Ակնհայտ է, որ Բաքուն փորձում է ինչ-որ բան հասկացնել ՌԴ-ին, ինչ-որ գործընթացների հետ կապված. Կարեն Հովհաննիսյան 03/31/2021   17:38  |  Մեկնաբանություն
Ադրբեջանը մի կողմից պաշտոնական Մոսկվային է հակադրվում՝ պնդելով, որ Շուշիում կիրառվել է Իսկանդեր, մյուս կողմից էլ ՀՀ վարչապետին է հակադրվում՝ պնդելով, որ հրիթիռները պայթել են։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Ռազմական փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը.
«Պաշտոնական Բաքուն հայտարարում է, որ Շուշիում կիրառվել է Իսկանդեր։
Փորձենք հասկանալ, թե ինչ է ասվում պաշտոնական հաղորդագրությունում։
Նախ սկսենք նրանից, որ Շուշիում ականազերծման աշխատանքներ իրականացնող գործակալությունն ադրբեջանական է, որն էլ հայտարարել է Իսկանդերի օգտագործման մասին։
Իսկանդերի հրթիռների բեկորներ, ըստ ադրբեջանական Ականազերծման գործողությունների գործակալության (ANAMA), հայտնաբերվել է մարտի 15-ին։ Այսինքն 15 օրվա փորձաքննությունը ոչինչ չի ասել, բացի նույնականացման համարից, որը բաց ինտերնետային հասանելիության համար է։ Նախ 15 օրում չեն կարող փորձագիտական աշխատանք կատարել և նույնականացնել հրթիռի բեկորները։
Դրանք դեռևս չունեն միջազգային նմանատիպ գործակալությունների վերստուգիչ եզրակացություն, որը սովորաբար կատարվում է։
Հետաքրքիր է նաև այն փաստը, որ շեշտում են ՊԱՅԹԱԾ տերմինը։
Ադրբեջանը մի կողմից պաշտոնական Մոսկվային է հակադրվում՝ պնդելով, որ Շուշիում կիրառվել է Իսկանդեր, մյուս կողմից էլ ՀՀ վարչապետին է հակադրվում՝ պնդելով, որ հրիթեները պայթել են։
Հետաքրքիր է, որ դեկտեմբրից Շուշիում իրականացվող ականազերծման աշխատանքների արդյունքում ավելի շուտ չէին հայտնաբերվել այդ բեկորները։ Համեմատաբար փոքր տարածքում ականազերծման աշխատանքների նմանատիպ արդյունք ինչու՞ հենց այս շրջանում պետք է հրապարակվեր։
Ակնհայտ է, որ Բաքուն փորձում է ինչ-որ բան հասկացնել ՌԴ-ին, ինչ-որ գործընթացների հետ կապված։ Բոլորս էլ գիտենք, որ Իսկանդերը չէր կարող կիրառվել Շուշիում, քանի որ այն գտնվում էր ՀՀ զինանոցում, իսկ եթե կիրառվել է , ուրեմն ՌԴ-ն կարող է խնդիրներ ունենալ։ ՀՀ-ից իբրև թե միամիտ վարչապետի մակարդակով խոսվեց Իսկանդերի կիրառման մասին, բայց այլ լույսի ներքո՝ չպայթելու, կամ մասամբ պայթելու լույսի ներքո, սակայն հետագայում այն հերքվեց արդեն բոլորիս հայտնի հայտարարությամբ և այդ հերքումն էլ հաստատեց Մոսկվան։ Հարցը կարծես թե փակված էր, սակայն Թուրքիան Ադրբեջանի դեմքով ՌԴ-ին հասկացնում է, որ դու խնդիրներ ես ունենալու, եթե ես մինչև վերջ պնդեմ Իսկանդերի կիրառության մասին թեզը։ Իսկ իրենց ինչի՞ն է պետք դա, ինչը Բաքվի և Անկարայի դուրը չի գալիս այս փուլում, ինչու՞ են փորձում շանտաժի ենթարկել ՌԴ-ին․․․ Հաջորդիվ կփորձեմ տալ հենց այս հարցի պատասխանը»։
21:43 28/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՀայն ու Հայաստանը հավերժ են. Կարեն Հովհաննիսյանը երկայացրել է վերջին 24 ժամվա ընթացքում «Հայոց Հզոր Բանակ» ծրագրին կատարած փոխանցումները
11:55 27/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԴուրս եկեք աշխարհաքաղաքական խաղերից, թող ուրիշ ապացուցող գտնեն, դուք մի ստանձնեք այդ դերը, որը լավ տեղ չի տանի մեր պետությանը. փորձագետ
10:15 24/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՏպավորություն է, որ նստած սպասում ենք, թե Ադրբեջանը ինչ ողորմություն մեզ կտա. Կարեն Հովհաննիսյան
23:17 23/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՀարգելի դիվանագիտական կորպուս, վերջապես երբ եք սկսելու ամեն մի բառից ու տառից «կախվել», որպեսզի հետ բերեք տղերքին. Հովհաննիսյան
11:55 21/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԷրդողանի ձեռքերը գնալով երկարում են. Ռազմական փորձագետ
17:26 12/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս-թուրքական բախումը սարերի հետևում չէ․ այն լինելու է տարածաշրջանի հակամարտությունների վերջակետը․ փորձագետ
10:55 08/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԽնդրում եմ, ժողովուրդից դարձեք կրկին ազգ, այլապես դառնում ենք ամբոխ, որին կառավարելու է օտարը. Հովհաննիսյան
21:45 06/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՊաշտոնական Երևանից չեն հնչում պատասխաններ Բաքվից եկող սադրիչ հայտարարություններին. Հովհաննիսյան
15:41 01/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԱվտոբուսներով , ցուցակներով մարզերից մարդկանց ու՞ր եք տանում, կռիվը պրծել ա... Կարեն Հովհաննիսյան
11:33 27/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀատուկ տհասների համար ասեմ, որ Ալիևը սկսել է մեր փոխարեն որոշումներ կայացնել մեր բանակի վերաբերյալ.Ռազմական փորձագետ

“Очевидно, что Баку пытается что-то донести до РФ в связи с какими-то процессами”: эксперт прокомментировал заявление об “Искандерах” 03/31/2021   18:29  |  Комментарий
Военный эксперт Карен Ованнисян на своей странице в Facebook прокомментировал заявления Баку об обнаруженных в Шуши обломках ракет ОТРК "Искандер". Запись эксперта приводим ниже:
“Официальный Баку заявляет, что “Искандер” был применен в Шуши. Попробуем разобраться в том, что говорится в официальном сообщении. Прежде всего, начнем с того, что агентство, проводящее работы по разминированию в Шуши, которое и заявило об использовании "Искандера", - азербайджанское.
Согласно азербайджанскому агентству по разминированию (ANAMA), обломки ракет “Искандер” были обнаружены 15 марта. Иными словами, 15-дневная экспертиза ничего не дала, кроме идентификационного номера, доступ к которому открыт в Интернете. Во-первых, они не могут за 15 дней провести экспертную работу и идентифицировать обломки ракеты. У них пока нет аудиторского отчета аналогичных международных агентств, что обычно делается.
Примечателен также тот факт, что они подчеркивают термин РАЗОРВАВШИЙСЯ.
С одной стороны, Азербайджан оппонирует официальной Москвы, утверждая, что “Искандер” был применен в Шуши, а с другой -  прекословит премьер-министру РА, утверждая, что ракеты разорвались.
Интересно, что в ходе работ по разминированию, проводимых в Шуши с декабря, эти обломки не были обнаружены раньше. Зачем публиковать такой результат работ по разминированию на относительно небольшой территории именно в этот период?
Очевидно, что Баку пытается что-то донести до РФ в связи с какими-то процессами. Все мы знаем, что “Искандер” не мог быть применен в Шуши, потому что он находился в арсенале РА, и если он был использован, то у России могут возникнуть проблемы.
О применении “Искандера”  в РА говорилось на уровне якобы наивного премьер-министра, но в ином свете, в свете невзорвавшихся или частично взорвавшихся, но позже это было опровергнуто уже известным всем нам заявлением, и это опровержение было подтверждено Москвой.
Вопрос вроде был закрыт, но Турция в лице Азербайджана дает понять РФ, что “у вас будут проблемы, если я буду до конца настаивать на тезисе о применении “Искандера”..
И зачем им это понадобилось? Что не нравится на данном этапе Баку и Анкаре? Почему они пытаются шантажировать Россию ․․․? Я постараюсь дать ответ на этот вопрос позже".