Ադրբեջանական իշխանությունները կատարել են մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ՝ COVID-19-ի պայմաններում Արցախի և Հայաստանի դեմ լայնածավալ զինված հարձակումներով. ՄԻՊ 03/15/2021 13:09 | Մեկնաբանություն
Ադրբեջանական իշխանությունները կատարել են մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ՝ COVID-19-ի պայմաններում Արցախի և Հայաստանի դեմ լայնածավալ զինված հարձակումներով: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արման Թաթոյանը.
«Այդ փաստն ապացուցում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նոր արտահերթ զեկույցն անգլերենով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի այս արտահերթ զեկույցը կոնկրետ օրինակներով ու մասնագիտական վերլուծությամբ ցույց է տալիս
«Ադրբեջանի կողմից մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունները COVID-19-ի մարդածին աղետի համատեքստում»:
Արտահերթ զեկույցում նշվում է, որ չնայած ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի և Անվտանգության խորհրդի հայտարարություններին, որ COVID-19-ի պայմաններում պետք է անհապաղ դադարեցվեն բոլոր իրավիճակներում ռազմական գործողությունները, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի նախաձեռնումը վտանգել է Արցախի ողջ բնակչության կյանքն ու առողջությունը՝ դիտավորյալ պատճառելով մահեր և տառապանքներ: Այն զգալիորեն նպաստել է նաեւ Հայաստանում մահվան թվերի աճին:
Այս ամենն իրականացվել է մահացու վիրուսի արագ տարածումն արագացնելու և առողջապահական համակարգի վերջնական փլուզմանը հասնելու միջոցով:
Այսպիսով, մարտի 1-ից սեպտեմբերի 26-ը ընկած ժամանակահատվածում COVID-19-ի համավարակի 49400 դեպք է գրանցվել, մինչդեռ պատերազմի ժամանակ՝ սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը այս թիվը հասել է 59287:
Ինչ վերաբերում է մահացության ցուցանիշներին, ապա նախապատերազմյան յոթ ամիսների ընթացքում արձանագրվել է 951 մահվան դեպք, մինչդեռ պատերազմի ընթացքում այդ թիվը հասել է 658-ի:
Արձանագրած այս փաստերը ևս մեկ անգամ ապացուցում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի պնդումները, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է պատասխանատվություն կրեն պատերազմական հանցագործությունների համար, քանի որ անպատժելիությունը ծնում է նոր՝ ավելի դաժան հանցագործություններ։

Власти Азербайджана совершили преступления против человечности - омбудсмен Армении 03/15/2021   14:28  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Власти Азербайджана совершили преступления против человечности в условиях COVID-19, предприняв широкомасштабные вооруженные атаки на Арцах и Армению. Об этом свидетельствует новый специальный доклад Защитника прав человека(омбудсмена) Армении на английском языке. Об этом сообщили в офисе омбудсмена.
В этом внеочередном докладе Защитника прав человека на конкретных примерах и профессиональном анализе показаны “преступления, совершенные Азербайджаном против человечности в контексте антропогенной катастрофы COVID-19”.
Как отмечается во внеочередном докладе, несмотря на заявления генерального секретаря ООН и Совета безопасности о том, что боевые действия должны быть немедленно прекращены при любых обстоятельствах в связи с COVID-19, развязывание войны властями Азербайджана в сентябре-ноябре 2020 года поставило под угрозу жизни и здоровье всего населения Арцаха, умышленно причинив смерть и страдания. Это также существенно способствовало росту смертности в Армении.
Все это было осуществлено посредством ускорения быстрого распространения смертельного вируса и достижения окончательного краха системы здравоохранения.
Таким образом, в период с 1 марта по 26 сентября было зарегистрировано 49 400 случаев заболевания COVID-19, меж тем во время войны, с 27 сентября по 9 ноября, это число достигло 59 287.
Что касается показателей смертности, то за семь месяцев до войны был зарегистрирован 951 случай смерти, меж тем во время войны это число достигло 658.
Эти факты еще раз подтверждают утверждения Защитника прав человека о том, что власти Азербайджана должны быть привлечены к ответственности за военные преступления, поскольку безнаказанность порождает новые, более ужасные преступления. Доклад будет направлен в соответствующие международные структуры, государственным органам РА.