Սեյրան Օհանյանի եւ Յուրի Խաչատուրովի փաստաբանները հեռացել են նիստերի դահլիճից. Դատարանն անորոշ ժամանակով ընդմիջում է հայտարարել 04/02/2021   15:28  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստն անորոշ ժամանակով ընդմիջվել է։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ այսօրվա դատական նիստում մեղադրող դատախազները հայտարարեցին, որ միջնորդություն ունեն՝ գործով վարույթը կասեցնելու մասին, քանի որ գլխավոր դատախազը այս գործով դիմել է ՍԴ։
Դատարանը, առանց քննարկման առարկա դարձնելու ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը ՀՀ ՍԴ-ի կողմից հակասահմանադրական ճանաչելու հիմքով նշված հոդվածի մասով Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գեւորգյանի, Սեյրան Օհանյանի եւ Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ հետապնդումը դադարեցնելու ու քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին հարցը, ընդմիջում հայտարարեց դատախազների միջնորդությունը պատճենահանելու վերաբերյալ։
Ընդմիջման ընթացքում Յուրի Խաչատուրովը, նրա պաշտպան Միհրան Պողոսյանը, Սեյրան Օհանյանը և նրա պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը լքել են դատական նիստերի դահլիճը, ուստի՝ դատական նիստի վերսկսումից հետո այն կրկին ընդմիջվեց։
Նշենք, որ Յու.Խաչատուրովը ու Ս.Օհանյանը մեղադրվում են միայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով, իսկ եթե տվյալ հոդվածը հակասահմանադրական է ճանաչվել, ենթադրվում է, որ նրանք այլեւս չեն կարող այդ հոդվածով լինել մեղադրյալ։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, իսկ Արմեն Գևորգյանը՝ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու համար։ Այսինքն, ՀՀ սահմանադրական դատարանի մարտի 26-ի որոշումից հետո այս գործով կարող է մնալ երկու մեղադրյալ՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Արմեն Գեւորգյանը՝ ենթադրյալ կաշառքի դրվագով։
13:57 02/04/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատարանը քննարկում է կողմերի վարքագիծը. Դատարանի նկատմամբ ահռելի ճնշում կա . Ուղիղ
13:15 02/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործով ՀՀ գլխավոր դատախազը դիմել է Սահմանադրական դատարան
16:32 30/03/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՁեզ այս պրոցեսների մեջ ներքաշած անձինք այսօր լքել են Ձեզ. Խուդոյանը՝ դատավորին
14:37 30/03/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատարանից չէի սպասում այդպիսի ծաղր իրավաբանության հանդեպ.Միհրան Պողոսյան
13:22 30/03/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատախազները չեն ներկայացել Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստին

Сейран Оганян, Юрий Хачатуров и их адвокаты покинули зал заседаний суда: слушания прервались на неопределенное время 04/02/2021   16:18  |  Суд по делу второго президента РА
Судебное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников прервалось на неопределенное время.
Как уже сообщило агентство, на сегодняшнем судебном заседании поддерживающие в суд обвинение прокуроры заявили о наличии у них ходатайства о приостановке производства по делу в связи с обращением генерального прокурора в Конституционный суд(КС).
Суд без рассмотрения ходатайства о прекращении уголовного преследования Роберта Кочаряна, Армена Геворкяна, Сейрана Оганяна и Юрия Хачатурова на основании признания Конституционным судом РА статьи 300.1 Уголовного кодекса РА антиконституционной, объявил перерыв для того, чтобы скопировать ходатайство прокуроров.
В ходе перерыва Юрий Хачатуров и Сейран Оганян и их адвокаты Мигран Погосян и Карен Межлумян покинули зал заседания суда, поэтому после возобновления слушаний судебное заседание было вновь прервано.
Отметим, что Юрий Хачатуров и Сейран Оганян обвиняются только по статье 300.1 УК РА, а признание данной статьи антиконституционной подразумевает, что они отныне не могут проходить обвиняемыми по этой статье.
Напомним, Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя и получении взятки в особо крупных размерах, а Армен Геворкян – в пособничестве в свержении конституционного строя, получении взятки в особо крупном размере и легализации доходов, полученных незаконным путем. Иными словами, после вынесения Конституционным судом решения от 26 марта могут остаться двое фигурантов дела: Роберт Кочарян и Армен Григорян (по эпизоду о предполагаемой взятке).