Հանրապետության նախագահն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանը քննարկել են Սյունիքում անվտանգության գոտի ստեղծելու հայեցակարգը 03/17/2021   17:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ։
Նախագահն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանը քննարկել են գերիների վերադարձի և անհայտ կորածների հայտնաբերման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը։
Հանդիպմանը Մարդու իրավունքների պաշտպանը նախագահին է ներկայացրել Սյունիքում բնակիչների իրավունքների երաշխավորման նպատակով ապառազմականացված անվտանգության գոտի ստեղծելու իր հայեցակարգը։ Արման Թաթոյանը շեշտել է, որ սահմաններին առնչվող գործընթացն իրականացվում է Ադրբեջանի կողմից պատերազմի բացահայտ սպառնալիքի, ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունների հայատյացության պետական քաղաքականության պայմաններում: Դրանից բացի, ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները կրակոցներ են արձակում ՀՀ Սյունիքի մարզի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ, ինչը լրջորեն վտանգում է բնակիչների կյանքի իրավունքն ու նրանց ֆիզիկական անվտանգությունը: Բնակիչների իրավունքների տեսանկյունից սադրանքներ ու անհանգստություն են առաջացրել ադրբեջանական զինվորականների, ցուցանակների ու դրոշների առկայությունը Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին: Առկա են նաև սեփականության իրավունքի կոպիտ խախտումներ:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև պաշտոնապես սահմանագծում ու սահմանազատում կատարված չեն, ինչը նշանակում է, որ պետական սահմանների որոշման գործընթացն իրավական տեսանկյունից այս պահին առնվազն անորոշ է: Սրան գումարվում են նաև Սյունիքում ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների խախտումները կամ դրանց էական վտանգը:
17:30 17/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ղազախստանի նորանշանակ դեսպան Բոլատ Իմանբաևը
17:37 16/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյանը հանդիպել է «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչների հետ
14:28 16/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայաստան» հիմնադրամը պետք է լինի կասկածներից, շահարկումներից վեր կառույց. Արմեն Սարգսյան
19:57 13/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի հետ
17:37 13/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցի հետ
16:24 13/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանը հանդիպել է նախագահ Սարգսյանին
15:42 13/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱմոթի այս միջանցքը ստեղծել ենք Փաշինյանի համար, որ քաղաքացիները տեսնեն՝ ով է իրենց պետության ղեկավարը.քաղաքացիները ակցիա են իրականացրել նախագահականի դիմաց
12:43 13/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպումներ կունենա Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունների ղեկավարների հետ

Омбудсмен представил президенту Армении концепцию демилитаризованной зоны безопасности в Сюнике 03/17/2021   21:23  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян сегодня встретился с Защитником прав человека(омбудсменом) Арманом Татояном. Об этом сообщает пресс-служба президента.
Армен Саркисян и Арман Татоян обсудили проводимую работу по возвращению пленных и поиску пропавших без вести.
В ходе встречи омбудсмен представил президенту свою концепцию создания демилитаризованной зоны безопасности, гарантирующей права жителей Сюника. Арман Татоян подчеркнул, что процесс, касающийся границ, осуществляется в условиях открытой угрозы войны со стороны Азербайджана и проводимой властями этой страны государственной политики армянофобии, Кроме того, военнослужащие вооруженных сил Азербайджана открывают огонь в непосредственной близости от сел Сюникской области Армении, что серьезно угрожает правам жителей и их физической безопасности. С точки зрения прав жителей, провокации и тревогу вызвало присутствие азербайджанских военных, знаков и флагов на дорогах между населенными пунктами Сюника. Также имеют место грубые нарушения прав собственности.
Президент подчеркнул, что официально демаркация и делимитация границ между Арменией и Азербайджаном не проведены, а это означает, что процесс определения государственных границ, с правовой точки зрения, на данный момент, как минимум, не ясен. К этому добавляются нарушения прав граждан Армении в Сюнике или угроза этого.