Քաղբանտարկյալ Արա Սաղաթելյանի գործով դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ 03/04/2021 15:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Քաղբանտարկյալ Արա Սաղաթելյանի գործով դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ։ Այս մասին քիչ առաջ տեղեկացրեց Ա.Սաղաթելյանի փաստաբան Հակոբ Ենոքյանը։
«Շատ լավ քննարկում ընթացավ։ Առաջադրված մեղադրանքի անհեթեթությունն ապացուցելու նպատակով պարոն Պողոսյանը հենց դատական նիստի ընթացքում համակցվեց համացանցին այդ Proton VPN հավելվածով և հենց այն նույն IP հասցեով, որը վերագրվում է այս գործով անցնող 4 անձանց։ Պարզվեց՝ պարոն Պողոսյանն էլ է արդեն այդ խմբի անդամ։ Այդ անհեթեթությունն ավելի առարկայական դարձավ»,-ասաց փաստաբանը։
Բողոքի քննությանը ներկա է եղել նաև Արա Սաղաթելյանը, ով իրադրության հետ կապված ներկայացրել է իր դիրքորոշումը․ «Նա նշեց, որ այս ամենն ուղղված է իրեն մեկուսացնելուն, ինչը պայմանավորված է իր հակաադրբեջանական գործունեությամբ»,-նշեց Հակոբ Ենոքյանը։
Որոշումը կհրապարակվի մարտի 5-ին՝ ժամը 16։00-ին։
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար -գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանին կալանավորելու մասին որոշման դեմ պաշտպանների կողմից ներկայացված բողոքի քննությունը։
Արշակ Վարդանյանն ամենաբարձր վարկանիշն ունեցող դատավորներից է։ 2021թ մարտի 3-ի դրությամբ՝ Վարդանյանի վարկանիշը 68 միավոր է։
Նշենք, որ քննիչի որոշմամբ Արա Սաղաթելյանի տեսակցությունների և հեռախոսազանգերի վրա արգելանք էր դրվել, որը տարածվում էև նաև ընտանիքի անդամների, այդ թվում՝ կնոջ և երեխայի վրա։ Պաշտպանի միջնորդությունից հետո քննիչի որոշմամբ վերացվել է ընտանիքի անդամների հետ տեսակցությունների և հեռախոսազանգերի սահմանափակումը։

Апелляционный суд Армении удалился на совещание по жалобе защиты на арест политзаключенного Ара Сагателяна 03/04/2021   15:54  |  Лента новостей
Апелляционный суд по делу политзаключенного Ара Сагателяна удалился в совещательную комнату для вынесения решение по жалобе защиты на арест экс-главы аппарат парламента Армении.  Об этом сообщил его адвокат  Акоп Енокян.
“Состоялось весьма хорошее обсуждение. Чтобы доказать абсурдность выдвинутого обвинения г-н Погосян прямо в ходе судебного заседания подсоединился к Сети с помощью приложения Proton VPN и прямо по тому же  IP-адресу, который приписывают четверым лицам, проходящим по этому делу. Выяснилось, что и господин Погосян является членом этой группы. Этот абсурд обрел более предметные формы”, - сказал адвокат.
На рассмотрении жалобы присутствовал и Ара Сагателян, который представил свою позицию по ситуации. “Он отметил, что все это направлено на то, чтобы изолировать его, что обусловлено его антиазербайджанской деятельностью”, - рассказал Акоп Енокян.
Суд огласит решение 5 марта в 16:00.
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Аршака Варданяна рассмотрел жалобу защиты на арест экс-главы аппарата НС Армении Ара Сагателяна.
Аршак Варданян является один из судей с самым высоким рейтингом. По данным на 3 марта 2021 года, рейтинг Варданян составлял 68 баллов.
00:11 03/03/2021  |  Лента новостейЭкс-главе аппарата парламента Армении Ара Сагателяну разрешили свидания с семьей