Որոտանում մարդիկ անհանգստանում են՝ ինչու են ադրբեջանցիները խրամատ փորում. Սահմանապահները դրա իրավունքը չունեն 03/04/2021 17:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Որոտան գյուղում թշնամին երեկվանից ինժեներական աշխատանքներ է իրականացնում, խրամատներ փորում։ Բնակիչներն անհանգստանում են, իսկ պատկան մարմինները դեռևս այս հարցին չեն անդրադարձել։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ Որոտանի համայնքապետ Սուրեն Օհանջանյանն ասաց, որ Որոտանում այժմ իրավիճակը նորմալ է, բայց ադրբեջանցիները գյուղի երկհարկանի շենքի դիմաց իրականացնում են ինժեներական աշխատանքներ․
«Սահմանապահները նման բան անելու իրավունք չունեն։ Ո՛չ մեր, ո՛չ էլ նրանց սահմանապահներն իրավունք չունեն խրամատ փորել։ Եթե նման բան են արել, վերադասը պետք է իմանա։ Պաշտպանության նախարարությունը պետք է հետաքրքրվի, իմանա՝ ինչու են նման բան արել»,-ասաց համայնքապետը։
Սուրեն Օհանջանյանը նշեց, որ ՊՆ-ից իր հետ կապ չեն հաստատել։ Համայնքում չգիտեն՝ ինչ է կատարվում։ Մարդիկ էլ անհանգստանում են՝ ինչու են խրամատներ փորում․ «Եթե նրանք փորում են, մենք էլ փորենք»,-ասաց համայնքապետը։
Հիշեցնենք, որ երեկ Գորիսի փոխքաղաքապետեր Իրինա Յոլյանը և Մենուա Հովսեփյանը ահազանգել էին՝ Որոտանում թշնամին ինժեներական աշխատանքներ է սկսել։
Մասնավորապես Մենուա Հովսեփյանը գրել էր․ «Թուրքի լամուկներն այսօրվանից սկսել են խրամատներ փորել․ դա նշանակում է, որ թշնամին իրականացնում է դիրքերի ամրապնդում և GPS-ով գծված սահմանների հստակեցում, դա նշանակում է, որ թշնամին ճանապարհները հատում է ու պատրաստվում պատերազմի»,-գրել էր Գորիսի փոխքաղաքապետը։

Жители Воротана встревожены: почему азербайджанцы окапываются, пограничники не имеют на это права? 03/04/2021 17:31 | Лента новостей
Ситуация в селе Воротан Сюникской области Армении в настоящее нормальная, но напротив двухэтажного дома в селе азербайджанцы проводят инженерные работы. Об этом “ФактИнфо” рассказал глава села Воротан Сурен Оганджанян.
“Пограничники не имеют права на проведение подобных работ. Ни наши, ни их пограничники не вправе рыть окопы. Если они это делают, то их вышестоящее начальство должно быть в курсе. Министерство обороны должно поинтересоваться, почему они так поступили”, - сказал глава села.
Сурен Оганджанян отметил, что Минобороны с ним на связь не выходило. В общине не знают, что происходит. Люди встревожены и задаются вопросом, почему азербайджанцы роют окопы. “Если они копают, то и мы будем копать”, - заявил глава села.
Напомним, накануне вице-мэры Гориса Ирина Йолян и Менуа Овсепян сообщили, что в Воротане враг начал инженерные работы.
В частности, Менуа Овсепян написал, что турки с сегодняшнего дня начали окапываться. “Это значит, что враг укрепляет позиции и уточняет границ, прочерченные при помощи GPS. Это означает, что враг пересекает дороги и готовится к войне”, - написал вице-мэр Гориса.