ՍԴ-ն ստացել է նախագահի դիմումը. եռօրյա ժամկետոում կորոշեն պատշաճ է ներկայացվել, թե ոչ 03/10/2021 13:16 | ԼՐԱՀՈՍ
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի՝ 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասի` Սահմանադրության 133-րդ հոդվածի 1-ին մասին, 57–րդ հոդվածի 2–րդ մասին, 79–րդ հոդվածին և 155–րդ հոդվածի 3–րդ մասին համապատասխանության հարցը որոշելու խնդրանքով նախագահի դիմումը մուտքագրվել է ՀՀ սահմանադրական դատարան։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեց ՀՀ ՍԴ մամուլի քարտուղար Եվա Թովմասյանը։
«Եռօրյա ժամկետում պետք է որոշվի դիմումի համապատասխանությունը ՀՀ «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 24-րդ և 25-րդ հոդվածով սահմանված պահանջներին», - նշեց Թովմասյանը։
Նրա խոսքով՝ դրանից հետո շարունակվելու է դիմումի նախնական ուսումնասիրության փուլը։
«Այն նախատեսում է 30-օրյա ժամկետ՝ դիմումն ստանալու պահից սկսած»,- տեղեկացրեց նա։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը դիմել է ՍԴ՝ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով:
«Դիմումի ներկայացումը պայմանավորված է նաև նշված օրենքի իրավակիրառ պրակտիկայում առկա խնդիրներով, որոնք առավել ակնհայտ դարձան Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վարչապետի նախաձեռնության և դրան հաջորդած սահմանադրական իրավական գործընթացների արդյունքում:
Սահմանադրական դատարանը օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում հնարավորություն ունի՝ համակողմանիորեն և համակարգային առումով փոխկապակցված քննություն իրականացնել և որոշում կայացնել»,- նշված է նախագահի աշխատակազմի հայտարարությունում։

Конституционный суд Армении получил обращение президента 03/10/2021   15:36  |  Лента новостей
Конституционный суд получил обращение президента Армении Эту информацию в беседе с “ФактИнфо” подтвердила пресс-секретарь КС Ева Товмасян.
Она отметила, что  заявление президента с просьбой определить факт соответствия части 3 статьи 40 закона "О воинской службе и статусе военнослужащего" части 1 статьи 133, части 2 статьи 57, статье 79 и части 3 статьи 155 Конституции Армении.
В трехдневный срок должен быть решен вопрос о соответствии заявления требованиям, установленным статьями 24 и 25 конституционного закона “О Конституционном суде””, - отметила Товмасян.
По ее словам, после этого продолжится этап предварительного изучения  заявления.
“Для него предусмотрен 30-дневный срок с начала получения обращения”, - сообщила она.
Напомним, президент Армении Армен Саркисян подал в Конституционный суд заявление с просьбой определить факт соответствия закона "О воинской службе и статусе военнослужащего" от 15 ноября 2017 года Конституции.
"Подача заявления обусловлена имеющимися в правоприменительной практике указанного закона проблемами, которые стали более очевидными в результате инициативы премьер-министра по увольнению начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения Оника Гаспаряна и последовавших за этим конституционно-правовых процессов. Конституционный суд в рамках своих полномочий имеет возможность провести всестороннее и в системном плане взаимосвязанное исследование и вынести решение", - говорится в заявлении аппарата президента.