Ներքին Հանդում դպրոցը 500 մ հեռավորության վրա է ադրբեջանական ԶՈՒ դիրքերից, կրակոցներ են արձակվում. ՄԻՊ 03/05/2021   12:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանների որոշման գործընթացի հիմքում պետք է լինեն կարևորագույն սկզբունքներ՝ իրավունքի գերակայություն, ժողովրդավարություն և մարդու իրավունքներ։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նրա խոսքով՝ մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի ուժով սահմանների հետ կապված բոլոր գործընթացների հիմքում պետք է լինեն մարդու իրավունքները, ընդ որում՝ սա ոչ թե այլընտարնքային պահանջ է, այլ՝ պարտադիր։ Ավելին՝ մարդու իրավունքներն այնպիսի հիմք են, որը չպահպանելու դեպքում, ամբողջ գործընթացի իրավաչափությունը տապալվում է։ ՄԻՊ-ի դիտարկմամբ՝ պարտադիր կիրառման ենթակա միջազգային սկզբունքներից է սահմանային բանկիչների արժանապատվության նկատմամբ հարգանքը և նրանց իրավունքների պաշտպանությունը, սահմանային բնակիչների բնականոն կյանքի ապահովում, անվտանգություն և խաղաղություն, հաշվետվողականություն, տեսանելիություն, բավարար տեղեկություններ և այս ամենը պետք է ապահովվի հանձնաժողովային, մասնագիտացված աշխատանքներով, որը պետք է իրականացնել նախապես՝ մասնագետների ներգրավմամբ։
Նշված միջազգային սկզբունքների տեսանկյունից ՄԻՊ-ը խնդիրներ է տեսնում՝ Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում։ ՄԻՊ-ն արձանագրեց մարդկային արժանապատվության կոպիտ ոտնահարումը, կյանքի իրավունքի իրական վտանգները, մասնավորապես, տեսնում ենք, որ կրակոցներն արձակվում են մեր խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ՝ Եղվարդի, Սրաշենի, Ագարակի, Շիկահողի, Ներքին հանդի տարածքում։
«Ներքին Հանդ գյուղում եղել եմ, ականտես եմ եղել։ Դպրոցը 500 մ հեռավորության վրա է ադրբեջանական ԶՈՒ դիրքերից և այդտեղ արձակվում են կրակոցներ։ Հիմա՝ միջազգային որևէ կազմակերպություն կամ որևէ կառույց ինձ կարող է ասել, որ սա երեխաների շահերից բխող իրավիճա՞կ է »,- նշեց ՄԻՊ-ը։
ՄԻՊ-ն արձանագրեց նաև ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության իրավունքների, երեխաների շահերի կոպտագույն խախտումներ։
Օրինակ՝ Շուռնուխում, Որոտանում ճանապարհի մի հատվածում ադրբեջական ԶՈՒ-երի զենքով ծառայողներ են, մի քանի մետր այն կողմ մեր սահմանապահ զորքերն են և ռուս սահմանապահ զորքերը։ «Երեխաների շահի՞ց է բխում։ Կա՞ մի միջազգային կառույց, որը կարող է ասել, որ սա նորմալ է»,- նշեց նա։
11:48 05/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքի մարզում պետք է ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի. ՄԻՊ-ը ներկայացրեց ապացույցներ
22:49 04/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱՊՀ երկրները մտադիր են մարդու իրավունքների հանձնաժողով ստեղծել
19:11 03/03/2021  |  ՎերլուծություններԵրկակի ստանդարտներով՝ ԱԺ այգին կուզեմ կբացեմ, կուզեմ կփակեմ
18:11 03/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԱԺ շենքից հրազենի բացահայտ ցուցադրությունը խաղաղ հավաքին պետության կողմից գործադրված անվտանգության անհամարժեք միջոց է. ՄԻՊ
16:57 01/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչական ռեսուրսի օգտագործմամբ հավաքների կազմակերպումն անթույլատրելի է. ՄԻՊ
23:28 28/02/2021Սահմանների որոշման գործընթացը չի կարող խաթարել սահմանային բնակավայրերի բնակիչների բնականոն կյանքը.. ՄԻՊ
19:59 28/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի իշխանությունները քաղաքական շահարկման առարկա են դարձնում գերիների ու անհետ կորածների որոնման հարցերը. հանդիպում ՄԻՊ-ի հետ Նախագահի նստավայրում

Школа в селе Неркин Ханд в Сюнике расположена в 500 метрах от позиций азербайджанских ВС, там стреляют – омбудсмен Армении 03/05/2021   13:15  |  Лента новостей
В основу процесса определения границ должны быть заложены важнейшие принципы: верховенства права, демократии и права человека. Об этом на пресс-конференции в пятницу заявил Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян
По его словам, в силу международного права в основе всех процессов, связанных с границами, должны быть права человека, причем это является не альтернативным требованием, а обязательным. Более того, как указал Татоян, права человека является тем основанием, при несоблюдении которого правомерность всего процесса подрывается.
Как отметил омбудсмен, одним из международных принципов, подлежащих обязательному применению, является уважение достоинства приграничных жителей, защита их прав, обеспечение их нормальной жизнедеятельности, безопасности и мирной обстановки, а также подотчетность, видимость, наличие достаточных сведений, и все это должно обеспечиваться работой комиссий и специализированных структур, которая должна проводиться  заранее с привлечением специалистов.
С точки зрения указанных международных принципов омбудсмен видит проблемы в Гегаркуникской и Сюникской областях. Омбудсмен констатировал грубое попирание достоинства, наличие реальных угроз праву на жизнь, в частности, как отметил он, мы видим, что стреляют в направлении мирных жителей на территории Егварда, Срашена, Агарака, Пикаоха, Неркин Ханда.
“Я побывал в селе Неркин Ханд и стал очевидцем. Школа расположена в 500 метрах от позиций азербайджанских ВС, и там открывают стрельбу. Теперь какая-либо международная организация или структура может мне сказать, что это ситуация в интересах детей?”- отметил Защитник прав человека.
Омбудсмен также зафиксировал грубейшие нарушения прав на физическую и психологическую неприкосновенность, интересов детей.
Например,  как указал он, на одном уз участков в Шурнухе, Воротане с оружием стоят служащие азербайджанских ВС. В нескольких метрах расположились наши и российские погранвойска. “Это исходит из интересов детей?Есть ли хотя бы одна международная структура, которая может заявить, что это нормально”, - отметил омбудсмен.