Նիկոլն իր հանրահավաքը կազմակերպեց ցույց տալու համար, որ աջակցություն ունի, սակայն ցույց տվեց, որ ինքն ունի վարչական ռեսուրս, կրիմինալ և փող. Մինասյան 03/01/2021   22:42  |  Մեկնաբանություն
Կապիտուլյանտի պերֆորմանսը մոտեցավ ավարտին, և պետք է ասեմ, որ այն ճակատագրական էր Նիկոլի համար։ Այս մասին Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը գրում է Տելեգրամ ալիքում:
«Եվ ահա թե ինչու.
1. Նիկոլը ներողություն էր խնդրում: Նա հասկանում է, որ մեղավոր է, հասկանում է, որ պետք է ներողություն խնդրել։ Արարողակարգային ներողությունը, իհարկե, վատ ժանր չէ, կարող է նույնիսկ շահավետ լինել: Կարեւորն այն է, որ բոլորն էլ տեսնում են, որ նա չի խնդրել ներողություն իր ամենամեծ մեղքի՝ առաջին իսկ օրվանից ստելու, համար:
2. Նիկոլն իր հանրահավաքը կազմակերպեց ցույց տալու համար, որ աջակցություն ունի, սակայն ցույց տվեց, որ ինքն ունի վարչական ռեսուրս, կրիմինալ և փող։ Ամեն ինչ այդքան վատ չէր լինի, բայց դրանով նա ընդմիշտ փակեց՝ իր ղեկավարությամբ արդար ընտրությունների թեման։ Այսօր նա ժողովրդական լայն զանգվածների կիսաաստվածից վերածվեց ձախողված բռնապետի, որը չկարողացավ մարդկանց իր հանրահավաքին հրավիրել առանց սպառնալիքների ու խթանման։
3. Այն մարդիկ, ովքեր հակառակ իրենց կամքին էին եկել նրա հանրահավաքին, հազարներով միանում էին ընդդիմության հանրահավաքին։ Այս տեղեկությունը Նիկոլին հաստատեցին ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն։
4. Երբ Նիկոլն իր իսկ կողմից նշանակված Օնիկ Գասպարյանին դավաճան է անվանում, և նրան մեղադրում է Սերժ Սարգսյանի հրամանները կատարելու մեջ՝ որպես ենթասպայական այրի, ինքն իրեն է պատվազրկում։
5. Նա վախենում է, և դրա համար էլ իր ելույթի հիմնական թեզը դարձրել է «թավիշի» չեղարկումը։ Ասել է թե՝ ռեպրեսիաներ է հայտարարել։ Նա մոռացել է 3 բանի մասին. չկան նրանք, ովքեր կմասնակցեն ռեպրեսիաների, չկան նրանք, ովքեր վախենում են ռեպրեսիաներից եւ որ ռեպրեսիաները երբեք չեն կերակրի քաղցածներին: Բառիս բուն իմաստով սովածներին:
6. Հայտարարվել էին քաղաքական հայտարարություններ տարբեր քաղաքական դերակատարների կողմից։ Սակայն մենք տեսանք մի դերասանի հանրահավաք։ Իսկ դա նշանակում է, որ ոչ ոք չցանկացավ իր հետ կիսել ամբիոնը, և ոչ ոք չցանկացավ իր օրակարգը բարձրաձայնել, ներկայացնել Նիկոլի օրակարգի կողքին։
7. Հանրահավաքի խորհրդանշանը, մասկոտը* Գռզոն էր, որը կանգնած էր Նիկոլի կողքին բեմում: Օլիգարխ, ով հարմարավետ գոյություն է ունեցել անկախ Հայաստանի բոլոր իշխանությունների օրոք:
8. Հատկանշական է, որ Նիկոլը ոչ մի խոսք չի ասել պատերազմի և աղետի հաղթահարման ուղիների մասին։ Ցավակցության և հիշատակման մի երկու հերթապահ արտահայտությունները հաշվի չեն առնվում: Համեմատեք ատելության բորբոքմանը հատկացված ժամանակը և հեռացածների հիշատակման համար հատկացված ժամանակը: Նիկոլի համար կարևոր է, որ պարտությունը մոռացվի, և դիսկուրսը տարվի իր համար հարմարավետ սխեմայի՝ իր պես լավագույնի պայքարը մնացյալ բոլոր վատերի դեմ։
Դե ինչ, այսօր մենք նրան խիստ վիրավորել ենք ։ Մնացել է վերջնական տապալումը:
* միջոցառումը բնութագրող սիմվոլիկ կենդանի: Մոսկվայի 1980-ի Օլիմպիական խաղերի Մասկոտն Օլիմպիական Արջուկն էր»,- գրել է Մինասյանը։
22:24 01/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴավադիր կապիտուլյանտի մոտ սերժաֆոբիա է զարգացել. Աշոտյան
22:01 01/03/2021Փաշինյանի քայլերթի ճանապարհը ողողված էր «Նիկոլ հողատու» թռուցիկներով
21:50 01/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ, ներողությունը շատ քիչ է, դրանով մենք մեր կորցրած տղերքին հետ չենք բերելու. Սաղաթելյան
21:26 01/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՆմանների ձայնի տոնայնությունն ուղիղ համեմատական է առաջնագծից ունեցած իրենց հեռավորությանը. Օնիկ Գասպարյանի դուստր
21:03 01/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական հզոր բանակը ձեր քթին տալու է. Եզդիական համայնքը պահանջում է Փաշինյանի հրաժարականը
20:54 01/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանը հրաժարվել է՝ Հայաստանի հետ Երեւանում ռուս-հայկական համալսարանի աշխատանքի մասին համաձայնագրից
19:45 01/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵվ, Օնի՛կ ջան, դու մեծ սխալ ես թույլ տվել,դու քո ղեկավարի հրահանգները եւ հրամանները չե՛ս կատարել.Փաշինյանը՝ Օնիկ Գասպարյանին

Перформанс капитулянта подошел к концу, и он был фатальным для Никола - Микаел Минасян 03/02/2021   10:00  |  Комментарий
Бывший посол Республики Армения при Святом Престоле Микаел Минасян в своем телеграм-канале пишет:
"Перформанс Капитулянта подошел к концу, и, должен сказать, что он был фатальным для Никола. И вот почему:
1. Никол извинялся. Он понимает, что виноват, он понимает, что нужно просить прощения. Протокольные извинения - жанр, конечно неплохой, может даже выгодный. Важно то, что все видят, что он не извиняется за свой самый большой грех - вранье с первого дня.
2. Никол устроил свой митинг для того, чтоб показать, что у него есть поддержка, а показал, что у него есть админресурс, криминал и бабки. Все бы ничего, но этим он навсегда закрыл тему честных выборов под своим руководством. Сегодня он из полубога широких народных масс трансформировался в офакапившегося диктатора, не сумевшего созвать людей на свой митинг без угроз и стимуляции.
3. Люди, недобровольно пришедшие на его митинг, тысячами присоединялись к митингу оппозиции. Эту информацию Николу подтвердили полиция и СНБ.
4. Когда Никол называет назначенного им же Оника Гаспаряна предателем и обвиняет его в выполнении приказов Сержа Саргсяна, он, как унтер-офицерская вдова, порет себя сам.
5. Он боится, и поэтому основным тезисом своего выступления сделал отмену “бархата”. Иными словами - анонсировал репрессии. Он забыл о 3 вещах: нет тех, кто будет участвовать в репрессиях, нет тех, кто боится репрессий, и что репрессии никогда не накормят голодных. Голодных в буквальном смысле слова.
6. Анонсировались политические заявления от разных политических акторов. Мы же увидели митинг одного актера. А это означает, что никто не захотел разделить с ним трибуну и никто не захотел озвучить, позиционировать свою повестку рядом с повесткой Никола.
7. Эмблемой, маскотом* митинга был Грзо, стоявший рядом с Николом на сцене. Олигарх, комфортно существовавший при всех властях независимой Армении.
8. Показательно, что Никол ни слова не сказал о войне и способах преодоления Катастрофы. Пара дежурных фраз соболезнования и памяти - не в счет; сравните время, отведенное разжиганию ненависти, и время, отведенное на поминовение ушедших. Николу важно, чтобы поражение забылось, и дискурс свелся бы к комфортной для него схеме: борьбу хорошего себя с плохими всеми остальными.
Чтож, сегодня мы его сильно ранили. Осталось добить.
*символическое животное, характеризующее мероприятие. Маскотом Московской Олимпиады 1980-го был Олимпийский Мишка".