Օնիկ Գասպարյանին ազատելու հրամանագրի նախագիծն առերևույթ հակասում է Սահմանադրությանը. Նախագահը առարկություններ է ներկայացրել 02/27/2021   17:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
2021թ. փետրվարի 25-ին Հանրապետության նախագահին է ներկայացվել ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ առաջարկությունը՝ համապատասխան հրամանագրի նախագծով:
Առաջարկության կապակցությամբ Հանրապետության նախագահը խորհրդատվություններ և հանդիպումներ է ունեցել իշխանության ներկայացուցիչների, խորհրդարանական և արտախորհրդարանական ուժերի, զինված ուժերի բարձրագույն հրամանատարական կազմի հետ:
Հրամանագրի նախագիծն ուսումնասիրվել է Հանրապետության նախագահի աշխատակազմում, ամենայն մանրամասնությամբ քննարկվել է առաջատար իրավաբանների և անկախ փորձագետների հետ:
Իրավաբանների և փորձագետների տեսակետներն ամփոփելով՝ կարելի է եզրակացնել, որ հրամանագրի նախագիծն առերևույթ հակասում է Սահմանադրությանը:
Մեկ անգամ ևս շեշտում ենք, որ Հանրապետության նախագահը չի պաշտպանում որևէ քաղաքական ուժի և որոշումները կայացնում է՝ առաջնորդվելով բացառապես համապետական և համազգային շահերով:
Անվիճելի է, որ զինված ուժերը քաղաքական հարցերում պետք է պահպանեն չեզոքություն:
Ակնհայտ է նաև, որ պատերազմով պայմանավորված՝ զինված ուժերի անձնակազմն այսօր ավելի քան երբևէ բոլորիս աջակցության և ուշադրության կարիքն ունի: Բանակի և անձնակազմի խնդիրների լուծումն առաջնային է և չի կարող որևէ պարագայում անտեսվել:
Ստեղծված իրավիճակն աննախադեպ է, պահանջում է համակարգային և համապարփակ լուծումներ և չի կարող կարգավորվել կադրային հաճախակի փոփոխությունների միջոցով՝ առանց հաշվի առնելու երկրում առկա վիճակը:
Հիշեցնում ենք, որ հրամանագրի նախագիծը Հանրապետության նախագահին է ներկայացվել զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի և գլխավոր շտաբի ավելի քան չորս տասնյակ բարձրաստիճան զինվորական պաշտոնյաների հայտարարությունից հետո, ռազմական դրության իրավիճակում, քաղաքական ճգնաժամի և անվտանգային լուրջ մարտահրավերների առկայության պայմաններում:
Հանրապետության նախագահը, իր սահմանադրական լիազորությունների շրջանակում, առարկություններով վերադարձրել է հրամանագրի նախագիծը:
Հանրապետության նախագահը հետապնդում է մեկ նպատակ՝ երկիրը զերծ պահել սահմանադրական կարգին ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգներից, ապահովել երկրի կայունությունը և զինված ուժերի բնականոն գործունեությունը:
15:09 27/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ԱԺ խմբակցություններում չընդգրկված մի խումբ պատգամավորների հետ
11:44 27/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի կողմից շարունակաբար իրականացվում են Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների` իրավունքները ոտնահարող ծրագրված գործողություններ.ՄԻՊ
18:21 26/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբ
17:00 26/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ նախագահը հանդիպումներ է ունեցել Լիլիթ Մակունցի, Էդմոն Մարուքյանի եւ Արման Աբովյանի հետ
16:44 26/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմության պատվիրակությունը հանդիպում է ՀՀ նախագահի հետ
15:34 26/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ

Президент Армении не подписал указ Пашиняна об отставке Оника Гаспаряна с поста начальника Генштаба ВС 02/27/2021   18:37  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян не утвердил предложение премьер-министра Никола Пашиняна об отставке начальника Генерального штаба ВС РА генерал-полковника Оника Гаспаряна.
Как сообщает пресс-служба президента, предложение об освобождении от должности начальника Генштаба ВС РА Оника Гаспаряна в соответствии с проектом указа было представлено президенту Республики 25 февраля.
В этой связи Армен Саркисян провел консультации и встречи с представителями властей, парламентских и внепарламентских сил, высшего командного состава Вооруженных сил. Проект указа был изучен аппаратом президента Республики, детально обсужден с ведущими юристами и независимыми экспертами.
"Подытоживая мнения юристов и экспертов, можно заключить, что проект указа, предположительно, противоречит Конституции", - говорится в заявлении.
В нем отмечается, что президент не поддерживает какую-либо политическую силу и принимает решения, руководствуясь исключительно общегосударственными и национальными интересами.
"Бесспорно, что Вооруженные силы должны соблюдать нейтралитет в политических вопросах. Также очевидно то, что в связи с войной личный состав Вооруженных сил более чем когда-либо нуждается во всеобщей поддержке и внимании. Решение проблем кадрового состава армии имеет приоритетное значение и не может быть проигнорировано ни при каких обстоятельствах", - отмечается в заявлении.
В пресс-службе отметили, что нынешняя ситуация беспрецедентна, требует системных и всеобъемлющих решений и не может быть решена частыми кадровыми изменениями без учета текущей обстановки в стране.
"Напоминаем, что проект указа был представлен президенту республики после публикации заявления за подписью начальника Генерального штаба Вооруженных сил и четырех десятков высокопоставленных военных чиновников, в условиях военного положения, политического кризиса и серьезных вызовов безопасности", - указывается в заявлении.
Также отмечается, что президент Армении преследует одну цель - защитить страну от угроз конституционному порядку и безопасности, обеспечить стабильность в стране и нормальную работу Вооруженных сил.