Քոչարյանը 537 օր ապօրինի զրկվել է ազատությունից, կոնկրետ մարդիկ պետք է պատասխանատվություն կրեն 03/31/2021 21:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Ըստ ՍԴ որոշման, որով հակասահամանադրական ճանաչվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը 537 օր ապօրինի զրկվել է ազատությունից, և այդ խախտումների համար կոնկրետ մարդիկ պետք է պատասխանատվություն կրեն։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է «Կոնցեռն-Դիալոգ» փաստաբանական գրասենյակի ավագ գործընկեր, Ռ.Քոչարյանի փաստաբանական թիմի անդամ Արամ Օրբելյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ այս խախտումների պատասխանատուն ինքնին ՀՀ-ն է, բայց չի բացառել, որ այս գործընթացում որպես պատասխանատու ներգրավվեն նաև ֆիզիկական անձինք, և խոսքը դատախազի կամ դատավորի սխալ կամ ճիշտ որոշումների մասին չէ, չնայած իրենք էլ կարող են լինել այդ ցուցակում։ Ա.Օրբելյանն ընդգծել է, որ խոսքը գնում է նախեւառաջ դատական գործընթացներին ապօրինի միջամտելու մասին։
«Քրեական օրենսգրքում հոդված կա՝ արդարադատության իրականացնելու միջամտելը, որով կա տուժող՝ Ռոբերտ Քոչարյան և պետք է մեղավորների մասնակցության չափաբաժինը որոշվի»,- նշել է Արամ Օրբելյանն ու նկատել, որ Փաշինյանն ընդունել է, որ ինքը միջնորդել է ինչ-որ գործերով։ Բացի այդ՝ Փաշինյանը ճնշում է գործադրել դատարանների վրա նաև հրապարակային միտինգներով ու կոչերով և սա քննարկման առարկա պետք է դառնա։
Օրբելյանն անդրադարձել է նաև Ռոբերտ Քոչարյանի գործով այսօր ստեղծված իրավիճակին, դատարանի անելիքին, մեղադրող կողմի պահվածքին, ինչպես նաև սպասվող առաջիկա նիստին և իրենց առաջիկա քայլերին։
Մարտի 26-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1֊րդ հոդվածը՝ այն համարելով ՀՀ Սահմանադրության 78-րդ եւ 79-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր։ Այսինքն՝ դատարանը պետք է այդ հոդվածի մասով դադարեցնի Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը և կարճի վարույթը, մինչդեռ դատախազները չէին ներկայացել մարտի 30-ի դատական նիստին՝ միջնորդելով այն հետաձգել։ Այսինքն՝4 բարձրաստիճան պաշտոնյա շարունակում են մեղադրվել մի հոդվածով, որը քրեական օրենսգրքում այլեւս գոյություն չունի։

Кочарян 537 дней был незаконно лишен свободы, конкретные лица должны понести ответственность - Орбелян 04/01/2021   09:43  |  Интервью
Второй президент Армении Роберт Кочарян, согласно решению Конституционного суда, которым статья 300.1 Уголовного кодекса была признана антиконституционной, был незаконно лишен свободы 537 дней, и конкретные лица должны понести ответственность за эти нарушения. Об этом в эфире “ФактИнфо” заявил член команды адвокатов второго президента Арам Орбелян.
По его словам, ответственна за эти нарушения сама Республика Армения, но не исключено, что к участию в процессе будут привлечены и физические лица; речь не идет об ошибочных или верных решениях прокурора или судьи, хотя и они могут оказаться в этом списке. Орбелян подчеркнул, что речь идет в первую очередь о незаконном вмешательстве в судебные процессы.
“В Уголовном кодексе есть статья о вмешательстве в отправление правосудия, по которой есть потерпевший – Роберт Кочарян, а долю участия виновных следует определить”, - отметил Арам Орбелян. Он указал, что Пашинян признал, что он сам посредничал в каких-то делах. Помимо этого, Пашинян оказал давление на суды и публичными митингами и призывами, и это должно стать предметом рассмотрения.
Орбелян также коснулся текущей ситуации вокруг дела Роберта Кочаряна.
26 марта КС Армении признал антиконституционным статью 300.1 Уголовного кодекса РА, посчитав ее противоречащей статьям 78 и 79  Конституции РА и недействительной. Иными словами, суд по этой части должен прекратить уголовное преследование Роберта Кочаряна и остальных и производство по делу. Между тем, прокуроры 30 марта не явились на судебное заседание, попросив отложить слушания. Иными словами, четверых бывших высокопоставленных должностных лиц продолжают обвинять по статье, которой больше нет в Уголовном кодексе.