ԳՇ պետին վարչապետի կողմից նախագահին ազատելու առաջարկության լիազորություն նախատեսված չէ Սահմանադրությամբ. Վարդևանյան 03/10/2021 13:09 | Մեկնաբանություն
Գլխավոր շտաբի պետ Գեներալ Գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին վարչապետի կողմից նախագահին ազատելու առաջարկության լիազորություն առհասարակ նախատեսված չէ Սահմանադրությամբ՝ հետևաբար կրկին պնդում եմ այս գործընթացը որևէ իրավական հետևանք չունի։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է սահմանադրագետ Արամ Վարդևանյանը։
«Հարգելի գործընկերներ, դեռևս մարտի 3-ին, 10-ից ավելի սահմանադրական իրավունքի ոլորտում մասնագիտացած գործընկերների հետ միասին ներկայացրել էինք դիրքորոշում, որ Գլխավոր շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու սկսված գործընթացը չունի որևէ իրավական նշանակություն և որևէ իրավական հետևանք։
Կրկին պետք է նշել՝ Սահմանադրության 155-րդ հոդվածը սահմանում է Գլխավոր շտաբի պետի հատուկ կարգավիճակը, որպես թիվ մեկ զինվորականի և ապահովում է, որ վերջինս նշանակվում է պաշտոնի օրենքով սահմանված ժամկետով, այն է 5 տարի։ Նշվածը երաշխավորում է, որ ԳՇ պետը կատարի Սահմանադրությամբ իր պարտականությունը այն է ապահովի ի թիվս այլի Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը՝ արտաքին և ներքին սպառնալիքներից և ԿԱԽՎԱԾ ՉԼԻՆԻ քաղաքական զարգացումներից։
Սահմանադրական դատարանի ՍԴՈ-1518 որոշումը ամբողջությամբ բացահայտել էր Հանրապետության նախագահի լիազորությունները և դրանց ԾԱՎԱԼԸ։ Նշված որոշմամբ Սահմանադրական դատարանը մեկնաբանելով ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆԸ այս հարցին սպառիչ անդրադարձ կատարել է և Հանրապետության նախագահը կարող է միայն ՆՇԱՆԱԿԵԼ վարչապետի առաջարկությամբ Գլխավոր շտաբի պետին և չունի ԱԶԱՏԵԼՈՒ լիազորություն։ Այսինքն այս գործընթացը ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ՈՒԺՈՎ ՉԻ ԿԱՐՈՂ ԼՈՒԾՎԵԼ, ինչպես այսօր ներկայացվել է վարչապետի հայտարարությամբ։
Գլխավոր շտաբի պետ Գեներալ Գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին վարչապետի կողմից նախագահին ԱԶԱՏԵԼՈՒ առաջարկության լիազորություն առհասարակ նախատեսված չէ Սահմանադրությամբ՝ հետևաբար կրկին պնդում եմ այս գործընթացը որևէ իրավական հետևանք ՉՈՒՆԻ»,- գրել է Վարդևանյանը։

Арам Вардеванян: процесс увольнения Оника Гаспаряна не имеет юридического значения 03/10/2021 14:34 | Комментарий
Еще 3 марта 2012 года вместе с более чем 10 коллегами, специализирующимися в области конституционного права, мы представили позицию, согласно которой процесс освобождения начальника Генштаба генерал-полковника Оника Гаспаряна от занимаемой должности не имеет юридического значения и каких-либо правовых последствий. Об этом на своей странице в Facebook написал специалист по конституционному праву Арам Вардеванян.
"Следует еще раз отметить, что статья 155 Конституции определяет особый статус начальника Генерального штаба как военнослужащего номер один, и обеспечивает назначение последнего на должность на установленный законом срок, то есть на 5 лет. Отмеченное гарантирует, что начальник Генерального штаба будет исполнять свои обязанности по Конституции, а именно: обеспечивать среди прочего безопасность Республики Армения от внешних и внутренних угроз, ВНЕ ЗАВИСИМОСТИ от политических событий", - написал Вардеванян.
Как отметил юрист, постановление Конституционного Суда ПКС- 1518 полностью раскрывает полномочия президента республики и их ОБЪЕМ.
"Указанным решением Конституционный суд, трактуя КОНСТИТУЦИЮ, исчерпывающим образом коснулся данного вопроса, и президент республики может только НАЗНАЧАТЬ начальника Генерального штаба по предложению премьер-министра и не обладает полномочием ОСВОБОЖДАТЬ его. То есть этот процесс НЕ МОЖЕТ БЫТЬ РЕШЕН В СИЛУ ПРАВА, как это было представлено сегодня в заявлении премьер-министра. Полномочия по обращению премьер-министра к президенту с предложением об УВОЛЬНЕНИИ начальника Генштаба генерал-полковника Оника Гаспаряна не предусмотрено Конституцией, следовательно, еще раз утверждаю, что этот процесс НЕ ИМЕЕТ каких-либо правовых последствий", - написал Вардеванян.