Քաղբանտարկյալ Արա Սաղաթելյանին արգելվել է տեսակցել կնոջն ու երեխային. քննիչի որոշումն իրավաչափ չէ. փաստաբան 02/25/2021   11:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ աշխատակազմի նախկին ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանի տեսակցությունների և հեռախոսազանգերի վրա արգելանք դնելու մասին քննիչի որոշումն իրավաչափ չէ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց պաշտպան Հակոբ Ենոքյանը։
Տեսակցությունների արգելի մասին հայտարարել էր ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը ` նշելով, որ նախօրեին այցելել է «Արմավիր» ՔԿՀ-ում գտնվող և «Գագիկ Սողոմոնյան» ֆեյքի գործով կալանավորված Արա Սաղաթելյանին, ճշտել նրա որպիսությունը, սակայն իր այցից հետո՝ քննիչի որոշմամբ, արգելվել է Արա Սաղաթելյանի որևէ տիպի կապն արտաքին աշխարհի հետ, այդ թվում՝ հեռախոսազանգերը և տեսակցություններն ընտանիքի անդամների հետ։
Փաստաբան Հակոբ Ենոքյանը մեզ հետ զրույցում հաստատեց տեղեկությունը՝ նշելով, որ քննիչի որոշումը դեռևս չի ստացել, սակայն միայն այն հանգամանքը, որ կնոջ և երեխայի հետ տեսակցություններն ու հեռախոսազանգերը ևս արգելվել են, արդեն խոսում է որոշման ոչ իրավաչափ լինելու մասին։ Ենոքյանը տեղեկացրեց, որ որոշումը ստանալուն պես կբողոքարկի այն։ Ինչ վերաբերում է Արա Սաղաթելյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցին, ապա պաշտպանը Սաղաթելյանին կալանավորելու մասին որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել։
Հիշեցնենք, որ Արա Սաղաթելյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացվում է «Գագիկ Սողոմոնյան» ֆեյքի գործով։ Նա նախ ձերբակալվել էր, ապա միջնորդություն է ներկայացվել դատարան կալանավորման համար։ Փետրվարի 21-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, արձանագրել է, որ Արա Սաղաթելյանի ձերբակալությունը եղել է ոչ իրավաչափ, բայց այդուհանդերձ նրան կալանավորելու որոշում կայացրել։ Հատկանշական է, որ դատարանն արձանագրել է, որ Արա Սաղաթելյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 307.4-րդ հոդվածով, այն է՝ Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման կանոնները խախտելու համար առաջադրված մեղադրանքում հիմնավոր կասկածը հաստատված չէ, այդուհանդերձ, նշել է, թե առկա է քննությանը խոչընդոտելու ռիսկը։
Պաշտպանը վերաքննիչ բողոքում վիճարկել է թե՛ հիմնավոր կասկածի, թե՛ կալանավորման հիմքերի առկայության հարցը։
Ի դեպ, քրեական գործով իրականացվող ապօրինությունների մասին պաշտպանները բարձրաձայնել են դեռևս ձերբակալման օրը՝ դիմելով նաև ՄԻՊ-ին, որտեղից «Փաստինֆո»-ին հաստատել են, որ քրեական գործով ներգրավված փաստաբաններից ստացել են գրավոր դիմումներ, այցելել են գործով ձերբակալվածներին։ Այցի և հասցեագրված բողոքների հիման վրա գրություն է հասցեագրվել քրեական հետապնդման մարմնին»
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ԱԱԾ ծառայողներն փետրվարի 19-ին խուզարկություն են իրականացրել Արա Սաղաթելյանի, վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանի, ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովայի, սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանի աշխատասենյակներում, առգրավել հեռախոսներ և համակարգիչներ, ապա նրանց բերման ենթարկել: Անժելա Էլիբեգովան և Գոհար Մելոյանն ազատ են արձակվել՝ հրաժարվելով ցուցմունք տալուց, իսկ Կարեն Բեքարյանը, Արա Սաղաթելյանը, քաղաքացիներ Մհեր Ավագյանը, Արամ Լ. Սարգսյանը ձերբակալվել են, ապա նրանց կալանավորելու միջնորդություն ներկայացրել դատարան։
Վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանն ու քաղաքացի Մհեր Ավագյանն ազատ են արձակվել. Դատարանը մերժել է ԱԱԾ-ի քննիչների միջնորդությունը՝ արձանագրելով հիմնավոր կասկածի բացակայությունը։
2020 թվականի պատերազմի առաջին օրերից եւս գտնվել է Արցախում եւ աջակցել միջազգային լրատվամիջոցների աշխատանքների կազմակերպմանը՝ թուրքադրբեջանական տանդեմի հարձակման մանրամասները լուսաբանելիս։ Եւ հենց այդ օրերին, երբ իշխանությունները պատրաստվում էին կապիտուլյացիայի ակտն ստորագրել, 2020 թվականի նոյեմբերի 8-ին, իշխանական քարոզիչները նրա դեմ սկսեցին սեւ քարոզչություն իրականացնել՝ զրպարտող բնույթի տեղեկություններ տարածելով։ Դրանք շատ արագ հերքվեցին, հարուցվեցին դատական գործեր, սակայն Նիկոլ Փաշինյանը խրախուսեց Արա Սաղաթելյանին զրպարտելու գործում առանձնակի ակտիվ դերակատարություն ցուցաբերած «ֆեյքերի ֆաբրիկայի» Տարոն Չախոյանին՝ նրան նշանակելով կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, այդպիսով ապացուցելով, որ հենց ինքն է կանգնած Արա Սաղաթելյանի դեմ հետապնդումների հետեւում։
12:28 24/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ն Արա Սաղաթելյանի գործով գրություն է հասցեագրել քրեական հետապնդման մարմնին. panorama.am
18:34 23/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳործ ունենք տեղեկատվական պատերազմը հաղթած մարդու հետ. Արմեն Մինասյան
14:00 23/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղբանտարկյալ Արա Սաղաթելյանի փաստաբանները դիմել են ՄԻՊ-ին
18:21 22/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը ղեկավարվում է իր անձնական վախերով. Սաղաթելյան
16:18 22/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմի ժամանակ տեղեկատվության կանոնները խախտելու համար Սաղաթելյանին առաջադրված մեղադրանքում հիմնավոր կասկածը հաստատված չէ. Դատարանն արձանագրել է, բայց կալանավորելու որոշում կայացրել
15:32 22/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունն ուսումնասիրում է Վահագն Վարագյանի հայտարարությունը
14:38 22/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Սաղաթելյանին մեկուսացնելու ուղղությամբ իշխանությունը ակտիվ քայլեր սկսել է ձեռնարկել կապիտուլյացիայի ակտի ստորագրմանն ընդառաջ. «Ֆեյքնյուզի» դիրիժորը Փաշինյանի աշխատակազմում բարձր պաշտոն է ստացել
14:19 22/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրա Սաղաթելյանը քաղաքական բանտարկյալ է ԵԽԽՎ բոլոր չափանիշներով. Իրավաբան

Политзаключенному Ара Сагателяну запретили свидания с членами семьи: адвокат назвал решение неправомерным 02/25/2021   12:11  |  Лента новостей
Решение следователя о наложении запрета бывшему руководителю - генерального секретарю аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателяну на свидания и телефонные разговоры, является неправомерным. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил его адвокат Акоп Енокян.
Напомним, о запрете на свидания сообщил депутат от парламентской фракции "Просвещенная Армения" Геворк Горгисян, который накануне навестил в УИУ "Армавир" бывшего руководителя аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателяна, арестованного по делу о фейке. Горгисян справился о самочувствии Сагателяна, ознакомился с условиями его содержания. Он рассказал, что после его визита по решению следователя Ара Сагателяну запретили какие-либо контакты с внешним миром, в том числе телефонные переговоры и свидания с членами семьи.
Адвокат Акоп Енокян в беседе с “ФактИнфо” подтвердил информацию, отметив, что еще не получил копию решения следователя, однако одно то, что его подзащитному запретили свидания и телефонные разговоры с женой и ребенком, уже говорит о неправомерности решения. Енокян сообщил, что обжалует решение, как только его получит. Что касается избранной в отношении Ара Сагателяна меры пресечения, адвокат обжаловал его в Апелляционном суде.
Напомним, уголовное преследование в отношении Ара Сагателяна осуществляется по делу о фейке "Gagik Soghomonyan". Сагателяна сначала задержали, а затем следствие  подало ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. 21 февраля суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армине Меликсетян констатировал неправомерность задержания Ара Сагателяна, но при этом вынес решение о его аресте.
Примечательно, что суд констатировал отсутствие подтверждения обоснованного подозрения в предъявленном Сагателяну обвинении по статье 307.4 (нарушение правил публикации или распространения информация во время правового режима военного положения) УК РА. Тем менее, как сообщил адвокат, суд указал на наличие риска воспрепятствования расследованию.
Адвокат в апелляционной жалобе оспорил как наличие обоснованного подозрения, так и оснований для ареста.
Кстати, об осуществляемых по уголовному делу беззакониях защита сообщила еще в день задержания, обратившись к омбудсмену Армении. В офисе Защитника прав человека “ФактИнфо” подтвердили,  что от адвокатов получили письменные обращения, навестили задержанных по делу. На основании визита и рассмотренных жалоб, в орган уголовного преследования было направлено письмо.
Напомним, 19 февраля сотрудники СНБ провели обыски в квартирах и рабочих кабинетах аналитика Карена Бекаряна, бывшего руководителя аппарата НС РА Ара Сагателяна, азербайджановеда Анжелы Элибеговой, эксперта по конституционному праву Гоар Мелоян, гражданина Мгера Авагяна, изъяли их телефоны и компьютеры, после чего их подвергли приводу. Анжела Элибегова и Гоар Мелоян были отпущены на свободу. Они отказались от дачи показаний, а Карен Бекарян, Ара Сагателян, Мгер Авагян и Арам Л. Саркисян были задержаны. Позже в суд было подано ходатайство об их аресте.
Аналитик Карен Бекарян и гражданин Мгер Авагян были освобождены. Суд отклонил ходатайство следователей за отсутствием обоснованного подозрения.