Քաղաքական կոռուպցիայի՝ Փաշինյանի օգնականի կողմից նախաքննությանն ապօրինի միջամտելու դեպքի առթիվ քրեական գործ չի հարուցվել 03/15/2021   13:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՖՖ նախկին նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի գործով Նիկոլ Փաշինյանի՝ իրավական գծով օգնական Աննա Վարդապետյանի կողմից հնարավոր ապօրինի միջամտության փաստերի առթիվ քրեական գործ դեռ չի հարուցվել ։ «Փաստինֆո»-ին ԱԱԾ-ից հայտնել են, որ հրապարակումների հիման վրա նյութեր են նախապատրաստվում։
Հիշեցնենք, որ աղմկահարույց տեսանյութը, որով ապացուցվում է, որ Աննա Վարդապետյանի հետ համաձայնեցվել են մեղադրանքի որշումները, ավելին՝ նա իրեն իրավունք է վերապահել խմբագրել ու ցուցումներ տալ քննիչին, թե ինչ մեղադրանք առաջադրի Հայրապետյաններին, տարածվել է մարտի 10-ին ։ Մարտի 11-ին դատախազությունը հայտարարեց, որ մամուլի հրապարակումներն ուղարկվել են ԱԱԾ՝ նյութեր նախապատրաստելու, մինչդեռ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի համաձայն՝ պաշտոնատար անձանց, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից առերեւույթ կատարված հանցագործության դեպքերով նախաքննության կատարումը վերապահված է հատուկ քննչական ծառայությանը եւ ոչ թե ԱԱԾ-ին։ Նկատենք, որ մասնագիտական համայնքում առկա են մտավախություններ առ այն, որ ԱԱԾ-ում քրեական գործը ցանկանում են հարուցել ոչ թե Վարդապետյանի կողմից առերևույթ արդարադատությանը խոչընդոտելու, պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու հատկանիշներով, այլ՝ ինֆորմացիայի արտահոսքի վերաբերյալ, ինչի մասին վկայում է նաև այն հանգամանքը, որ գործն ուղարկվել է ոչ թե ՀՔԾ, այլ՝ ԱԱԾ։
Ավելին՝ ՔԿ-ն եւս ծառայողական քննություն չի նշանակել, վարչապետի օգնականից հանձնարարություններ ստացած քննիչի լիազորությունները չեն կասեցվել, փոխարենը՝ վերջինս զեկուցագիր է ներկայացրել այն մասին, որ իր անձնական էլեկտրոնային փոստին ապօրինի հասանելիություն են ստացել և ներբեռնել տեղեկություններ։
12:56 15/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎայոց ձորի մարզպետի տեղակալն ազատվել է պաշտոնից
12:14 15/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԵթե գալիք արտահերթ ընտրություններում, Նիկոլը լինի վարչապետ, ապա պատրաստ եղեք քաղաքացիական խոշոր բախումների. Արտակ Զաքարյան
23:27 14/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՄի ուրվական է շրջում Հայաստանում՝ անցնցում իշխանափոխության ուրվականը. Աղասի Ենոքյան
19:02 14/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԻմ հարցումների արդյունքում, ՀՀ մյուս Վարչապետի պաշտոնում առաջադրվող թեկնածությունների ցուցակը գլխավորում է Նախագահ Քոչարյանը. Արա Վարդանյան
16:55 14/03/2021  |  Մեկնաբանություն2018-21թթ. շուտով դառնալու են գիտական խորը ուսումնասիրությունների ժամանակաշրջան. Արտակ Զաքարյան
16:28 14/03/2021Միայն Փաշինյանի և իր կառավարության հրաժարականի դեպքում հնարավոր կլինի կազմակերպել ազատ և արդար արտահերթ ընտրություններ. Թովմասյան
13:28 14/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը կառավարական առանձնատուն է կանչել «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներին
13:24 14/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՓաստորեն նախագահն իր հրավիրյալներից հանդիպել է միայն Ն.Փաշինյանի, Է.Մարուքյանի ու Լ.Մակունցի հետ. Մելիքյան
13:08 14/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՄինչեւ չգնահատենք, թե ինչ է կատարվել 2018-ին, ներկա իրավիճակից դուրս գալու ելքեր չենք գտնելու.քաղաքագետ

Уголовного дела о политической коррупции, незаконном вмешательстве помощника Пашиняна в расследование не заведено 03/15/2021   13:56  |  Лента новостей
Уголовного дела по факту возможного незаконного вмешательства помощника Никола Пашиняна по юридическим вопросам Анны Вардапетян в дело бывшего президента Федерации футбола Армении(ФФА) Рубена Айрапетяна пока не заведено. Как сообщили “ФактИнфо” в СНБ, на основании публикаций ведется подготовка материалов.
Напомним, скандальное видео, которое доказывает, что решения по обвинению были согласованы с Анной Вардапетян, более того, она наделила себя правом редактировать и давать следователю указания, какие обвинения предъявить Айрапетянам, появилось в СМИ 10 марта.  11 марта Прокуратура заявила, что публикации в СМИ направлены в СНБ для подготовки материалов.
Между тем, согласно статье 190 Уголовно-процессуального кодекса РА, производство  предварительного следствия по уголовным делам о предполагаемых преступлениях, совершенных должностными лицами, сотрудниками правоохранительных органов возложено на Специальную следственную службу, а не СНБ. Отметим, что у представителей профессионального сообщества возникли опасения по поводу того, что в СНБ хотят возбудить уголовное дело не по признакам предполагаемого воспрепятствования со стороны Вардапетян правосудию, превышения ею должностных полномочий, а  утечки информации, о чем свидетельствует то обстоятельство, что дело было направлено не в ССС, а в СНБ.
Более того, СК также не назначил служебного расследования, полномочия следователя, получившего указания от помощника премьера, не были приостановлены. Вместо этого он представил рапорт о неправомерном доступе к его личной электронной почте для скачивания информации.
16:24 12/03/2021  |  Лента новостейПолномочия следователя, выполнявшего поручения помощника Пашиняна, не приостановлены
14:10 12/03/2021  |  Лента новостейГлава СК должен пояснить, кто поручил следователю выполнять указания помощника Пашиняна - адвокат
16:14 10/02/2021  |  КомментарийПарад криминально-политических поручений против Рубена Айрапетяна продолжается - адвокат