Տիրան Խաչատրյանն ընդդեմ նախագահի գործով ԳՇ-ն և վարչապետը ներգրավվել են որպես երրորդ անձ 03/11/2021   11:37  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի արդեն նախկին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանն ընդդեմ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի գործով ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբին և ՀՀ վարչապետին որպես երրորդ անձ ներգրավելու մասին որոշում է կայացվել։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Վարչական դատարանը՝ դատավոր Մերի Համբարձումյանի նախագահությամբ, նման որոշում է կայացրել՝ սեփական նախաձեռնությամբ՝ հաշվի առնելով, որ սույն գործով վիճարկվում է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի 24.02.2021 թվականի թիվ ՆՀ-25-Ա հրամանագիրը, որով Տիրան Խաչատրյանն ազատվել է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնից։ Դատարանը գտել է, որ տվյալ դեպքում առկա են Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին և Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբին սույն գործով դատավարության մեջ որպես երրորդ անձինք ներգրավելու հիմքերը:
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ ՀՀ ԶՈԻ ԳՇ պետի արդեն նախկին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանը մարտի 3-ին Վարչական դատարան հայցադիմում է ներկայացրել՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել իրեն պաշտոնից ազատելու ՀՀ նախագահի փետրվարի 24-ի հրամանագիրը։ Վարչական դատարանը՝ դատավոր Մերի Համբարձումյանի նախագահությամբ, մարտի 10-ին վարույթ է ընդունել հայցադիմումը։
Նախնական դատական նիստ է նշանակվել ապրիլի 29-ը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԶՈԻ ԳՇ պետի առաջին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանին պաշտոնից ազատելու պատճառը դարձել է Իսկանդերի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը «ծիծաղով» արձագանքելը։ Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 23-ին լրատվականներից մեկին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, թե պատերազմի ընթացքում կրակված «Իսկանդերը» չի պայթել կամ պայթել է 10 տոկոսով՝ ակնարկելով, որ գուցե Ռուսաստանը 80-ականների արտադրության զենք է տրամադրել Հայաստանին։
Փաշինյանի նշված հայտարարությունը բուռն արձագանք է ստացել թե՛ ՌԴ-ի կողմից, թե՛ փորձագիտական հանրության կողմից, քանի որ, ինչպես հայտնում են փորձագետները, դա առնվազն պրոֆեսիոնալ չէ։ Նշված հայտարարությունը ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի առաջին տեղակալը մեկնաբանել էր ծիծաղով՝ նշելով, որ դա հնարավոր չէ։
«Իհարկե՝ հնարավոր չէ... ո՞նց, «Իսկանդե՞րը»... Մեկ կրակո՞ցը... 10 տոկոսո՞վ... Կներեք սա լուրջ չէ(ծիծաղում է), չի կարելի նման բաներ խոսել, եզրահանգումներ անել: Չի կարելի առհասարակ հարցեր տալ այդ զինատեսակի մասին հեռախոսով և էդպես մակերեսորեն գնահատականներով եզրահանգումներ անել, լուրջ չէ: Ես չգիտեմ՝ ով ինչ է ասել, բայց դա հնարավոր չէ (նորից ծիծաղում է)։
Պարզապես կխնդրեմ չծավալել թեման ու այդ զինատեսակի մասին սխալ ընկալումներ չձևավորել»,- ասել էր Խաչատրյանը լրատվականներից մեկին տված հարցազրույցում։ Խաչատրյանի այս հայտարարությանը հաջորդել է նրա պաշտոնանկությունը, նախագահը փետրվարի 24-ին ստորագրել է Խաչատրյանին՝ պաշտոնից ազատելու մասին Փաշինյանի առաջարկությունը։
Խաչատրյանին պաշտոնից ազատելուն հաջորդել է ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի հայտարարությունը՝ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջին միանալու մասին։ ԳՇ-ն իր վճռական բողոքն է արտահայտել անհեռատես և չհիմնավորված պատճառներով ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի 1-ին տեղակալին պաշտոնից ազատման առնչությամբ, որն իրականացվել է առանց Հայաստանի Հանրապետության ազգային և պետական շահերը հաշվի առնելու՝ հիմնվելով միայն անձնական և հավակնոտ զգացմունքների վրա: Երկրի համար այսպիսի ծանր պայմաններում նման որոշումը հակապետական և անպատասխանատու քայլ է:
15:48 10/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՏիրան Խաչատրյանը Սահմանադրության և օրենքների բազմաթիվ խախտումներով է ազատվել պաշտոնից. հայտարարություն
11:04 25/02/2021  |  ՄեկնաբանությունՏիրան Խաչատյանը չքծնեց Նիկոլին, չփորձեց «չգմփացող» Իսկանդերի հետ կապված «հիմնավորել» Նիկոլի անհիմնավորելի մտքերը.Նաիրա Զոհրաբյան
10:43 25/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԱռայժմ շան պես վախենում է բանակի քայլերից. Հենց ամրապնդվեց, բոլոր գեներալներին ու սպաներին դատելու է. Էդգար Ղազարյան
23:58 24/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԱփսոս էր գեներալը, ի սկզբանե Փաշինյանի գծած խաղի մեջ չպետք է մտներ. Տիգրան Աբրահամյանը Տիրան Խաչատրյանի մասին

Премьер и Генштаб Армении привлечены в качестве третьей стороны по делу Тирана Хачатряна, оспаривающего свое увольнение 03/11/2021   11:56  |  Лента новостей
Принято решение о привлечении Генштаба и премьер-министра Армении в качестве третьей стороны по делу бывшего заместителя начальника Генерального штаба Вооруженных сил РА Тирана Хачатряна против президента РА Армена Саркисяна.
Как стало известно «ФактИнфо», Административный суд под председательством Мэри Амбарцумян вынес такое решение по собственной инициативе с учетом того, что по данному делу оспаривается указ президента Армении от 24 февраля 2021 года, которым Тиран Хачатрян был освобожден от должности первого заместителя начальника Генштаба ВС РА. Суд  посчитал, что есть основания для привлечения премьер-министра Армении и Генштаба ВС РА к участию в судебном процессе в качестве третьих лиц.
Ранее «ФактИнфо» сообщило, что бывший заместитель начальника Генерального штаба Вооруженных сил Армении Тиран Хачатрян 3 марта подал в Административный суд иск, требуя признать недействительным указ президента РА об освобождении его от должности. Административный суд под председательством Мэри Амбарцумян 10 марта принял иск к производству. Предварительные слушания назначены на 29 апреля.
Напомним, причиной отставки Тирана Хачатряна с поста первого заместителя главы Генштаба ВС стала его реакция на заявление Никола Пашиняна об ОТРК «Искандер».
Ранее сайт «Yerevan.Today» опубликовал статью под заголовком "Заявление Пашиняна о ракетах "Искандер" рассмешило заместителя главы Генштаба ВС РА".
Так, в статье отмечалось, что в ответ на вопрос корреспондента, возможно, чтобы ракета «Искандера» взорвалась на 10%, как утверждает премьер РА Никол Пашинян, первый заместитель главы Генштаба ВС РА Тиран Хачатрян сперва долго смеялся, после отметил:«Конечно, невозможно…Как?..«Искандер»?..Один выстрел?..На 10%?..Извините, но это несерьезно (продолжает смеяться). Нельзя говорить такие вещи, делать подобные заключения. Вообще нельзя задавать по телефону подобные вопросы касательно такого оружия и делать выводы на основе такие поверхностных оценок, это несерьезно. Не знаю, кто что сказал, но это невозможно (вновь смеется)».
«Попросту прошу  вас не развивать тему и формировать неправильные представления о подобной технике»,- призвал Хачатрян.
За этим заявлением Хачатряна последовала его отставка. 24 февраля президент подписал указ об освобождении Хачатряна с поста первого заместителя начальника ГШ по предложению Пашиняна.
После отстранения Хачатряна  от должности последовало заявление Генштаба ВС Армении с требованием отставки Пашиняна. Генштаб выразил свой решительный протест против недальновидных и необоснованных шагов, в частности – увольнения первого заместителя начальника Генштаба. В заявлении отмечалось, что решение об увольнении Тирана Хачатряна принималось без учета национальных и государственных интересов Армении, основываясь исключительно на личных амбициях. В Генштабе заявили, что в столь тяжелых условиях такое решение является антигосударственным и безответственным шагом.
14:44 02/03/2021  |  Лента новостей“Мой шаг” готовит поправки в Конституцию, чтобы включить Генштаб в Минобороны - Марукян