Թշնամին չի փոխվել. Անասուններ գողանալը շարունակական է դառնալու, դրանից հետո մարդաորսը կսկսվի, ժողովուրդը մանթրաշ վիճակում է. Շուռնուխի գյուղապետ 03/30/2021   12:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիները 15 օր առաջ Շուռնուխի գյուղացու 13 կովերին քշել են դեպի ադրբեջանական տարածք և մինչ օրս հետ չեն վերադարձրել։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ Շուռնուխի գյուղապետ Հակոբ Արշակյանն ասաց, որ դեպքի հաջորդ օրը շուռնուխցին սահմանապահների ուղեկալ հրամանատարի և խաղաղապահների հետ միասին գնացել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող հարակից գյուղ, որտեղ երևացել են անասունների հետքերը. «Մութն ընկել է ու հետաձգվել է անասուններին որոնելու աշխատանքը։ Ուղեկալի պետը ռուսների միջոցով անընդհատ դիմում էր ադրբեջանական կողմին, իսկ այնտեղից պատասխանում էին, որ եթե գտնեն, կբերեն։ Պարզ է, որ չեն էլ գտնի»,-ասաց գյուղապետը։
Վերջինս նշեց, որ եթե տեսնեին՝ ադրբեջանցիներն անասուններին քշում են ու տանում, ապա կկանխեին, ինչ-որ բան կձեռնարկեին, բայց չեն տեսել. «Այդ տղան GPS-ի գծած սահմանին մոտ է ապրում, մի քանի մետր է հեռու։ Այլընտրանք չկա, ադրբեջանցիներն են քշել կովերին։ Այնտեղ անտառ է և հնարավոր է մտնեն ու տանեն ընդամենը 10 րոպեի ընթացքում»,-ասաց Հակոբ Արշակյանը։
Շուռնուխում գյուղացիների ապրուստի միակ միջոցն անասուններն են։ GPS-ով սահմանազատումից հետո գյուղում անասունները պակասել են, շատերը վաճառել են, քանի որ գյուղում արոտի խնդիր կա. «Նախկինում լավ եղանակի ժամանակ անասուններին բաց էինք թողնում, կարող է մեկ շաբաթ դրսից օգտվեին, հիմա խոտի պաշարը վերջացել է, ամեն ինչ դժվարացել է»,-նշեց գյուղապետը։
Նրա խոսքով Շուռնուխի այդ բնակիչը 50 գլուխ խոշոր եղջերավոր ունի, որից 13-ն ադրբեջանցիները տարան։ Հակոբ Արշակյանը նշեց, որ այս ընթացքում նման դեպքեր չեն եղել, և սա սկիզբն է. «Շատ վատ է, որ հետ չվերադարձրեցին, որովհետև դա արդեն շարունակական է դառնալու, դրանից հետո էլ մարդաորսն է սկսվելու։ Թշնամին չի փոխվել, հենց ծառերը կանաչեն, անտառն անտեսանելի է լինելու, կարող են մայրուղի դուրս գալ մեքենա, ուղևոր էլ վերցնել ու տանել։ Այդ հատվածներն արդեն շատ վտանգավոր են լինելու»,-ասաց Հակոբ Արշակյանը։
Վերջինս նկատեց՝ բնակիչների մոտ անհանգստություն կա, բայց առայժմ գյուղը լքելու միտք չունեն. «Ժողովուրդը կայուն մանթրաշ վիճակում է»,-եզրափակեց գյուղապետը։
Ավելի վաղ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը հայտնել էր, որ այս հարցով դիմել է խաղաղապահների հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովին։
12:23 04/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուռնուխում ճանապարհի նախագծման աշխատանքներն ավարտված են․ շինարարությունն ընթանում է․ Ղուլարյան
20:47 03/03/2021Մինչ մեր դիպուկահարները զենքներն ուղղել են դեպի ժողովուրդը, թշնամին ինժեներական աշխատանքներ է սկսել Որոտանում. Իրինա Յոլյան
13:03 18/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ470 մլն հատկացվեց Շուռնուխում բնակելի թաղամաս կառուցելու նպատակով
19:56 12/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը պատրաստ է բոլոր գործերը մի կողմ դնել ու թիթեռ նկարել․ Մենուա Հովսեփյան
21:15 06/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուռնուխում առանձնատները կառուցվում են բարերարների աջակցությամբ. Գորիսի համայնքապետարանը հակադարձում է Ավինյանին

“Враг не изменился”: глава села Шурнух рассказал подробности угона скота азербайджанцами 03/30/2021   12:48  |  Лента новостей
Азербайджанцы 15 дней назад угнали 13 коров жителя Шурнуха и до сих пор не вернули.
Как рассказал в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, глава села Шурнух Акоп Аршакян, на следующий день после инцидента житель Шурнуха вместе с командиром заставы и миротворцами отправился в находящееся под азербайджанским контролем прилегающее село, где были замечены следы скотины. “Уже стемнело и пришлось отложить поиски скотины. Начальник заставы через русских постоянно обращался к азербайджанской стороне, а оттуда отвечали, что вернут, если найдут. Ясно же, что не найдут”, - сказал глава села.
По его словам, если бы они заметили, что азербайджанцы угоняют скот, то пресекли бы, предприняли бы что-нибудь, но не видели. “Этот парень живет у границы, проведенной при помощи системы GPS, в нескольких  метрах. Других вариантов нет: азербайджанцы угнали коров. Там лес, и можно зайти и угнать всего за 10 минут”, - заявил Акоп Аршакян.
Единственным источником заработка жителей села является скот. После проведения границ при помощи GPS скотины в селе стало меньше; многие продали из-за проблемы с пастбищами. “Раньше в хорошую погоду скотину выпускали в поле, она могла пастись в течение недели. Теперь же запас травы иссяк. Все стало сложно”, - отметил глава села.
По его словам, у упомянутого жителя Шурнуха 50 голов крупного рогатого скота, 13 из которых азербайджанцы похитили.  Акоп Аршакян отметил, что подобных инцидентов за это время не был; это начало. “Очень плохо, что не вернули обратно, потому что это уже возымеет продолжение. После этого начнется и охота на людей. Враг не изменился. Как только деревья позеленеют, лес станет невидимым, они могут выйти на трассу, угнать машину, пассажира. Эти участки уже станут очень опасными”, - сказал Акоп Аршакян.
Он также рассказал, что у жителей есть опасения, но покидать село они пока не собираются. “Народ пребывает в состоянии стабильного мандража”, - резюмировал глава села.
Ранее депутат от парламентской фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян сообщила, что по вопросу угона скота обратилась к командующему российским миротворческим контингентом генерал-лейтенанту Рустаму Мурадову.