ՍԴ որոշումից հետո քրեական հետապնդումն արդարացման հիմքով պետք է դադարեցվի, իրավական տեսանկյունից երկու կարծիք լինել չի կարող. Արթուր Ղամբարյան 03/30/2021 12:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո քրեական հետապնդումը ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով պետք է դադարեցվի, իրավական տեսանկյունից երկրորդ կարծիք լինել չի կարող,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտարարել է իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Ղամբարյանը։
Մասնագետն արձանագրել է՝ երբ ՍԴ-ն հակասահմանադրական է ճանաչում որևէ, այն էլ՝ Քրեական օրենսգրքի հանցակազմ, ապա դրան պետք է հաջորդի քրեական հետապնդումն արդարացման հիմքով դադարեցնելու պետության դիրքորոշումը։ «Թե պետությունն իր դիրքորոշումը ինչպես կարտահայտի՝ դատախազության միջոցով, որ դատախազը մեղադրանքը հետ կվերցնի և դրա հիման վրա դատարանը քրեական հետապնդումն այս հոդվածով կդադարեցնի, թե դատարանն իր նախաձեռնությամբ կդադարեցնի հետապնդումը՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով, հարցի տեխնիկական կողմն է»,- ընդգծել է Արթուր Ղամբարյանը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 26-ին ՍԴ-ն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը ճանաչել է Սահմանադրության 78-րդ և 79-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր՝ բավարարելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումները։ Երեկ արդեն որոշումը ՍԴ կայքում հրապարակվել է ամբողջությամբ։ Դատարանն արձանագրել է, որ Օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի համաձայն՝ «(...) 2. Արարքի հանցավորությունը սահմանող, պատիժը խստացնող կամ հանցանք կատարած անձի վիճակն այլ կերպ վատթարացնող օրենքը հետադարձ ուժ չունի», ընդգծել, որ դա տարածվում է նաեւ բլանկետային նորմի վրա։ Բացի այդ՝ ՍԴ-ն անդրադարձել է նաեւ Սահմանադրության մեջ 2015 թվականին կատարված փոփոխություններին՝ արձանագրելով, որ դրանից հետո քրեական օրենսգրքի դիտարկվող հոդվածը փոփոխության չի ենթարկվել։
ՍԴ այս որոշումից հետո որոշ իրավաբաններ կարծիք հայտնեցին, թե դատախազը ոչ թե պետք է հրաժարվի մեղադրանքից, այլ վերաորակի, նոր մեղադրանք առաջադրի,սակայն իրավագիտության դոկտոր Ա.Ղամբարյանն ընդգծեց՝ ՍԴ այս բովանդակությամբ որոշումից հետո երկու կարծիք լինել չի կարող, հետապնդումը պետք է դադարեցվի։
«Մեղադրանքը փոխելը քրեական դատավարությունում բարդ ինստիտուտ է և դրա մասին խոսելու, գնահատականներ տալու համար պետք է խորը գիտելիքներ ունենալ։ Ավելին՝ ՍԴ-ում 3-4 անգամ քննարկման առարկա է դարձվել մեղադրանքը դատարանում փոխելու քրեական դատավարության օրենսգրքի նշված հոդվածը։ Այն մարդիկ, որոնք խոսում են մեղադրանքը փոխելու մասին՝ խորհուրդ կտամ համացանցից ներբեռնել 2009 թվականի իմ մենագրությունը՝ 100 էջանոց փոքր մենագրություն է, ու եթե ինտելեկտուալ կարողությունները թույլ կտան թող կարդան ու կհասկանան, թե մեղադրանքը ո՞ր դեպքերում է փոխվում դատարանում, ի՞նչ պայմաններ են պետք մեղադրանքը փոխելու համար։ Ինչքանով որ տեղյակ եմ քրեական գործից և համադրում եմ սոցցանցերում առկա կարծիքների հետ, ես այնտեղ մեղադրանքը փոխելու իրավական, օրենսդրական պայմաններ չեմ տեսնում»,- հայտարարել է Ղամբարյանը՝ ուշադրություն հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ ՍԴ-ն որևէ հանցակազմի որևէ հատկանիշ չի ճանաչել հակասահմանադրական, այլ ամբողջ հոդվածը։
Արդյոք հանրապետությունում առկա նման պայմաններում սպասելի էր ՍԴ-ի կողմից նման որոշման կայացումը՝ ձայների նման հարաբերակցությամբ՝ 8։0՝ «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան՝ Ա.Ղամբարյանը նշել է, որ նմանատիպ քրեական գործերով մոտիվացիաները բացառապես իրավական չեն լինում և դիտարկվում է ավելի լայն՝ իրավաքաղաքական տիրույթում։
«Գիտեք, եթե այս քրեական գործի մեջ քաղաքական իշխանության կողմից ներդրված այդ ջանքերի, եռանդի, ատելության կեսը ներդրվեր թշնամու դեմ պայքարի գործում, երևի թե պատերազմում մենք նման պարտություն չէինք կրի։ Այսինքն՝ այստեղ խոսել միայն զուտ իրավական գործոնների մասին, կարծում եմ, միամտություն կլիներ։ Մենք որպես իրավաբաններ դիտարկում ենք հարցը զուտ սահմանադրաիրավական տիրույթում, բայց այս քրեական գործով կայացված ՍԴ որոշումը պետք է դիտարկվի ավելի լայն »,- ընդգծեց Ղամբարյանը՝ հավելելով, որ ՍԴ այս որոշումը պետք է դառնա նաև քաղաքագետների, ինչու չէ նաեւ աշխարհաքաղաքական մասնագետների ուսումնասիրության առարկա։

Гамбарян – о деле Кочаряна: после решения КС уголовное преследование должно быть прекращено, двух мнений быть не может 03/30/2021   14:03  |  Лента новостей
После решения Конституционного суда Армении уголовное преследование по статье 300.1 Уголовного кодекса РА должно быть прекращено; с юридической точки зрения, двух мнений быть не может. Об этом в беседе с “ФактИнфо” заявил доктор юридических наук, профессор Артур Гамбарян.
Специалист констатировал, что за признанием Конституционным судом антиконституционным какого-либо состава преступления, да еще по УК, должна последовать позиция государства о прекращении уголовного преследования на основании оправдания. “Каким образом государство выскажет свою позицию – сделает оно это через прокуратуру, в частности, прокурор отзовет обвинение и на основании этого суд прекратит уголовное преследование по этой статье, или суд по своей инициативе прекратит преследование за отсутствием состава преступления, - это техническая сторона вопроса”, - подчеркнул Артур Гамбарян.
Напомним, 26 марта КС признал статью 300.1 Уголовного кодекса РА противоречащей статьям 78 и 79 Конституции и недействительной, удовлетворив заявления второго президента Армении Роберта Кочаряна и судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна. Уже вчера полный текст постановления был опубликован на сайте КС. Суд констатировал, что в соответствии со статьей 13 Кодекса “(...)2.Закон, устанавливающий преступность деяния, ужесточающий наказание или иным образом ухудшающий положение лица, совершившего преступление, не имеет обратной силы”, подчеркнул, что это распространяется и на бланкетную норму. Помимо этого, КС коснулся внесенных в 2015 году в Конституцию поправок, констатировав, что рассматриваемая после этого статья Уголовного кодекса не претерпела изменений.
После данного решения КС ряд юристов выразили мнение, согласно которому прокурор должен не отказаться от обвинения, а переквалифицировать и предъявить новое обвинение. Однако доктор юридических наук А. Гамбарян подчеркнул, что после вынесения КС решения подобного содержания двух мнений быть не может; уголовное преследование должно быть прекращено.
“Изменение обвинения – это сложный институт в уголовном судопроизводстве, а для того, чтобы вести разговоры вокруг этого и давать оценки, нужны глубокие познания. Более того,  указанная статья  Уголовно-процессуального кодекса для изменения обвинения в суде трижды или четырежды становилась предметом  рассмотрения в КС. Я порекомендую людям, которые говорят об изменении обвинения,  скачать из Интернета мою монографию от 2009 года. Это небольшая монография из 100 страниц, и если интеллектуальные способности позволят, пусть прочтут и поймут, в каких случаях меняют обвинение в суде и какие условия нужны для изменения обвинения. Насколько я осведомлен об уголовном деле и при сопоставлении мнений в соцсетях, я там не вижу правовых и законодательных условий для изменения обвинения”, - заявил Гамбарян, обратив внимание на то обстоятельство, что КС признал антиконституционной не какой-либо признак какого-либо состава преступления, а всю статью.
Отвечая на вопрос “ФактИнфо”, можно ли было рассчитывать в сложившихся в республике условиях на вынесение КС подобного решения, с таким соотношением голосов - 8։0, А. Гамбарян отметил, что мотивация по уголовным делам подобного рода не бывает исключительно правовой и рассматривается шире – в политико-правовой плоскости.
“Знаете, если бы половина усилий, энергии, ненависти, вложенных в это дело политической властью, была внедрена в борьбу с врагом, вероятно, мы бы в войне не потерпели такого поражения. Иными словами, говорить в данном случае сугубо о правовых факторах, полагаю, было бы наивно. Мы как юристы рассматриваем вопрос сугубо в конституционно-правовой плоскости, но вынесенное КС по данному уголовному делу решение следует рассматривать гораздо шире”, - подчеркнул Гамбарян. Он добавил, что данное решение КС должно стать предметом исследования политологов, а также экспертов в области геополитики.