Քաղբանտարկյալ Արա Սաղաթելյանի՝ ընտանիքի անդամների հետ տեսակցությունների և հեռախոսազանգերի սահմանափակումները վերացնելու միջնորդություն է ներկայացվել 03/01/2021   14:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ աշխատակազմի նախկին ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանի՝ ընտանիքի անդամների հետ տեսակցությունների և հեռախոսազանգերի սահմանափակումները վերացնելու մասին միջնորդություն է ներկայացվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց փաստաբան Հակոբ Ենոքյանը։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Արա Սաղաթելյանի տեսակցությունների և հեռախոսազանգերի վրա արգելանք է դրվել, ինչը փաստաբանի դիտարկմամբ իրավաչափ չէ։ Քննիչի որոշմամբ՝ սահմանափակումները տարածվում են նաև Սաղաթելյանի կնոջ և երեխայի հետ տեսակցությունների ու հեռախոսազանգերի վրա։
Փաստաբանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ միջնորդել են վերացնել ընտանիքի անդամների վերաբերյալ սահմանափակումները։ Ըստ փաստաբանի՝ միջնորդությունը կբավարարվի։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ԱԱԾ ծառայողներն փետրվարի 19-ին խուզարկություն են իրականացրել Արա Սաղաթելյանի, վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանի, ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովայի, սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանի աշխատասենյակներում, առգրավել հեռախոսներ և համակարգիչներ, ապա նրանց բերման ենթարկել: Անժելա Էլիբեգովան և Գոհար Մելոյանն ազատ են արձակվել՝ հրաժարվելով ցուցմունք տալուց, իսկ Կարեն Բեքարյանը, Արա Սաղաթելյանը, քաղաքացիներ Մհեր Ավագյանը, Արամ Լ. Սարգսյանը ձերբակալվել են, ապա նրանց կալանավորելու միջնորդություն ներկայացրել դատարան։ Վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանն ու քաղաքացի Մհեր Ավագյանն ազատ են արձակվել. Դատարանը մերժել է ԱԱԾ-ի քննիչների միջնորդությունը՝ արձանագրելով հիմնավոր կասկածի բացակայությունը։ Արա Սաղաթելյանը և քաղաքացի Արամ Լևոնի Սարգսյանը դատարանի որոշմամբ կալանավորվել են։
Փորձագիտական համայնքը նրա նկատմամբ հետապնդումը որակել է քաղաքական՝ արձանագրելով, որ Արա Սաղաթելյանը քաղբանտարկյալ է եւ այս օրերին ստորագրահավաք է իրականացվում Արա Սաղաթելյանին ազատ արձակելու պահանջով։
11:21 25/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղբանտարկյալ Արա Սաղաթելյանին արգելվել է տեսակցել կնոջն ու երեխային. քննիչի որոշումն իրավաչափ չէ. փաստաբան

Защита подала ходатайство об отмене для Ара Сагателяна запрета на свидания с членами семьи 03/01/2021   14:45  |  Лента новостей
Защита подала ходатайство о снятии для бывшего  руководителя-генерального секретаря аппарата парламента Армении Ара Сагателяна запрета на свидания  и телефонные переговоры с членами семьи. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил его адвокат Акоп Енокян.
Ранее агентство сообщило, что Ара Сагателяну запретили свидания и телефонные разговоры с членами семьи. Адвокат назвал решение о наложении запрета неправомерным. По решению следователя ограничения на свидания и телефонные разговоры распространяются и на супругу и ребенка Сагателяна.
Адвокат также сообщил, что он ходатайствует о снятии запрета относительно членов семьи. Адвокат считает, что ходатайство будет удовлетворено.
Напомним, 19 февраля сотрудники СНБ провели обыски в квартирах и рабочих кабинетах аналитика Карена Бекаряна, бывшего руководителя аппарата НС РА Ара Сагателяна, азербайджановеда Анжелы Элибеговой, эксперта по конституционному праву Гоар Мелоян, гражданина Мгера Авагяна, изъяли их телефоны и компьютеры, после чего их подвергли приводу. Анжела Элибегова и Гоар Мелоян были отпущены на свободу. Они отказались от дачи показаний, а Карен Бекарян, Ара Сагателян, Мгер Авагян и Арам Л. Саркисян были задержаны. Позже в суд было подано ходатайство об их аресте.
Аналитик Карен Бекарян и гражданин Мгер Авагян были освобождены. Суд отклонил ходатайство следователей за отсутствием обоснованного подозрения. А Ара Сагателян и гражданин Арам Левонович Саркисян решением суда были заключены под стражу.
Экспертное сообщество уже заявило, что Ара Сагателяна преследуют по политическим мотивам. Эксперты считают его политзаключенным. В эти дни в Ереване проходит сбор подписей с требованием немедленного освобождения Ара Сагателяна.