Գերիների վերադարձի հարցը Պաշտպանը ներկայացրել է Հայ դատի հանձնախմբի քննարկմանը՝ Միացյալ Թագավորության բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ 03/09/2021   15:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մարտի 8-ին հատուկ զեկուցումով է հանդես եկել Միացյալ Թագավորության Հայ Դատի հանձնախմբի կազմակերպած քննարկմանը՝ ներկայացնելով Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի գերիների՝ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց վերադարձի հրատապության հարցը:
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջոն Գալագերը, ՄԹ խորհրդարանի բոլորը կուսակցությունները ներկայացնող Հայաստանի հետ բարեկամության խորհրդարանական խմբի նախագահ Թիմ Լոութոնը և այլք։
Արման Թաթոյանը նշել է, որ ադրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գործընթացը՝ հայ հասարակությանն ու հատկապես գերիների ընտանիքներին հոգեկան տառապանքներ պատճառելու ու երկրում լարվածություն առաջացնելու նպատակով:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը մանրամասն ներկայացրել է մարդասիրական ու մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային այն կանոնները, որոնք պահանջում են գերիների անհապաղ ազատ արձակում ու անվտանգ վերադարձ: Ընդ որում, միջազգային մարդասիրական իրավունքի ու գերիների իրավունքների կոպիտ խախտում է նրանց իբրև «ահաբեկիչներ» ներկայացնելը, քանի որ խոսքը գնում է շարունակվող զինված հակամարտության մասին:
Պաշտպանը նաև ներկայացրել է տեղեկություններ 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցանքների (գլխատումներ, խոշտանգումներ, մարմինների անարգանք և այլն) մասին:
Անդրադառնալով Հայաստանի սահմանների հետ կապված գործընթացին՝ Արման Թաթոյանը ներկայացրել է իր նոր հայեցակարգը, համաձայն որի՝ Սյունիքում մարդկանց անվտանգության երաշխավորման նպատակով պետք է ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի։ Նա ներկայացրել է կոնկրետ ապացույցներ, փաստեր, որոնց վրա հիմնված է այս նոր մոտեցումը:
«Սահմանների հետ կապված գործընթացը խախտել, ինչպես նաև լրջորեն վտանգել է ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, խաթարել է նրանց բնականոն կյանքը և շարունակում է անհանգստություն պատճառել գյուղերի բնակիչներին»,- մանրամասնել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը։
00:16 09/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՄԻՊ-ը նոր ապացույցներ է հրապարակել Ադրբեջանի նախագահի խոսքից՝ որպես հայատյացության դրսևորում
11:44 08/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնգնահատելի է այն արժեքների հանդեպ ձեր դաստիարակությունը, որ ոգեշչում է արարելու ցանկությամբ, ողողում հայրենիքի ու ընտանիքի, պետության հանդեպ անձնուրաց սիրով. ՄԻՊ
10:59 07/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՍյունիքի մարզում ո´չ ճանապարհներին, ո´չ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ դրոշներ ու ցուցանակներ չպետք է լինեն. ՄԻՊ
12:42 05/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդիկ խուսափում են անգամ երեկոյան ժամերին գնալ հիվանդանոց՝ ադրբեջանական զինված ուժերի պատճառով. ՄԻՊ
12:16 05/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆերքին Հանդում դպրոցը 500 մ հեռավորության վրա է ադրբեջանական ԶՈՒ դիրքերից, կրակոցներ են արձակվում. ՄԻՊ

Омбудсмен Армении представил вопрос возвращения пленных в ходе дискуссии с участием высокопоставленных чиновников Великобритании 03/09/2021   16:29  |  Лента новостей
Защитник прав человека (омбудсмен) РА Арман Татоян 8 марта выступил со специальным докладом в ходе дискуссии, организованной Армянским национальным комитетом Соединенного Королевства, представив злободневность вопроса возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных - военнослужащих и гражданских лиц, Об этом сообщает офис омбудсмена РА.
Во  встрече приняли участие посол Великобритании в Армении Джон Галлахер, председатель парламентской группы дружбы с Арменией Тим Лоутон, представляющий все партии в парламенте Великобритании, и другие.
Арман Татоян отметил, что власти Азербайджана искусственно затягивают и политизируют этот процесс, чтобы причинить душевные страдания армянскому обществу и особенно семьям пленных, а также вызвать напряженность в стране.
Омбудсмен Армении детально представил те международные нормы гуманитарного права и прав человека, которые требуют немедленного освобождения пленных и их безопасного возвращения.  Причем, как отметил он, грубое нарушение международного гуманитарного права и прав пленных -  выдавать их за “террористов”, так как речь идет о продолжающемся вооруженном конфликте.
Омбудсмен предоставил также информацию о военных преступлениях и преступлениях против человечности, совершенных азербайджанскими вооруженными силами во время войны (обезглавливание, пытки, надругательства над телами и т. д.).
Коснувшись процесса, связанного с границами Армении, Арман Татоян представил свою новую концепцию, согласно которой в Сюнике должна быть создана демилитаризованная зона безопасности, гарантирующая безопасность людей. Он предъявил конкретные доказательства, факты, на которых основан этот новый подход. “Процесс, связанный с границами, серьезно нарушил, а также поставил под угрозу права приграничных жителей Республики Армения, подорвал их нормальную жизнь и продолжает доставлять беспокойство жителям села”, - заявил омбудсмен.