Միջազգային հանրության մոտ գնալով հասունանում է համոզմունքը, որ Արցախը չի կարող լինի Ադրբեջանի կազմում. Արա Այվազյան 03/29/2021 13:41 | ԼՐԱՀՈՍ
«Այս պատերազմը մեկ անգամ ևս ի ցույց դրեց շատ պարզ իրողություն՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լոկ տարածքային վեճ չէ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև»,- այս մասին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը՝ ընդգծելով, որ այն երկրները, որոնք ուզում են տեսնել ու հասկանալ իրողությունը, իրենց մոտ պարզ հստակեցում է տեղի ունեցել, որ սա նոր ցեղասպանության իրականացման կանխարգելման մասին է:
«Հիմա տարբեր միջազգային կառույցներ, տարբեր երկրներ ականատես են լինում, թե՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում ինչպես է իրականացվում լիակատար հայաթափություն, ինչպես է մեր պատմաշակութային ժառանգությունը ոչնչացվում, կեղծվում, բնաջնջվում, ինչպես են անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկվում մեր գերեվարված քաղաքացիները:
Գնալով հասունանում է համոզմունքը, որ Արցախը չի կարող լինի Ադրբեջանի կազմում: Եթե այն լինի Ադրբեջանի կազմում, նշանակում է՝ Արցախը առանց հայության: Կարծում եմ՝ գնալով այդ իրականությունն ամրագրվում է միջազգային հանրության մոտ»,- նշեց Այվազյանը:

У международного сообщества всё больше зреет убеждение в том, что Арцах не может быть в составе Азербайджана - Айвазян 03/29/2021   14:12  |  Лента новостей
Эта война еще раз доказала очень простой факт, что нагорно-карабахский конфликт – это не сугубо территориальный спор между Арменией и Азербайджаном, заявил на внеочередном заседании парламентской комиссии по внешним отношениям министр иностранных дел Армении Ара Айвазян. Он подчеркнул, что у тех стран, которые хотят видеть и понять реальное положение дел, пришло понимание того, что речь идет о предотвращении нового геноцида.
“Сейчас различные международные структуры, разные страны становятся очевидцами, как на перешедших под контроль Азербайджана территориях имеет место полная деарменизация, а также уничтожение, фальсификация и истребление нашего историко-культурного наследия. Помимо этого, бесчеловечному обращению подвергаются наши граждане, захваченные в плен. Чем дальше, тем больше зреет убеждение в том, что Арцах не может быть в составе Азербайджана. Если он будет в составе Азербайджана, то это означает Арцах без армян. Полагаю, что понимание этой реальности всё больше утверждается у международного сообщества”, - отметил Айвазян.