Վարույթ է ընդունվել «HALO Trust»-ի կողմից թուրքերին Արցախի ականապատված տարածքների քարտեզը փոխանցելու մասին քրգործը 03/30/2021   13:53  |  Քրեական խրոնիկոն
Մարտի 30-ին Արցախի քննչական կոմիտեի ՀԿԳ վարչությունում վարույթ է ընդունվել Արցախի քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 316-րդ հոդվածով հարուցված քրեական գործը՝ ս.թ. մարտի 11-ին զանգվածային լրատվության միջոցներով հրապարակված «The Halo Trust» կազմակերպության կողմից ԱՀ-ում գործունեություն ծավալելու ընթացքում թուրքական հատուկ ծառայություններին Արցախի Հանրապետության ականապատված տարածքների քարտեզը փոխանցելու և դրա միջոցով 44-օրյա պատերազմի ժամանակն Արցախի Հանրապետության պաշտպանական ականապատված տարածքներն անխոչընդոտ հաղթահարելու դեպքի առթիվ:
Արցախի քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ:
09:33 30/03/2021  |  Մամուլ«Աչքփակոցի» Արցախում. «Փաստ»
18:38 26/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախը միշտ էլ կողմնակից եղել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները սերտացնելուն, քննարկվել է ընդհուպ Ռուսաստանի հետ միանալու հարցը. Սանդիկով
14:21 26/03/2021  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀրատապ. Ասկերանում ադրբեջանցիները քարերով հարվածել են հայերի ավտոմեքենային
15:53 25/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն ընդունեց ռուսերենին պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ տվող օրինագիծը
09:57 25/03/2021  |  ՄամուլԱրդյո՞ք իշխանությունը «ձեռքերը լվացել» է Արցախից․ «Փաստ»
09:56 23/03/2021  |  ՄամուլԱնցել է չորս ամիս, բայց Արցախում 68 հազարական դրամները չեն ստացել. «Հրապարակ»
10:20 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶենք-զինամթերքի վնասազերծման աշխատանքներ են նախատեսվում Մարտակերտում և Մարտունիում
14:16 06/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում աշխատանքային ժամերից դուրս խստիվ արգելվել է օգտագործել դատախազության ծառայողական ավտոմեքենաները

СК Арцаха принял к производству дело о передаче "The Halo Trust" карты минных полей турецким спецслужбам 03/30/2021 14:40 | Криминальная хроника
Управлением по особо важным делам Следственного комитета Арцаха принято к производству уголовное дело по части 1 статьи 310 и статье 316 Уголовного кодекса республики в связи с деятельностью организации "The Halo Trust". Об этом сообщает пресс-служба СК.
Уголовное дело было возбуждено в связи с публикацией 11 марта в СМИ о том, что в ходе своей деятельности в Арцахе организация "The Halo Trust" передала спецслужбам Турции карту заминированных территорий республики, при помощи которой во время 44-дневной войны противнику удалось беспрепятственно преодолеть оборонительные заминированные территории Республики Арцах.
Как сообщает Следственный комитет Арцаха, для выяснения всех обстоятельств проводятся необходимые следственные и процессуальные действия. Предварительное расследование продолжается.