообщает, что по факту прослушки телефонных переговоров премьера Пашиняна и экс-директора СНБ Артура Ванецяна, а также разговора главы ССС Сасуна Хачатряна и Артура Ванецяна в следственном управлении по особо важным делам СК РА было возбуждено два уголовных дела, одно из которых – по части 1 статьи 146 УК РА и пункту 4 части 3 статьи 254 УК РА, а другое – по части 1 статьи 309 УК РА(превышение должностных полномочий).
В СК сообщили, что уголовное дело, возбужденное по статье о превышении должностных полномочий, было прекращено примерно год назад, 4 февраля 2020 года, за отсутствием состава преступления. Отметим, что именно в рамках данного дела Н. Пашинян 25 января 2020 года явился в Следственный комитет на допрос. В связи со своим визитом он даже опубликовал снимок. Иными словами, СК прекратил уголовное дело, возбужденное по факту координации Пашиняном дела Р. Кочаряна, предполагаемого превышения должностных полномочий, хотя на записи это было очевидно.
Предварительное расследование другого  дела  о  незаконной записи телефонных переговоров Артура Ванецяна и Сасуна Хачатряна и распространении ее в Сети, возбужденного по части 1 статьи 146 и пункту 4 части 3 статьи 254 УК РА, продолжается.