Նախագահը չի ստորագրելու Արտակ Դավթյանին ԳՇ պետ նշանակելու հրամանագրի միջնորդությունը եւ չի դիմելու ՍԴ 03/11/2021   22:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահը չի ստորագրելու Արտակ Դավթյանին ԳՇ պետ նշանակելու հրամանագրի միջնորդությունը եւ չի դիմելու Սահմանադրական դատարան: Այս մասին նշվում է նախագահի աշխատակազմի տարածած  հայտարարության մեջ։
«Հանրապետության նախագահը 2021թ մարտի 11-ին իր առարկություններով վերադարձրել է Արտակ Դավթյանին ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ նշանակելու մասին վարչապետի առաջարկությունը եւ կից հրամանագրի նախագիծը: Նույն օրը ստացվել են վարչապետի հիմնավորումերը նախագահի առարկությունների վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահը չի ստորագրելու հրամանագրի նախագիծը եւ չի դիմելու Սահմանադրական դատարան»:
Հիշեցնենք, որ Նախագահը չէր ստորագրել նաեւ Օնիկ Գասպարյանին ԳՇ պետի ծաշտոնից ազատելու մասին Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկն ու չէր դիմել ՍԴ։ Նրա լիազորությունները ավարտված համարվեցին իրավունքի ուժով։ Օնիկ Գասպարյանը հայտարարել է, որ դիմելու է վարչական դատարան, իսկ Նիկոլ Փաշինյանը շտապել է նախագահին ներկայացնել ԳՇ պետի պաշտոնում Արտակ Դավթյանի թեկնածությունը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Արտակ Դավթյանը վերջին մեկ տարվա ընթացքում երկու անգամ պաշտոնազրկվել է։ Մասնավորապես՝ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո նախ նա նշանակվեց ԳՇ պետ, ապա 2020 թվականի հունիսի 8-ին ազատվեց այդ պաշտոնից՝ որդու հարսանիքի սկանդալի հետ կապված։ Հաջորդ պաշտոնն ստացել է 2020-ի հուլիսի 17-ին՝ նշանակվելով Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ, իսկ 2020 թվականի նոյեմբերի 16-ին հայտնի դարձավ, որ ազատվել է։
22:12 11/03/2021  |  ՔաղաքականՓաշինյանը կկատարի Օնիկ Գասպարյանի ու մյուս գեներալների պահանջը. առաջիկա օրերին հրաժարական կտա. Կարեն Քոչարյան
21:57 11/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԱյս խայտառակության վերաբերյալ քննության փոխարեն ԱԱԾ-ին հանձնարարելու են պարզել, թե ով է կոտրել քննիչի էլեկտրոնային փոստը. Երվանդ Վարոսյան

Президент Армении не подпишет проект указа о назначении Артака Давтяна главой Генштаба и не обратится в КС 03/12/2021   00:12  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян не подпишет проект указа о назначении Артака Давтяна начальником Генерального штаба ВС и не обратится по этому вопросу в Конституционный суд. Об этом говорится в сообщении пресс-службы президента Армении.
"Президент 11 марта 2021 года с возражениями вернул предложение премьер-министра о назначении Артака Давтяна на должность начальника Генштаба ВС Армении и прилагаемый к нему проект указа. В тот же день были получены обоснования премьер-министра, связанные с возражениями президента", - говорится в сообщении.
Напомним, президент Армении не подписал также  предложение Пашиняна об увольнении Оника Гаспаряна с поста главы Генштаба ВС Армении и не обратился в КС. Его полномочия были признаны завершенными в силу закона. Оник Гаспарян заявил о намерении обратится в Административный суд, а Никол Пашинян поспешил представить президенту кандидатуру Артака Давтяна на должность начальника ГШ.
Напомним, Артак Давтян за последний год дважды был снят с занимаемой должности. В частности, при Николе Пашиняне он  сначала был назначен главой Генштаба, а затем 8 июня 2020 года он был освобожден с поста из-за скандала, связанной со свадьбой его сына. Следующую должность он получил 17 июля 2020 года. Давтян был назначен председателем Военно-промышленного комитета, а 16 ноября 2020 года стало известно об его увольнении.
До  обращения Пашиняна  к президенту с предложением о назначении Артака Давтяна на пост главы Генштаба стало известно о его назначении  старшим офицером ГШ ВС РА по особым поручениям.