Դատախազաքննչական մարմինները չեն շտապում արձագանքել դատավոր Մհեր Պետրոսյանին սպառնալու մասին հաղորդմանը 04/05/2021   16:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ավելի քան 10 օր է անցել, ինչ Վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանն ահազանգել էր իր նկատմամբ առկա սպառնալիքների մասին, սակայն դատախազաքննչական մարմինները դեռ գնահատական չեն տվել։ Ավելին՝ անգամ նյութեր չեն նախապատրաստվում. Ոստիկանությունը գտել է նոր ձեւակերպում՝ կատարվում են ստուգողական գործողություններ։
Հիշեցնենք, որ Մ.Պետրոսյանի նկատմամբ ճնշման միջոցներն սկսվել են ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը վարույթ ընդունելու որոշում կայացնելուց հետո: Նշված որոշումը դատական տեղեկատվական համակարգում ներբեռնվելուց հետո ԱԱԾ ներքին անվտանգության վարչության պետ Հրայր Ավետիսյանը մեկ այլ աշխատակցի հետ շտապել է վարչական դատարան՝ փորձելով հանդիպել դատավորի հետ՝ մինչ նա կհասցներ քննության առարկա դարձնել հայցի ապահովման միջնորդությունը։
Դատավորը հրաժարվել էր ընդունել ԱԱԾ աշխատակիցներին ու նրանց այցի մասին տեղեկացրել ԲԴԽ-ին: Այդուհանդերձ, դատավորը քննարկել է փաստաբանների միջնորդությունն ու հայցի ապահովման միջոց կիրառելու որոշում կայացրել: Դատավորի համարձակ վարքագիծը ու կոնտակտի դուրս չգալու քայլը խիստ «բարկացրել» է ԱԱԾ պաշտոնյային, որը սպառնացել է «նստեցնել» դատավորին։
Վերջինս իրեն ուղղված սպառնալիքների մասին մարտի 25-ին գրավոր դիմում է ներկայացրել ԲԴԽ, ինչից անմիջապես հետո ԲԴԽ-ում կազմակերպվել է քննարկում՝ դատավոր Մհեր Պետրոսյանի մասնակցությամբ: Մարտի 26-ին ԲԴԽ-ն հայտարարեց, որ ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ուղարկել Վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանի՝ ԲԴԽ-ին ուղղված դիմումի պատճենը՝ ՀՀ դատախազության լիազորությունների շրջանակում դիմումում բարձրացված հարցերի լուծման ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու համար: Դատախազությունը դիմումն ուղարկել է Քրեական ոստիկանություն, որտեղ առ այսօր ստուգողական գործողություններ են իրականացվում։ Նկատենք, որ ընդամենը ժամերի հարց է՝ պարզել ԱԱԾ պաշտոնյան մարտի 17-ին այցելել է վարչական դատարան, թե ոչ, եղել է դատավորի ընդունարանում, թե ոչ, սակայն ոստիկանությունը 10 օր շարունակ չի կարողանում դա պարզել։
12:55 05/04/2021  |  Դատական ռեպորտաժներՕնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը վերադարձնելու որոշման դեմ բողոքներից մեկը կքննի դատավոր Կարեն Ավետիսյանը, մյուսը՝ Արթուր Առաքելյանը
12:13 05/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՕնիկ Գասպարյանի գործով հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու մասին Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցչի միջնորդությունը մերժվել է

Органы прокуратуры и следствия не спешат реагировать на сообщение об угрозах в адрес судьи Мгера Петросяна 04/05/2021   17:11  |  Лента новостей
Минуло более 10 дней, как судья Административного суда Армении Мгер Петросян сообщил об угрозах в свой адрес, однако органы прокуратуры и следствия еще не дали оценки. Более того, даже не ведется подготовка материалов. Полиция нашла новую формулировку: проводится проверка.
Напомним, давление на судью М. Петросяна началось после вынесения решения о принятии искового заявления бывшего начальника Генштаба ВС РА Оника Гаспаряна к производству. После размещения на портале судебной информационной системы упомянутого решения о принятии искового заявления Оника Гаспаряна к производству, начальник управления внутренней безопасности СНБ Грайр Аветисян и еще один сотрудник ведомства поспешили в Административный суд, пытаясь встретиться с судьей прежде, чем он успел бы рассмотреть ходатайство об обеспечении иска. Судья отказался принять сотрудников СНБ и проинформировал об их визите ВСС.
Тем не менее, судья рассмотрел ходатайство адвокатов и вынес решение о применении меры по обеспечению иска. Смелое поведение судьи и отказ выходить на контакт сильно “разгневали” чиновника СНБ, который в разговорах грозился “посадить” судью.
Последний в связи с угрозами в свой адрес 25 марта представил письменное заявление в Высший судебный совет. После этого в ВСС было организовано обсуждение с участием судьи Мгера Петросяна. 26 марта Высший судебный совет сообщил, что направил в Генеральную прокуратуру РА копию обращения Мгера Петросяна к ВСС для принятия в рамках полномочий Прокуратуры РА необходимых мер по решению поднятых в заявлении вопросов. Генеральная прокуратура Армении направила заявление в Уголовную полицию, где по сей день ведется проверка. Чтобы выяснить, посещал ли чиновник СНБ Административный суд 17 марта или нет, бывал ли он в приемной судьи или нет, требуется всего несколько часов, однако Полиция уже на протяжении 10 дней не может это установить.