Վազգեն Մանուկյանի մեղադրանքը լրացվել է 03/09/2021   12:20  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է 2021թ. փետրվարի 12-ին և 20-ին Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքների ժամանակ Վազգեն Մանուկյանի կողմից՝ իշխանությունը զավթելու, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու, բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր կատարելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը), և որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
2021թ. մարտի 9-ին որոշում է կայացվել`Վազգեն Մանուկյանին առաջադրված մեղադրանքը փոխելու մասին, և նրան կրկին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով: Մեղադրանքը լրացվել է 2021թ. փետրվարի 26-ին Բաղրամյան պողոտայում անցկացված հանրահավաքի ժամանակ Վազգեն Մանուկյանի կողմից հնչեցված կոչերով, որոնք ևս պարունակում են իշխանությունը զավթելու և սահմանադրական կարգը տապալելու բռնի կոչեր:
Նախաքննությունն ավարտվել է, Վազգեն Մանուկյանին և նրա պաշտպանին հայտնվել է նախաքննության ավարտի մասին, և քրեական գործի նյութերը տրամադրվել են նրանց՝ ծանոթացման:
10:22 09/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՎազգեն Մանուկյանի վերաբերյալ գործով նախաքննության ավարտ է հայտարարվել
15:26 08/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴուք չհանձնվեցիք, որ ունենանք խաղաղ երկիր, բայց Ձեր որդիներին ու ամուսիններին ասացիք՝ Հայրենիքն ամենաթանկն է. դուք Հայրենիքին նվիրեցիք ձե՛ր ամենաթանկը. Վազգեն Մանուկյան
18:23 06/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀամբերել հնարավոր չէ, մեր աչքի առջև մահանում է մեր պետությունը, մեր ազգը. Մանուկյան

Вазгену Манукяну дополнили обвинение 03/09/2021   13:54  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщил о завершении предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по фактам публичных призывов к захвату власти, насильственному изменению конституционного строя, применению насилия, озвученных кандидатом в премьер-министры РА от оппозиционного "Движения за спасение Родины" Вазгеном Манукяном в ходе митингов, прошедших на площади Свободы 12 и 20  февраля 2021 года.  Об этом сообщает пресс-служба СК.
Ранее сообщалось, что ему инкриминируют статью 301 УК РА(публичные призывы к захвату власти, нарушению территориальной целостности или насильственному свержению конституционного строя). В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
В сообщении отмечается, что сегодня, 9 марта, было принято решение об изменении предъявленного Вазгену Манукяну обвинения.
Указывается, что Вазгену Манукяну вновь предъявлено обвинение по статье 301 Уголовного кодекса. Обвинение дополнено озвученными им на проспекте Баграмяна 26 февраля 2021 года высказываниями, которые также содержат призывы к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя.
"Предварительное следствие завершено. Вазген Манукян и его адвокат проинформированы о  завершении предварительного следствия, и им предоставлены материалы уголовного дела для ознакомления", - говорится в сообщении.
10:39 09/03/2021  |  КомментарийСК Армении объявил о завершении предварительного следствия делу в отношении Вазгена Манукяна