Դատավոր Մհեր Պետրոսյանի՝ ԲԴԽ-ին ուղղված դիմումն ուղարկվել է քրեական ոստիկանություն 03/29/2021 12:10 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանի՝ ԲԴԽ-ին ուղղված դիմումը ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ուղարկել է Քրեական ոստիկանություն։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ Մ.Պետրոսյանի նկատմամբ ճնշման միջոցներն սկսվել են ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը վարույթ ընդունելու որոշում կայացնելուց հետո: Նշված որոշումը դատական տեղեկատվական համակարգում ներբեռնվելուց հետո ԱԱԾ ներքին անվտանգության վարչության պետ Հրայր Ավետիսյանը մեկ այլ աշխատակցի հետ շտապել են վարչական դատարան՝ փորձելով հանդիպել դատավորի հետ՝ մինչ նա կհասցներ քննության առարկա դարձնել հայցի ապահովման միջնորդությունը։
Դատավորը հրաժարվել էր ընդունել ԱԱԾ աշխատակիցներին ու նրանց այցի մասին տեղեկացրել ԲԴԽ-ին: Այդուհանդերձ, դատավորը քննարկել է փաստաբանների միջնորդությունն ու հայցի ապահովման միջոց կիրառելու որոշում կայացրել: Դատավորի համարձակ վարքագիծը ու կոնտակտի դուրս չգալու քայլը խիստ «բարկացրել» է ԱԱԾ պաշտոնյային, որը որոշ զրույցներում սպառնացել է «նստեցնել» դատավորին։
Վերջինս իրեն ուղղված սպառնալիքների մասին մարտի 25-ին գրավոր դիմում է ներկայացրել ԲԴԽ, ինչից անմիջապես հետո ԲԴԽ-ում կազմակերպվել է քննարկում, լսվել է դատավոր Մհեր Պետրոսյանին: Կայացած քննարկումից հետո ԲԴԽ-ն ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ուղարկել Վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանի՝ ԲԴԽ-ին ուղղված դիմումի պատճենը՝ ՀՀ դատախազության լիազորությունների շրջանակում դիմումում բարձրացված հարցերի լուծման ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու համար:

Обращение судьи Мгера Петросяна к ВСС Армении направлено в Уголовную полицию 03/29/2021 12:29 | Лента новостей
Генеральная прокуратура Армении направила обращение судьи Административного суда РА Мгера Петросяна к Высшему судебному совету(ВСС) в Уголовную полицию. Об этом “ФактИнфо” сообщили в прокуратуре.
Напомним, давление на судью М. Петросяна началось после вынесения решения о принятии искового заявления бывшего начальника Генштаба ВС РА Оника Гаспаряна к производству. После размещения на портале судебной информационной системы упомянутого решения о принятии искового заявления Оника Гаспаряна к производству, начальник управления внутренней безопасности СНБ Грайр Аветисян и еще один сотрудник ведомства поспешили в Административный суд, пытаясь встретиться с судьей прежде, чем он успел бы рассмотреть ходатайство об обеспечении иска. Судья отказался принять сотрудников СНБ и проинформировал об их визите ВСС.
Тем не менее, судья рассмотрел ходатайство адвокатов и вынес решение о применении меры по обеспечению иска. Смелое поведение судьи и отказ выходить на контакт сильно “разгневали” чиновника СНБ, который в разговорах грозился “посадить” судью.
Последний в связи с угрозами в свой адрес 25 марта представил письменное заявление в Высший судебный совет. После этого в ВСС организовали обсуждение и заслушали судью Мгера Петросяна. После состоявшегося обсуждения Высший судебный совет направил в Генеральную прокуратуру РА копию обращения Мгера Петросяна к ВСС для принятия в рамках полномочий Прокуратуры РА необходимых мер по решению поднятых в заявлении вопросов.