Իշխանություններից պահանջում ենք զերծ մնալ փորձառու հրամանատարներին ասպարեզից հեռացնելու քայլերից. ԳԱԱ հայտարարությունը 03/01/2021   14:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահությունը, պայմանավորված երկրում ամիսներ շարունակվող քաղաքական ճգնաժամի օրեցօր խորացմամբ, անհրաժեշտ է համարում հանդես գալ նոր հայտարարությամբ։
«2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Հայաստանի իշխանությունները ոչ միայն լուրջ քայլեր չեն ձեռնարկել ստեղծված աշխարհաքաղաքական ծանր իրավիճակից երկիրը դուրս բերելու ուղղությամբ, այլև անհեռատես նոր քայլերով խորացրել են ընդհանուր ճգնաժամը։
Ի պատասխան  հրաժարական ներկայացնելու վերաբերյալ՝ ՀՀ Գլխավոր շտաբի պետի և բազմաթիվ բարձրաստիճան այլ զինվորականների սույն թվականի փետրվարի 25-ի պահանջի,    վարչապետը, հանդես գալով ՀՀ ԳՇ պետին աշխատանքից ազատելու մասին միջնորդությամբ, փաստորեն վտանգում է տարածաշրջանում ստեղծված փխրուն խաղաղությունը, Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, այն դեպքում, երբ այսօր էլ որպես հայրենաբնակ հայության անվտանգության գլխավոր երաշխավոր շարունակում է մնալ Հայոց բանակը։
Խորապես գիտակցելով պահի լրջությունը՝ իշխանություններից պահանջում ենք զերծ մնալ մեր ժողովրդի ու զինվորականության վստահությունը վայելող փորձառու հրամանատարներին ասպարեզից հեռացնելու, պատերազմում կրած անհաջողությունը նրանց վրա բարդելու քայլերից»:

Академия наук Армении требует от властей воздержаться от шагов по отстранению опытных командиров 03/01/2021   16:24  |  Лента новостей
Власти Армении после подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года не только не предприняли серьезных шагов для вывода страны из тяжелой геополитической ситуации, но своими новыми недальновидными действиями способствовали углублению кризиса. Об этом говорится в распространенном в понедельник заявлении президиума Национальной академии наук Армении.
“В ответ на высказанное 25 февраля начальником Генштаба и рядом высокопоставленных военных требование об отставке премьер-министр выступил с ходатайством об освобождении начальника Генерального штаба от должности. Тем самым он фактически ставит под удар хрупкий мир в регионе, территориальную целостность и суверенитет Армении и Арцаха в том случае, когда главным гарантом проживающих на родине армян продолжает оставаться Армянская армия", - говорится в заявлении.
Президиум Академии наук, осознавая серьезность происходящего, требует от властей воздерживаться от шагов, направленных на отстранение опытных командиров, пользующихся доверием народа и военных, не сваливать на них ответственность за неудачу на войне.