Քաղբանտարկյալ Արա Սաղաթելյանի՝ ընտանիքի անդամների հետ տեսակցությունների արգելքը վերացվել է 03/02/2021   18:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանի տեսակցությունների արգելանքը մասնակի վերացվել է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ փաստաբան Հակոբ Ենոքյանից։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ քննիչն արգելանք էր դրել Արա Սաղաթելյանի տեսակցությունների և հեռախոսազանգերի վրա՝ թույլ չտալով նրա տեսակցություններն անգամ կնոջ ու անչափահաս երեխայի հետ։ Փաստաբանը նման արգելքը գնահատել էր ոչ իրավաչափ ու միջնորդել վերացնել Արա Սաղաթելյանի՝ ընտանիքի անդամների հետ տեսակցությունների և հեռախոսազանգերի սահմանափակումները։
Հակոբ Ենոքյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ քննիչը բավարարել է միջնորդությունը եւ վերացրել կնոջ և երեխայի հետ տեսակցությունների և հեռախոսազանգերի արգելքը։
Արա Սաղաթելյանն արգելանքի տակ է գտնվում փետրվարի 19-ից. ԱԱԾ ծառայողները նախ խուզարկություն են կատարել Արա Սաղաթելյանի բնակարանում, ապա աշխատասենյակում, ինչից ժամեր անց հայտարարեցին, թե նան ձերբակալել են ֆեյսբուքյան ինչ-որ ֆեյքի գործով։
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, ոչ իրավաչափ էր համարել Արա Սաղաթելյանի ձերբակալությունը, արձանագրել, որ պատերազմի ժամանակ տեղեկատվության կանոնները խախտելու համար Սաղաթելյանին առաջադրված մեղադրանքում հիմնավոր կասկածը հաստատված չէ, այդուհանդերձ նրան կալանավորելու սանկցիա տվել։

Экс-главе аппарата парламента Армении Ара Сагателяну разрешили свидания с семьей 03/03/2021   00:11  |  Лента новостей
Бывшему руководителю генеральному секретарю аппарата парламента Армении Ара Сагателяну частично сняли запрет на свидания. Об этом "ФактИнфо" сообщил его адвокат Акоп Енокян.
Как уже ранее сообщило агентство, следователь запретил Ара Сагателяну свидания и телефонные разговоры даже с супругой и несовершеннолетним ребенком. Адвокат назвал запрет неправомерным и ходатайствовал о его отмене.
Адвокат в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" сообщил, что следователь удовлетворил его ходатайство и снял запрет на свидания и телефонные разговоры для супруги и ребенка Ара Сагателяна.
Экс-глава аппарата НС Армении Ара Сагателян находится под арестом с 19 февраля. Сотрудники СНБ сначала провели обыск в квартире Ара Сагателяна, а затем в его рабочем кабинете, а спустя несколько часов сообщили о его задержании по делу о фейке.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армине Меликсетян признал неправомерным задержание Ара Сагателяна, констатировав отсутствие обоснованного подозрения в предъявленном Сагателяну обвинении по статье 307.4 (нарушение правил публикации или распространения информация во время правового режима военного положения) УК РА. Несмотря на это, суд дал санкцию на его арест.