Շատ գերերալներ, բարձրաստիճան սպաներ հայտարարությունը ստորագրել են իրենցից ավելի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հրամանի ներքո. Փաշինյան 02/25/2021   16:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետը Հանրապետության հրապարակում մեկ րոպե լռությունից հետո հայտարարեց, որ որպես ՀՀ ժողովրդի կողմից ընտրված ներկայացուցիչ, ՀՀ վարչապետ, ԶՈՒ բոլոր զինվորներին, սպաներին, գեներալներին հրամայում է.
«Պարոնայք, զբաղվում եք ձեր գործով։ ՀՀ սահմանների և տարածքային ամբողջական պահպանմաբ։ Սա իմ հրամանն է ու չի կարող ոչ ոք համարձակվել դրժել այդ հրամանը»։
Ըստ Փաշինայնի՝ բանակին, ԶՈՒ-երին, ոմանք փորձել են ներքաշել հակաժողովրդական, հակասահմանադրական պրոցեսի մեջ ու հստակ գնահատել է, որ ԳՇ-ի կողմից նախաձեռնված հայտարարությունը ռազմական հեղաշրջման փորձ է, և ժողովուրդը դա ՀՀ-ում թույլ չի տա։
Փաշինյանը ելույթում նաև նշեց, որ շատ գերերալներ, բարձրաստիճան սպաներ հայտարարությունը ստորագրել են իրենցից ավելի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հրամանի ներքո։
«Բանակը պիտի ենթարկվի ժողովրդին ու ժողովրդի կողմից ընտրած քաղաքական իշխանությանը։ Նա, ով այս տրամաբանությունից դուրս է գործում, գործում է ընդդեմ ժողովրդի, պետության, ՀՀ անվտանգության։ Պահանջում եմ, որ նույնիսկ այն բարձրաստիճան պաշտոնյաները, որ լքել են իրենց ծառայության վայրերը, հենց հիմա վերադառնան ու ապահովեն երկրի անվտանգությունը»։

Пашинян выступил в ходе митинга на Площади Республики 02/25/2021 17:02 | Лента новостей
Премьер-министр Армении в ходе митинга на Площади Республики заявил, что он как избранный представитель народа приказывает солдатам, офицерам и генералам ВС заниматься своим делом.
Перед выступлением он призвал минутой молчания почтить память погибших в войне в Арцахе.
Затем он приказал армии: солдатам и офицерам заниматься своим делом – защитой границ и территориальной целостности Армении.
"Это мой приказ, как представителя власти народа. Никто не имеет права нарушить этот приказ", — заявил он.
По словам Пашиняна, некоторые силы попытались втянуть армию в антинародный и антиконституционный процесс.
Он отметил, что народ никогда не позволит военного переворота в стране. Пашинян при этом заявил, что многие генералы и офицеры подписали заявления по приказу своих руководителей.
“Армия должна подчиняться народу и избранной народом власти. Тот, кто действует вне этой логики, действует против народа, государства, безопасности РА”, - заявил Пашинян.