ՔԿ-ն արձագանքել է «Փաստինֆո»-ի հրապարակմանը՝ պնդելով, թե քննիչը չի ազատվել, մինչդեռ ՔԿ կարգապահական հանձնաժողովի նիստում որոշումը կայացվել է 03/30/2021 18:01 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեն արձագանքել է Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության քննիչ, պատերազմի մասնակից Անդրանիկ Անտոնյանին աշխատանքից ազատելու մասին «Փաստինֆո»-ի հրապարակմանը։
ՔԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հավաստացիացրել են, որ այս պահին Անդրանիկ Անտոնյանը շարունակում է զբաղեցնել ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության ավագ քննիչի պաշտոնը: Մինչդեռ, մեր հավաստի տեղեկություններով, մարտի 29-ին ՀՀ քննչական կոմիտեում տեղի է ունեցել կարգապահական հանձնաժողովի նիստ՝ ՔԿ նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանի նախագահությամբ, որի ժամանակ էլ քննիչին տեղեկացրել են, որ բավարարվել է նրան աշխատանքից ազատելու մասին ՔԿ նախագահի միջնորդությունը։ Ավելին՝ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում քննիչին զգուշացրել են, որ իր վարույթում առկա գործերը նախապատրաստի՝ հանձնելու համար։
Եթե Կարգապահական հանձնաժողովը՝ նիստից մեկ օր հետո փոխել է ՔԿ նախագահի միջնորդությունը բավարարելու որոշումը ու մերժել այն, ապա դա արդեն այլ հարց է։ Նկատենք, որ քննիչն իրավունք ունի ծանոթանալու իր վերաբերյալ կարգապահական վարույթի նյութերին։
Հիշեցնենք, որ աշխատանքից ազատված քննիչը պատերազմի առաջին իսկ օրերից՝ սեպտեմբերի 29-ից կամավորագրվել եւ մասնակցել է պատերազմական գործողություններին։ 40 օր շարունակ քննիչը եղել է ամենաթեժ կետերում՝ սեպտեմբերի 29-ից մինչև հոկտեմբերի 25-ը եղել է Եղնիկներում, որից հետո մասնակցել է Սղնախի, Քարին տակի, Շուշիի մարտերին։

СК отреагировал на публикацию “ФактИнфо” об увольнении следователя 03/31/2021   00:11  |  Лента новостей
Следственный комитет РА отреагировал на  публикацию “ФактИнфо” об увольнении следователь Следственного управления СК по Гегаркуникской области, участника война Андраника Антоняна.
В отделе информации и по связям с общественностью СК заверили, что в настоящее время Андраник Антонян продолжает занимать должность старшего следователя СУ СК РА по Гегаркуникской области. Между тем, по имеющимся у агентства достоверным сведениям, 29 марта, в Следственном комитете РА состоялось заседание дисциплинарной комиссии под председательством заместителя главы СК Арсена Айвазяна, в ходе которого следователя уведомили об удовлетворении ходатайства председателя СК об увольнении его с работы. Более того, в областном следственном управлении Гегаркуника следователя предупредили о подготовке находящихся в его ведении дел к сдаче.
Если дисциплинарная комиссия спустя день после заседания изменила решение об удовлетворении ходатайства председателя СК и отклонило его, то это уже другой вопрос. Отметим, что следователь вправе ознакомиться с материалами дисциплинарного производства.
Напомним, уволенный с работы следователь с первых же дней войны, с 29-го сентября, отправился добровольцем на фронт и участвовал в боевых действиях. На протяжении 40 дней следователь побывал в самых горячих точках. С 29-го сентября по  25-е октября он был в воинской части “Ехникнер”. После этого он участвовал в боях в Сгнахе, Карин Таке и Шуши. Он вернулся из Шуши 7 ноября. Прошедший через испытания войны следователь, как выясняется, не должен иметь собственного мнения в созданной Пашиняном “демократической стране” и за репост в Фейсбуке поста с критикой в адрес Никола Пашиняна его вопрос стал предметом рассмотрения на заседании Дисциплинарной комиссии, которое обернулось наказанием в виде увольнения.