Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող` ՀՀ արտակարգ դեսպանորդ և լիազոր նախարար Հրայր Կարապետյանին արտգործնախարարն ազատել է ԱԳՆ համակարգից 03/12/2021 11:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Yerkir.am-ը գրում է, որ օրերս արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանի հրամանով ԱԳՆ համակարգից ազատվել է ՌԴ Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում ՀՀ նախկին գլխավոր հյուպատոս, ՀՀ արտակարգ դեսպանորդ և լիազոր նախարար Հրայր Կարապետյանը: Նա գլխավոր հյուպատոսի պաշտոնից հետ էր կանչվել 2019 թվականի հուլիսից:
«Հիշեցնենք, որ Հրայր Կարապետյանի դիվանագիտական առաքելության ընթացքում Սանկտ Պետերբուրգում կառուցվեց և համայնքի ուժերով կահավորվեց գլխավոր հյուպատոսության նոր շենքը, Սանկտ Պետերբուրգում տեղադրվեց Կոմիտաս վարդապետի արձանը, ստեղծվեցին երկկողմ կապեր ՌԴ մի շարք նահանգների և ՀՀ մարզերի միջև և այլն:
Հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման մեջ ունեցած դերի համար Հրայր Կարապետյանը պարգևատրվել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահի, ԱՊՀ և ՀԱՊԿ միջխորհրդարանական վեհաժողովի մի շարք մեդալներով և շքանշաններով, արժանացել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի, ՌԴ արտգործնախարարության և Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության պատվոգրերի ու շնորհակալագրերի:
Վերջին շրջանում Հրայր Կարապետյանը սուր քննադատությամբ էր հանդես գալիս ՀՀ կառավարության ու վարչապետի վարած արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ, հատկապես մատնանշվում էին հայ-ռուսական հարաբերություններում թույլ տրված կոպիտ սխալները: ՀՀ մի շարք դիվանագետների հետ Հրայր Կարապետյանը նույնպես միացել էր այն հայտարարությանը, որով պահանջվում էր ՀՀ վարչապետի և կառավարության հրաժարականը»,- գրում է աղբյուրը։

Требующего отставки Пашиняна чрезвычайного посланника и полномочного министра РА Грайра Карапетяна уволили из системы МИД 03/12/2021   12:18  |  Лента новостей
Приказом министра иностранных дел Ара Айвазяна бывший генеральный консул РА в Санкт-Петербурге, Чрезвычайный посланник и Полномочный министр РА Грайр Карапетян недавно был уволен из системы МИД, пишет Yerkir.am. По данным издания, Грайр Карапетян был отозван с поста генконсула в июле 2019 года.
СМИ напоминает, что за время дипломатической миссии Грайра Карапетяна в Санкт-Петербурге общиной было построено и обставлено новое здание Генконсульства, в Санкт-Петербурге, установлен памятник Комитасу, налажены двусторонние отношения между рядом губерний РФ и областей РА и т.д.
В публикации отмечается, что за свой вклад в развитие армяно-российских отношений Грайр Карапетян награжден рядом медалей и орденов председателя Совета Федерации РФ, межпарламентской ассамблеи СНГ и ОДКБ, удостоен грамотами и благодарностями генерального секретаря ОДКБ, МИД Российской Федерации и правительства Санкт-Петербурга.
“В последнее время Грайр Карапетян выступал с резкой критикой в адрес внешней политики, проводимой правительством РА и премьер-министром, особенно указывая на допущенные в армяно-российских отношениях грубые ошибки. Вместе с целым рядом армянских дипломатов Грайр Карапетян присоединился также к заявлению, которым требовал отставки премьер-министра РА и правительства”, - пишет источник.