Գլխավոր դատախազը Դավիթ Գրիգորյանի գործով Վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել 04/05/2021   17:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը բողոքարկել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշումն անփոփող թողնելու Վերաքննիչ դատարանի որոշումը։
«Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ զեկուցող դատավոր է նշանակվել Սամվել Օհանյանը։
Հիշեցնենք, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն այն դատավորն է, որը 2019թ մայիսի 18-ի որոշմամբ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրել անձնական երաշխավորությունը, իսկ մայիսի 20-ին որոշում էր կայացրել նաեւ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ դիմելու մասին։ Այս որոշումներին հաջորդեց գործադիր իշխանության կողմից աննախադեպ ճնշումը դատարանների նկատմամբ եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնությամբ շրջափակվեցին դատարանների մուտքերն ու ելքերը, դատավորի նկատմամբ սկսվեց ապօրինի քրեական հետապնդման իրականացումը։ Հատկանշական է, որ թե՛ Առաջին ատյանի դատարանի, թե՛ Վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից արձանագրվել է, որ դատավորի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումն ապօրինի է։
19:20 27/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի ձեւավորած ՍԴ-ն ստորագրեց Արթուր Դավթյանի ու Սասուն Խաչատրյանի իրավական դատավճիռը. Նրանք գիտակցաբար ընտրեցին ինքնաոչնչացման ուղին
18:19 25/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Դավթյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին. քննարկվել են նաև ՌԴ գլխավոր դատախազի առաջիկա այցին վերաբերող հարցեր
18:35 10/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՎարչապետը Գլխավոր շտաբում ներկայացրել է ԳՇ նոր պետի իր թեկնածուին՝ որպես արդեն նշանակված ԳՇ պետ. նա շարունակում է խախտել ՀՀ Սահմանադրությունն ու օրենսդրությունը.Տարոն Սիմոնյան
15:24 01/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունն անբարեխղճություն է ցուցաբերում. Ֆեյքի գործով բացարկի միջնորդությունը մնացել է անարձագանք.փաստաբան
14:06 01/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազության կոլեգիայի նիստում քննարկվել են 2020թ.-ի ընթացքում Հանրապետությունում հանցավորության վիճակը և ՀՀ դատախազության գործունեության արդյունքները
22:20 27/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրթուր Դավթյանի երկընտրանքը՝ հայրենիքի փրկությունը, թե դավաճանի խարանը. Ղազինյան

Генпрокурор Армении обратился в Кассационный суд по делу судьи Давида Григоряна 04/05/2021   17:42  |  Лента новостей
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян обжаловал решение Апелляционного суда, оставившего без изменений постановление о прекращении уголовного преследования в отношении судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна.
Как стало известно “ФактИнфо” из сообщения на портале судебной информационной системы, судьей-докладчиком назначен Самвел Оганян.
Напомним, Давид Григорян – это тот судья, который решением от 18 мая 2019 года освободил второго президента Армении Роберта Кочаряна из-под стражи под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха. А 20 мая он вынес решение о приостановлении производства по уголовному делу и обращении в Конституционный суд. За этими решениями со стороны исполнительной власти последовало беспрецедентное давление на суды. По инициативе премьер-министра Никола Пашиняна были заблокированы здания судов, в отношении судьи было начато незаконное уголовное преследование. Примечательно, что и суд первой инстанции, и Апелляционный уголовный суд констатировали противоправность осуществляемого в отношении судьи преследования.
16:42 09/09/2020  |  Судебный репортажАпелляционный суд рассматривает жалобу Прокуратуры на прекращение дела в отношении Давида Григоряна