Սյունիքի մարզում պետք է ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի. ՄԻՊ-ը ներկայացրեց ապացույցներ 03/05/2021 11:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզում պետք է ստեղծվի ապառազմականացված անվտանգության գոտի։ ՄԻՊ իրավասության սահմաններում կատարված համակողմանի ուսումնասիրությունները և ապացույցները վկայում են հենց այդ մասին։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Թաթոյանի խոսքով՝ սահմանների որոշման հետ կապված գործընթացում կարևորագույն նշանակություն ունեն մի քանի գործոններ։ Նշված գործոններից մեկը, որն առանձնացրեց ՄԻՊ-ը՝ հայատյացությունն է։
«Ադրբեջանում բարձր մակարդակ ունի հայատյացությունը և թշանամանքի կազմակերպված քարոզի աստճանը, որն ունի նաև ինստիտուցիոնալ նշանակություն»,- ասաց ՄԻՊ-ը՝ մեջբերելով հայատյացությունը խրախուսող մի քանի ընտրված ձևակերպումներ, որոնք Ադրբեջանի նախագահինն է.
«Հայաստանն արժեք չունեցող երկիր է, դա իրականում գաղութ է, արտասահմանից ղեկավարվող տարածք, այն Ադրբեջանի հինավուրց հողերի վրա ստեղծված արհեստական պետություն է։ Ադրբեջանական զինվորները հայերին վռնդում են շների պես»,- Ալիևի՝ ատելություն պարունակող խոսքերը մեջբերելիս ասաց ՀՀ ՄԻՊ-ը՝ ընդգծելով, որ այդ արտահայտությունն արվել էր պատերազմի ընթացքում և դարձել էր ամբողջ աշխարհում ադրբեջանցիներին ոգեշնչող կարգախոսներից մեկը։ ՄԻՊ-ը շարունակեց ներկայացնել հայատյացություն քարոզող արտահայտությունները, որոնք արվել են Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից՝ նշելով. «Մենք շարունակելու ենք վռնդել այդ սուտասաններին (նկատի ունի հայերին. ՄԻՊ ), նրանք ոչ խիղճ ունեն, ոչ բարոյականություն, նրանք նույնիսկ ուղեղ չունեն։ 30 տարի այն ( ադրբեջանցիները նկատի ունեն Արցախը և մասնավորապես Վարանդան) եղել է վայրի հրեշների ձեռքում, վայրի գազանների ձեռքում, շակալների ձեռքում, Ֆիզուլիի մնացորդները հայկական ֆաշիզմի ցուցադրությունն են և վկայում են հայկական ֆաշիզմի մասին։ Հայաստանը նույնիսկ գաղութ չէ, նույնիսկ ծառա լինելու արժանի չէ»։
ՄԻՊ-ն օրինակներ ներկայացրեց նաև ադրբեջանական՝ բարձր մակարդակով հայատյացության քարոզչության հետևանքներից, մասնավորապես, հայտնեց, որ Ալևի հայտարարություններից մեկը դարձել էր հեշթեգ՝ սոցիալական ցանցերում, սոցիալական ցանցերը ողողված էին նաև հրապարակումներով՝ սպանելուց առաջ խոշտանգումների մասին։ ՄԻՊ-ը նաև ներկայացրեց տեսանյութեր՝ գլխատման, մարմինը անարգելու և հայ գերիին ծեծի ենթարկելու վերաբերյալ։ Թաթոյանը հատկանշական համարեց, որ այն զինվորականները, որոնք խոշտանգում են հայ զինծառայողներին, քաղաքացիական անձանց, կրկնում են Ալիևի բառերը։ ՄԻՊ-ի ներկայացրած մյուս ապացույցները՝ Սյունիքի մարզի ուղղությամբ կրակոցների վերաբերյալ տեսանյութերն են։

В Сюнике должна быть создана демилитаризованная зона безопасности: омбудсмен Армении представил доказательства 03/05/2021 12:11 | Лента новостей
В Сюникской области должна быть создана демилитаризованная зона безопасности, заявил Зашитник прав человека(омбудсмен) Армении Армен Татоян на пресс-конференции в пятницу, 5 марта.
Он отметил, что проведенное в рамках полномочий омбудсмена комплексное исследование и имеющиеся доказательства свидетельствуют именно об этом.
По словам Татояна, важнейшее значение в процессе определения границ приобретают несколько факторов. Одним из указанных факторов, как указал омбудсмен, является армянофобия.Омбудсмен Армении представил новые доказательства глубоко укоренившейся в Азербайджане армянофобии“В Азербайджане наблюдается высокий уровень армянофобии и организованной пропаганды вражды, которая имеет также институциональное значение”, - сказал омбудсмен и привел несколько поощряющих армянофобию высказываний, принадлежащих президенту Азербайджану.
Омбудсмен также представил последствия проводимой Азербайджаном на самом высоком уровне пропаганды армянофобии, в частности, он сообщил, что одно из высказываний Алиева стало хештегом в социальных сетях. Социальные сети кишмя кишат и публикациями о пытках перед убийством. Омбудсмен Армении представил новые доказательства государственной антиармянской политики в АзербайджанеОмбудсмен также представил видеоматериалы об обезглавливании, надругательстве над телами погибших и избиении армянских пленных. Татоян счел примечательным то, что военные, которые пытают армянских военнослужащих, гражданских лиц, повторяют слова Алиева. Среди остальных доказательств, представленных омбудсменом, были видеоматериалы о стрельбе в направлении Сюникской области.