Շուռնուխի, Որոտանի բնակիչների տները ադրբեջանցիները խլել են. Պահանջում են քրեական գործ հարուցել 04/02/2021   17:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Շուռնուխ, Որոտան բնակավայրերի բնակիչների տները ադրբեջանցիների կողմից խլելու, նրանց նկատմամբ ոտնձգություններ իրականացնելու փաստերի առթիվ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ 2020թ նոյեմբերի 9-ին Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կապիտուլյացիոն ակտի ստորագրումից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են անցել մի շարք բնակավայրեր, իսկ հայ-ադրբեջանական սահմանը գծվում է «GPS»-ով։ Սահմանազատման աշխատանքների պատճառով ադրբեջանական վերահսկողության տակ են անցել նաև Սյունիքի մարզի Շուռնուխի տներից մի քանիսը, Կապանի ավտոճանապարհի մի մասը և մի շարք այլ վայրեր։ Սյունիքի մարզի սահմանային բնակավայրերի նկատմամբ ադրբեջանցիների կողմից ոտնձգությունների մասին ահազանգել են նաև համայնքների ղեկավարները։
Փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին հանցագործության մասին հաղորդում են ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել Շուռնուխ-Որոտան բնակավայրերի տների նկատմամբ զինված անհայտ անձանց, ըստ էության, հակառակորդի կողմից իրականացվող ավազակային հարձակման, ոտնձգությունների փաստի առթիվ։ Ներկայացված հաղորդումը ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ուղարկել է ՔԿ Զինվորական քննչական գլխավոր վարչություն, որտեղ որոշում է կայացվել քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին։ Հովհաննես Խուդոյանը բողոք է ներկայացրել դատախազություն՝ վիճարկելով քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը, ինչը մերժվել է։ Հատկանշական է, որ դատախազը բողոքը մերժել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի հոդվածով, որը նախատեսում է տարածքային ընդդատության հարցը։
Ըստ փաստաբանի՝ դատախազն, ըստ էության, բողոքը մերժելու որոշմամբ, թեև ոչ ուղիղ կերպով նշել է, որ այդ տների տարածքները չեն գտնվում ՀՀ սահմանում։ Փաստաբանը դատական կարգով բողոքարկել է քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել։ Բողոքը մակագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանին, որը շուրջ մեկ ամիս է, ինչ գործով նիստ չի գումարում՝ քննելու ներկայացված բողոքը։
12:23 04/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուռնուխում ճանապարհի նախագծման աշխատանքներն ավարտված են․ շինարարությունն ընթանում է․ Ղուլարյան
20:47 03/03/2021Մինչ մեր դիպուկահարները զենքներն ուղղել են դեպի ժողովուրդը, թշնամին ինժեներական աշխատանքներ է սկսել Որոտանում. Իրինա Յոլյան

Адвокат требует завести уголовное дело по фактам захвата азербайджанцами домов жителей сел Шурнух и Воротан 04/02/2021 17:48 | Лента новостей
Заявление о преступлении подано по фактам захвата азербайджанцами домов жителей сел Шурнух и Воротан Сюникской области Армении, посягательств на них.
Как уже ранее сообщало агентство, после подписания Пашиняном 9 ноября капитулянтского акта, под контроль Азербайджана перешли ряд населенных пунктов, а армяно-азербайджанскую границу расчерчивают посредством системы "GPS". Из-за демаркационных работ под контроль Азербайджана перешли несколько домов в Шурнухе, часть автотрассы Капана и ряд других мест. О посягательствах азербайджанцев на приграничные населенные пункты Сюникской области сообщили и главы общин.
Адвокат Ованнес Худоян в беседе с “ФактИнфо” проинформировал, что в ноябре-декабре подал заявление о преступлении в Генеральную прокуратуру РА, требуя возбудить уголовное дело по факту предпринятого вооруженными неизвестными лицами, по сути, противником, разбойного нападения на дома в населенных пунктах Шурнух, Воротан. Поданное ходатайство Генпрокуратура РА направила в Главное военное следственное управление СК, где было принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела. Ованнес Худоян представил в Прокуратуру жалобу, оспорив решение об отказе в возбуждении уголовного дела, которая была отклонена. Примечательно, что прокурор отклонил жалобу по статье Уголовно-процессуального кодекса РА, которая предусматривает вопрос территориальной подсудности.
По словам адвоката, прокурор, по сути, решением об отклонении жалобы, хотя и не напрямую, отметил, что территории этих домов не находятся в границах РА. Адвокат в судебном порядке обжаловал решение об отказе в возбуждении уголовного дела, потребовав завести уголовное дело. Жалоба поступила на рассмотрение судьи суда общей юрисдикции Еревана Армине Меликсетян, которая уже почти месяц, как не созывает по делу заседания для рассмотрения поданной жалобы.