Արցախում ավելի քան 3500 մարդ դիմել է ռուս խաղաղապահներին օգնություն ստանալու համար, այդ թվում՝ նաև անհետ կորածների հարցով 04/01/2021 11:21 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախում ավելի քան 3500 մարդ դիմել է Ռուսաստանի խաղաղապահ զորամիավորման մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի ընդունելության կետ։ Ավելի քան 800 դիմում էլ ստացվել է թեժ գծով։ Քաղաքացիները հերթապահներին են դիմել ամենատարբեր հարցերով՝ հումանիտար օգնության հարցերից մինչև հակամարտության ժամանակ անհետ կորած զինծառայողներին գտնելու մասին հարցերով։
Անհետ կորած զինծառայողների որոնման միջոցառումներն իրականացվում են խաղաղապահների կողմից՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, ադրբեջանական և հայկական կողմերի ներկայացուցիչների հետ համագործակցությամբ: Բոլոր հարցումները գրանցվում են, մուտքագրվում տվյալների բազա և փոխանցվում որոնողական խմբերին։
Հարազատները հեռախոսազանգով կամ անմիջական այցով դիմում են հերթապահներին, հայտնում խնդրի բնույթը, ապա հերթապահները տեղեկություններ են ստանում այն շրջանի մասին, որտեղ վերջին անգամ եղել է անհետ կորած զինծառայողը։
Արձագանքման կենտրոնը զբաղվում է նաև մարդասիրական օգնության տրամադրմամբ։ Նախօրեին ավելի քան 650 կիլոգրամ մարդասիրական օգնություն է տրամադրվել Ստեփանակերտում բնակվողներին։ Ամբողջությամբ 16,5 տոննա հումանիտար օգնություն է տրամադրվել։
Ստեփանակերտում գտնվող Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի (ՌՇԿ) մարդասիրական արձագանքման կենտրոնում Քաղաքացիների ընդունելության կենտրոնը շարունակում է աշխատել: Այն նաև ունի «թեժ գիծ» ՝ տեղեկատվություն հավաքելու անհայտ կորած զինծառայողների որոնման, մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու, աշխատանքի տեղավորման հարցում օժանդակություն և այլ խնդրահարույց թեմաներ:

Российские миротворцы получили более 3,5 тыс. обращений за помощью в Пункте приема граждан в Арцахе 04/01/2021   11:34  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
В Центре гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента (РМК) в г. Степанакерте продолжает работу Пункт приема граждан. В нем же функционирует «горячая линия» по сбору сведений для поиска пропавших без вести военнослужащих, по оказанию гуманитарной помощи, содействии в трудоустройстве и другим проблемным темам. Об этом сообщается на сайте Минобороны РФ.
Всего за помощью в пункт приема граждан обратились более 3,5 тыс. человек. В том числе более 800 обращений поступило по телефону «горячей линии».
Дежурные офицеры, осуществляющие прием обращений по телефону или лично, обязательно уточняют характер проблемы, у родственников выясняют сведения о предполагаемом районе пропажи военнослужащего, фиксируют их контактные данные. Мероприятия по поиску пропавших без вести в дальнейшем проводятся военнослужащими РМК во взаимодействии с представителями Международного Комитета Красного Креста, азербайджанской и армянской сторон. Все обращения фиксируются, заносятся в базу данных и передаются в совместные поисковые группы.
Помимо работы с обращениями жителей Нагорного Карабаха, Центр гуманитарного реагирования РМК приступил к доставке адресной гуманитарной помощи.
В течение нескольких дней российскими военнослужащими было передано более 16,5 тонн гуманитарных грузов жителям Нагорного Карабаха. В том числе –медицинское оборудование для больниц и фельдшерских пунктов, учебники и детская литература для школьников.