Դատախազությունը ստացել է Արմեն Սարգսյանի գործողությունների վերաբերյալ հաղորդումը 03/31/2021   15:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ստացել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության վերաբերյալ 53 փաստաբանների կողմից ներկայացրած հանցագործության մասին հաղորդումը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ 53 փաստաբան հանցագործության մասին հաղորդում են ներկայացրել՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել։
Ըստ հաղորդման՝ Արմեն Սարգսյանը 2003-2012թթ. առնվազն 10 տարվա Միացյալ Թագավորության քաղաքացիություն է ունեցել և ՀՀ նախագահ է ընտրվել 02.03.2018թ. այն դեպքում, երբ չի բավարարել վերջին վեց տարում միայն ՀՀ քաղաքացի հանդիսանալու պահանջը:
Արմեն Սարգսյանը կարող էր ՀՀ նախագահ ընտրվել միայն, եթե նրա ՄԹ քաղաքացիությունը դադարեցված լիներ մինչև 01.03.2012 թվականը (01.03.2018 — 6 տարի):
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը նախագահի քաղաքացիության մասով հղում է կատարել ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված տեղեկանքին, որը ՀՀ նախագահի ընտրության գործընթացում ներկայացվել է ՀՀ ԱԺ:
«Ուշագրավ է ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության պետ Ա.Մկրտչյանի 25.03.2021թ. գրությունը, որով հայտնվել է՝
ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության բնակչության պետական ռեգիստրում ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի այլ պետության քաղաքացի հանդիսանալու վերաբերյալ տեղեկատվություն առկա չի եղել , այդ թվում՝ 2018թ. մարտի 2-ի դրությամբ: ՀՀ ոստիկանության ԱՎՎ բնակչության պետական ռեգիստրում համապատասխան տվյալները մշակվում են քաղաքացու տրամադրված կամ ՀՀ իրավասու մարմիններից ստացված տեղեկությունների հիման վրա:
Օտարերկրյա պետության քաղաքացիությունը համարվում է մշակման ենթակա տվյալ և մուտքագրվում է ռեգիստր, եթե անձը ներկայացնում է այլ պետության քաղաքացիությունը հավաստող փաստաթուղթ:
ՀՀ նախագահի ընտրության համար Ա.Սարգսյանին վեց տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսանալու մասին տեղեկանքը տրվել է հիմք ընդունելով ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության բնակչության պետական ռեգիստրում առկա տեղեկատվությունը և Արմեն Սարգսյանի կողմից իր դիմումում նշված՝ այլ պետության քաղաքացի չհանդիսանալու վերաբերյալ հայտարարությունը: Այս կապակցությամբ հարկ է նշել նաև, որ որևէ իրավական ակտով սահմանված չէ միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսանալը ստուգելու այլ կարգավորումներ»,- գրել է Արա Զոհրաբյանը:
11:06 31/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵս ցանկանում եմ հավատալ, որ մենք ավելի ուժեղ կդառնանք, քանի որ դժվարությունները, խնդիրները և ճգնաժամերը քեզ ավելի ուժեղ են դարձնում. նախագահ Արմեն Սարգսյանի հարցազրույցը РБК հեռուստաալիքին
10:36 31/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնդրանիկ Սիմոնյանը նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ
15:56 30/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանին
18:39 29/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք ոչ աջ ենք, ոչ ձախ ենք, ոչ սև ենք, ոչ սպիտակ ենք, այլ փորձում ենք պաշտպանել ու պահպանել պետական շահը. նախագահ Արմեն Սարգսյանի բացառիկ հարցազրույցը aravot.am կայքին
16:58 29/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմի օրերին «Մարտական խաչ» շքանշանի ներկայացված գեներալ-մայորը դատի է տվել ՀՀ նախագահին

Генпрокуратура Армении получила заявление свыше 50 адвокатов по поводу гражданства Армена Саркисяна 03/31/2021   16:46  |  Лента новостей
Генеральная прокуратура Армении получила поданное 53 адвокатами заявление о преступление относительно гражданства президента РА Армена Саркисяна. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Прокуратуре.
Напомним, 53 адвоката представили генпрокурору республики заявление о преступлении, потребовав возбудить уголовное дело.
Согласно сообщению, Армен Саркисян в 2003-2012 годах имел гражданство Великобритании не менее 10 лет и был избран президентом Республики Армения 02.03.2018 г., в том случае, когда не было удовлетворено требование об обладании только гражданством Республики Армения в течение последних 6 лет. "Армен Саркисян мог быть избран президентом Республики Армения лишь в том случае, если бы действие его британского гражданства было прекращено до 01.03.2012 г. (01.03.2018 г. - 6 лет)”, - написал председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян на своей странице в Facebook
Он сообщил, что в связи с гражданством президента руководитель его аппарата сослался на предусмотренную законодательством РА справку, которая была представлена в Национальное Собрание Армении в процессе избрания президента.
Зограбян обратил также внимание на примечательное письмо начальника паспортно-визового управления Полиции РА А. Мкртчяна от 25.03.2021, согласно которому в государственном регистре населения Армении паспортно-визового управления Полиции не было информации о том, что президент РА Армен Саркисян является гражданином другого государства, в том числе по положению на 2 марта 2018 года. Соответствующие данные в государственном регистре населения Полиции РА обрабатываются на основании сведений, предоставленных гражданином или полученных от компетентных органов РА. Данные о гражданстве иностранного государства считаются подлежащими обработке и внесению в регистр в том случае, если лицо предъявляет документ, подтверждающий гражданство другого государства.
“Справка о наличии только гражданства Республики Армения в течение 6 лет для избрания президентом РА была выдана А.Саркисяну на основании информации, имеющейся в государственном регистре населения паспортно-визового управления Полиции РА, и указанной в заявлении Армена Саркисяна информации о том, что он не является гражданином другого государства В этой связи следует также отметить, что никаким правовым актом не предусмотрено другого правового регулирования для проверки наличия только гражданства Республики Армения”, - написал Ара Зограбян.
15:02 09/02/2021  |  Лента новостейПрезидент Армении с разрешения врачей вернется в Ереван в конце текущей недели