Վազգեն Մանուկյանի քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն 03/11/2021 12:03 | Քրեական խրոնիկոն
«ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է 2021թ. փետրվարի 12-ին և 20-ին Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքների ժամանակ Վազգեն Մանուկյանի կողմից՝ իշխանությունը զավթելու, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու, բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր կատարելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։ Այս մասին հաղորդում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը), և որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին: 2021թ. մարտի 9-ին Վազգեն Մանուկյանին առաջադրված մեղադրանքը լրացվել է՝ 2021թ. փետրվարի 26-ին Բաղրամյան պողոտայում անցկացված հանրահավաքի ժամանակ Վազգեն Մանուկյանի կողմից հնչեցված կոչերով, որոնք ևս պարունակում են իշխանությունը զավթելու և սահմանադրական կարգը տապալելու բռնի կոչեր:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և գործը դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Дело Вазгена Манукяна с обвинительным заключением передали в прокуратуру 03/11/2021 12:18 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщил о завершении предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по фактам публичных призывов к захвату власти, насильственному изменению конституционного строя, применению насилия, озвученных Вазгеном Манукяном в ходе митингов, прошедших на площади Свободы 12 и 20 февраля 2021 года. Об этом сообщает пресс-служба СК.
Ранее сообщалось, что ему предъявлено обвинение по статье 301 УК РА(публичные призывы к захвату власти, нарушению территориальной целостности или насильственному свержению конституционного строя). В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Отмечается, что 9 марта 2021 года предъявленное Вазгену Манукяну обвинение было дополнено озвученными им на проспекте Баграмяна 26 февраля 2021 года высказываниями, которые также содержат призывы к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя.
"Предварительное следствие завершено. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено в Генеральную прокуратуру РА с ходатайством об его утверждении и отправке дела в суд", - говорится в сообщении.