Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները լքեցին նիստերի դահլիճը, դատարանը հայտարարել է դատաքննության մեկնարկ 03/23/2021 14:57 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները լքեցին դատական նիստերի դահլիճը՝ դեմ արտահայտվելով գործով դատաքննության փուլի մեկնարկին։
Նշենք, որ պաշտպանական կողմը պատրաստվում էր միջնորդություն ներկայացնել՝ մինչև ՍԴ կողմից որոշումը գործի վարույթը կասեցնելու կամ առնվազն դատական նիստը հետաձգելու մասին, ինչը դատարանը թույլ չտվեց՝ հայտարարելով դատաքննություն և մեղադրող կողմին առաջարկեց հրապարակել մեղադրական եզրակացությունը։
Պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը հայտարարեց, որ այդ հիմքով ցանկանում է ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնել դատավորին, քանի որ վերջինս հապճեպ փորձում է անցնել դատաքննության։
«Անում եք այն, ինչ Վերաքննիչ դատարանում այս գործով արել է Արմեն Դանիելյանը »,- նշեց նա։
Մինչ դատախազները կհրապարակեին մեղադրական եզրակացությունը՝ պաշտպանները լքեցին դատական նիստերի դահլիճը։ Նախագահող դատավորի դիտարկմամբ՝ նրանք լքել են դատական նիստերի դահլիճն առանց դատարանի թույլտվության և վերջիններիս վարքագիծը կքննարկվի հաջորդ դատական նիստին։
Հաջորդ դատական նիստը կկայանա մարտի 30-ին՝ ժամը 13։00-ին, որի ընթացքում մեղադրանքի կողմը կհրապարակի մեղադրական եզրակացությունը։

Адвокаты Роберта Кочаряна покинули зал заседаний: суд в Ереване объявил о начале судебного следствия 03/23/2021   15:21  |  Суд по делу второго президента РА
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна покинули зал заседаний в знак протеста против начала этапа судебного следствия по делу о предполагаемом свержении конституционного строя.
Отметим, что сторона защиты собиралась представить ходатайство о приостановлении производства по делу или по крайне мере переносе судебного заседания до вынесения Конституционным судом(КС) решения. Суд, однако, этого не позволил, заявив о переходе к судебному следствию, и предложил стороне обвинения огласить обвинительное заключение.
Карен Межлумян, адвокат экс-министра обороны Армении Сейрана Оганяна, заявил, что желает на этом основании подать ходатайство об оотводе судьи, поскольку она скоропалительно пытается приступить к судебному следствию.
"Вы делаете то, что Армен Даниелян сделал в Апелляционном суде по данному делу", - отметил он.
Прежде, чем прокуроры огласили бы обвинительное заключение, защитники покинули зал судебных заседаний. По словам судьи, они покинули зал заседаний без разрешения суда, и их поведение будет рассмотрено на следующем судебном заседании.
Следующее судебное заседание, на котором сторона обвинения огласит обвинительное заключение, состоится 30 марта в 13:00.