Ադրբեջանը ցանկացել է վերցնել Կարմիր շուկան, իսկ հիմա անժամկետ օգտագործում են գյուղի ճանապարհը 03/08/2021 14:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախում հայկական վերահսկողության տակ գտնվող շուրջ 45-50 կմ ճանապարհահատվածով երթևեկում են ադրբեջանական ավտոմեքենաներ՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ։ Թեև երթևեկությունը սկսվել է նոյեմբերի 9-ին ստորագրված համաձայնագրից անմիջապես հետո, Արցախի իշխանությունները պաշտոնապես տեղեկությունը հայտնեցին ամիսներ անց։ ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն էլ երեկ տեղեկացրեց, որ բանակցությունների ժամանակ Ադրբեջանը ցանկացել է վերցնել Կարմիր շուկան, սակայն չի հաջողվել։ ԱՀ նախագահի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանից փորձեցինք տեղեկանալ, ուրիշ որ գյուղերի նկատմամբ է Ադրբեջանը նկրտումներ ցուցաբերել, ցանկացել վերցնել, սակայն խոսնակը խուսափեց հստակ պատասխան տալ։
«Բազմիցս առիթներ ունեցել ենք խոսելու, որ Արցախի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու խնդիր ունենք, ոչ թե ինչ-որ բան զիջելու կամ փոխանցելու»,- ասաց Լ.Ավանեսյանը։
Ի դեպ, վերջերս տելեգրամյան ալիքներում տեղեկատվություն տարածվեց առ այն, որ ադրբեջանցիները Արցախի Կարմիր Շուկայի հատվածում համատեղ օգտագործման ճանապարհ են պահանջում՝ խոստանալով դրա դիմաց 30 ռազմագերիների վերադարձ։ Արցախի նախագահի խոսնակը հերքել էր օրակարգում նման հարցի առկայությունն ընդհանրապես, մինչդեռ հիմա պարզվում է, որ ադրբեջանցիներն իրականում ամբողջ գյուղն են ցանկացել վերցնել։
Կարմիր Շուկայի համայնքի ղեկավար Նարեկ Աթայանը «Փաստինֆո»-ին հայտնել էր, որ թշնամին ներկայումս շաբաթական երեք անգամ անցնում է Կարմիր Շուկա-Շոշ-Շուշի ճանապարհով։ Թե որքա՞ն են շարունակվելու երթևեկությունները այդ ճանապարհով, որի շուրջ թշնամին բանակցել է, խոսնակը դժվարացավ ժամկետներ նշել, սակայն պնդեց, թե ադրբեջանցիները ժամանակավոր են օգտվում այդ ճանապարհահատվածից։
«Ժամանակավոր է, որովհետև որքանով ես եմ տեղյակ՝ իրենք Շուշիի վրա այլ ճանապարհ են կառուցում»,- ասաց Ավանեսյանը ու չմեկնաբանեց, թե ո՞ւմ միջև են ընթացել ճանապարհից օգտվելու բանակցությունները։
Խոսնակը չպատասխանեց նաև այն հարցին, թե մինչև Շուշիում ադրբեջանական ճանապարհի կառուցումը չավարտվի, թշնամին շարունակելո՞ւ է անցնել Կարմիր շուկայով։

Азербайджан хотел заполучить арцахское село Красный Базар, но это ему не удалось; теперь же Баку бессрочно пользуется проселочной дорогой 03/08/2021 15:38 | Лента новостей
По участку дороги протяженностью примерно 45-50 километров, находящемуся под армянским контролем, ездят азербайджанские машины в сопровождении российских миротворцев. Хотя движение было начато непосредственно после подписания заявления от 9 ноября, власти Арцаха предоставили официальную информацию спустя месяцы. Президент Республики Арцах Араик Арутюнян накануне заявил, что в ходе переговоров Азербайджан хотел заполучить село Кармир шука(Красный базар), однако это ему не удалось. Агентство попыталось узнать у пресс-секретаря президента Арцаха Лусине Аванесян, на какие еще села Азербайджан имел притязания, однако пресс-секретарь уклонилась от внятного ответа.
“У нас неоднократно был повод заявить, что перед нами стоит задача восстановить территориальную целостность Арцаха, а не уступать или передавать что-либо”, - сказала Л. Аванесян.
Недавно в телеграм-каналах муссировалась информация о том, что азербайджанцы требуют совместного использования участка дороги в районе села Кармир Шука, обещая в обмен вернуть 30 военнопленных. Пресс-секретарь президента Арцаха опровергла наличие подобного вопроса на повестке дня вообще. Между тем, выясняется, что азербайджанцы в действительности хотели заполучить целое село.
В свою очередь глава общины Кармир Шука Нарекл Атаян сообщил “ФактИнфо”, что враг в настоящее время трижды в неделю проезжает по дороге Кармир Шука-Шош-Шуши. Как долго будут продолжать ездить по этой дороге, вокруг которой враг вел переговоры, пресс-секретарь затруднилась указать сроки, однако отметила, что азербайджанцы пользуются этой дорогой временно.
“Временно, поскольку, насколько мне известно, они строят другую дорогу к Шуши”, - сказала Аванесян, воздержавшись от комментариев по поводу того, между кем велись переговоры по поводу использования дороги.
Пресс-секретарь также не ответила на вопрос, продолжит ли враг ездить через Кармир Шука до окончания строительства азербайджанцами дороги к Шуши.